Menu

Noclegi, służba zdrowia - Wszystko, co muszą wiedzieć Ukraińcy i ci, którzy im pomagają

Osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych, ani martwić się o formalności. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. 

Noclegi, służba zdrowia - Wszystko, co muszą wiedzieć Ukraińcy i ci, którzy im pomagają
W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców/urzędach wojewódzkich/placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.
 
Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia.
 
Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu.
 
Bezpłatna opieka medyczna dla uchodźców z Ukrainy
Wszystkie osoby, które uciekły przed wojną z terenu Ukrainy i posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub też w dokumencie podróży mają odcisk stempla Straży Granicznej RP z datą od 24.02.2022, mogą bezpłatnie korzystać z polskiej opieki medycznej i służby zdrowia. Szczegóły tutaj
 
Безкоштовна медична допомога для біженців з України. Всі громадяни, які втекли від війни з території України, можуть безкоштовно користуватися з медичних послуг на території Польщі. Це стосується осіб, які мають відповідний документ, виданий Прикордонною Службою або мають печатку в закордонному паспорті, яка надається при перетині кордону з датою від 24.02.2022. Детальніше тут: www.nfz.gov.pl.
 
 
Najważniejsze informacje dla obywateli Ukrainy 
Jeżeli nie masz zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, możesz skorzystać z darmowego noclegu i transportu do miejsca zakwaterowania. Więcej informacji znajdziesz w punkcie recepcyjnym. W naszym regionie znajduje się on we Wrocławiu, ul. Wittiga 4 (Akademik T-16 Politechniki Wrocławskiej). 
Wałbrzych również dysponuje miejscami pobytowymi. Urząd Miejski w Wałbrzychu uruchomił infolinię dla uchodźców z Ukrainy pod numerem +48 519 692 998. Wybierając numer telefonu, osoby przyjeżdżające do miasta otrzymają najważniejsze informacje. 
 
Całodobowo czynny jest numer telefonu do Straży Miejskiej w Wałbrzychu +48  74 644 48 40.
 
Przyjechałeś do Wałbrzycha? Potrzebujesz pomocy? Noclegu? Chcesz się zarejestrować? Zgłoś się do Punktu Informacyjnego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Kilińskiego 1 (tel. +48 74 66 40 948 oraz 74 66 40 949), aby otrzymać informacje. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30. Uzyskasz tam informacje odnośnie rejestracji, zameldowania, miejsca zamieszkania, edukacji oraz możliwości pracy.
 
Nie martw się o formalności. Twój dalszy pobyt w Polsce będzie legalny – zgłoś się Punktu Informacyjnego i podaj swoje dane do rejestracji.
 
Wszystkie osoby, które uciekły przed wojną z terenu Ukrainy i posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub też w dokumencie podróży mają odcisk stempla Straży Granicznej RP z datą od 24.02.2022, mogą bezpłatnie korzystać z polskiej opieki medycznej i służby zdrowia. Szczegóły tutaj: www.nfz.gov.pl.
Informacje dla Ukraińców przebywających w Wałbrzychu dotyczące obowiązku zameldowania 
 
Cudzoziemiec obowiązany jest do zameldowania na terenie kraju do czwartego dnia licząc od dnia  przybycia do tego miejsca.
 
Aby się zameldować zgłoś się do Urzędu Miejskiego, ul. Kopernika 2, pokój nr 7 lub 19, tel. +48 74 66 55 207, +48 74 66 55 209
 
Aby się zameldować i uzyskać numer PESEL należy przedłożyć:
wypełniony wniosek o zameldowanie na pobyt czasowy, dokument podróży, w przypadku dzieci paszport lub akt urodzenia, umowę najmu lokalu, akt notarialny, 
zaświadczenie o przebywaniu w placówce gminy, zgodę właściciela lokalu do zameldowania.
 
W przypadku braku dokumentów należy się zwrócić z wnioskiem o wydanie paszportu konsularnego do Ambasady Ukrainy w Polsce przy al. Szucha 7,  00- 580 Warszawa – telefon 00 22 622 47 97.
 
Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie
 
Jesteś wałbrzyszaninem i chcesz pomóc uchodźcom? 
 
Jeżeli jesteś mieszkańcem Wałbrzycha oraz regionu wałbrzyskiego, chcesz pomóc jako wolontariusz, zaoferować miejsce w mieszkaniu/dom,  zadeklarować usługę? 
 
Wypełnij ankietę - znajdziesz ją tutaj 
 
Zadzwoń: 
+ 48 504 796 787, + 48 504 797 792
od poniedziałku do piątku w godz. 7.30- 15.30
 
Uwaga!
Praca wolontariuszy w Magazynie Głównym, z uwagi na konieczność zapewnienia bezpiecznych warunków pracy,  jest możliwa jedynie po wcześniejszym kontakcie z Koordynatorem Wolontariuszy (tel. 74 66 40 948) oraz uzyskaniu terminu i godzin zmiany.
 
W trosce o Państwa bezpieczeństwo osoby, które nie zgłosiły i nie otrzymały od Koordynatora Wolontariuszy przydziału na konkretny dzień i zmianę nie będą wpuszczane na halę główną magazynu.
 
Pomoc dla Ukrainy
 
W Wałbrzychu trwają zbiórki najpotrzebniejszych produktów dla uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy.
 
Zbieramy: 
Koce zwykłe i termiczne
Śpiwory
Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
Materace, karimaty
Ubrania (NOWE, opisane jakiej płci/wieku dotyczą)
Płaszcze przeciwdeszczowe
Środki higieny i czystości
Płyny do kąpieli / pod prysznic / mydło
Dezodoranty
Pasta do zębów
Szczoteczki do zębów
Grzebienie
Bielizna damska, męska, dziecięca
Podpaski
Pampersy
Pieluchy dla dorosłych
Papier toaletowy i ręczniki papierowe
Ręczniki (w tym z mikrofibry)
Worki na śmieci
Środki dezynfekujące
 
 
Maski filtrujące lub jednorazowe
Żywność
Woda
Żywność do szybkiego przygotowania (instant)
Batony (w tym energetyczne)
Bakalie, orzechy
Konserwy,
Makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
Narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)
Inne
Zapałki
Baterie, powerbanki
Oświetlenie, w tym latarki
Świece
Zestawy pierwszej pomocy
Ponadto prosimy o przynoszenie taśmy klejącej i folii stretch do pakownia.
 
Miejsca zbiórki:
 
Siedziba Stowarzyszenia Ukraina Wałbrzych, ul. B. Chrobrego 1/6 (codziennie od 10.00-19.00)
Ratusz w Wałbrzychu, pl. Magistracki 1, poniedziałek - piątek 6:00-21:00, sobota 8:00-16:00
Każda szkoła na terenie miasta Wałbrzycha, w godzinach pracy placówki.
Uwaga!
Nie prowadzimy już zbiórki w MOPS przy ul. Kilińskiego 1 oraz w Hufcu ZHP ul. Przemysłowa 16.
 
Najczęściej zadawane pytania ws. pobytu Ukraińców w Polsce
Co mam zrobić po przyjeździe do Polski
Zadbaj o bezpieczne miejsce pobytu, w razie potrzeby skorzystaj z pomocy polskich władz. Polska zapewnia m.in. niezbędne wsparcie, opiekę medyczną czy transport do miejsca zakwaterowania.
COVID – kwarantanna, testy
Kwarantanna nie obowiązuje.
Przedłużenie legalnego pobytu osób przebywających w Polsce (wizy, ruch bezwizowy, zezwolenie na pobyt)
 
W przeciągu kilku dni będą na stronie ua.gov.pl specjalne, szczegółowe informacje na ten temat. Twój pobyt będzie nadal legalny.
Czy można po przekroczeniu granicy kierować się dalej na zachód nie mając wizy
Po przekroczeniu granicy Polski, jeśli chcesz udać się do innego kraju, powinieneś skonsultować się z ambasadą tego kraju.
 
Pomoc w ewakuacji z Ukrainy
Niestety nie mamy informacji na temat transportu na terenie Ukrainy. Prosimy kontaktować się z ukraińskimi fundacjami w tej sprawie.
 
Dokumenty potrzebne na granicy
Przydatne są wszystkie dokumenty potwierdzające tożsamość. Jeśli dziecko nie ma dowodu tożsamości lub paszportu, przydatny jest akt urodzenia.
 
Punkty pomocy – informacyjne dla obywateli Ukrainy
Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na tej stronie internetowej ua.gov.pl.  
Powrót do ojczyzny poza Polską/Europą (np. studenci na Ukrainie)
Można wjechać do Polski i kontynuować podróż. Jeśli będą problemy, należy skonsultować się z ambasadą swojego kraju.
 
Jak sprowadzić rodzinę
Wszystkie informacje znajdziesz tutaj
 
Brak nowego biometrycznego paszportu, tylko inna wersja
Przydatne są wszystkie dokumenty potwierdzające tożsamość. Jeśli dziecko nie ma dowodu tożsamości lub paszportu, przydatny jest akt urodzenia.
 
Jak sprowadzić kogoś z Rosji
Decyzję o przekroczeniu Polskiej granicy podejmie polska straż graniczna. Obywatele innego kraju mogą przekroczyć przez granicę okazując dowód tożsamości lub paszport.
Wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej
Nie musisz składać wniosku aby dalej legalnie przebywać w Polsce.
 
Mężczyźni w wieku poborowym
Z naszych informacji wynika, że mężczyźni w wieku poborowym 18-60 lat nie są przepuszczani przez granicę Ukrainy. W indywidualnych przypadkach decyzję podejmuje ukraińska straż graniczna.
 
Co jeśli nie mamy się gdzie zatrzymać
Należy stawić się w punkcie recepcyjnym. Listę punktów znajdziesz tutaj: ua.gov.pl
Funkcjonują również punkty informacyjne na dworcach kolejowych we wszystkich miastach wojewódzkich. Udaj się do nich aby zdobyć informacje.
 
Zwierzęta
Jeśli podróżujesz ze zwierzętami – psy, koty, fretki muszą mieć mikrochip i szczepienie, pozostałe (gryzonie, króliki, płazy, gady, ozdobne zwierzęta wodne, bezkręgowce) bez ograniczeń, ale decyzję podejmie podczas przekraczania granicy Krajowa Administracja Skarbowa.
 
Szczegółowe informacje dotyczące przekraczania granicy
Skontaktuj się ze Strażą Graniczną – nr infolinii: +48 82 568 51 19.
Przewlekle chorzy
 
W sprawie transportu medycznego prosimy o kontakt z Ministerstwem Zdrowia Ukrainy. Po przekroczeniu granicy Polska zapewnia opiekę medyczną i pomoc fundacji charytatywnych.
 
info: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
 
pomoc  |   ukraina  |   sluzba  |   zdrowia  |   zwierzeta  |   wojna  |   informacje  |  

Wałbrzych ogłosił przetarg na nowe Schronisko dla Zwierząt

Będzie piękny DPS na Sobięcinie

Podziel się z potrzebującymi

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij