Menu

Badania: zmiany w mózgu nawet po łagodnym przebiegu COVID-19

Nawet łagodny przebieg choroby COVID-19 może spowodować zmiany w mózgu – sugerują badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego opublikowane przez „Nature”. Dotyczy to jednak głównie wariantu Alfa

Badania: zmiany w mózgu nawet po łagodnym przebiegu COVID-19
Analizy mózgu przeprowadzili specjaliści Wellcome Centre for Integrative Neuroimaging, należącego do University of Oxford (W. Brytania). Wykazały one, że u chorych na COVID-19 dochodzi do nieznacznego, ale widocznego zmniejszenia się objętości mózgu w rejonie ośrodków węchu oraz pamięci. Nie wiadomo jeszcze, czy zmiany te są trwałe, tym bardziej, że mózg ma pewne możliwości regeneracji, szczególnie u ludzi młodych. Specjaliści nazywają to plastycznością mózgu.
 
Główna autorka badania prof. Gwenaelle Douaud twierdzi, że jego wyniki były zaskakujące. „Badaliśmy jedynie łagodne postacie tego zakażenia, by sprawdzić, czy w mózgu pacjentów dochodzi do jakichś zmian w porównaniu do osób, które nie zachorowały” – wyjaśnia. W analizach wykorzystano dane UK Biobank, w którym w ciągu 15 lat zgromadzono badania obrazowe 500 tys. osób.
 
Porównano badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego, jakie u 401 pacjentów przeprowadzono po średnio 4,5 miesiącach od wykrycia zakażenia koronawirusem. U 96 proc. z nich przebieg COVID-19 był łagodny. Grupą porównawczą były badania obrazowe 384 osób, które na COVID-19 nie chorowały.
 
Z przeprowadzonych pomiarów wynika, że u osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 i łagodnym przebiegiem infekcji mózg skurczył się od 0,2 do 2 proc. Doszło do tego w dwóch regionach: związanych z węchem oraz pamięcią. Pacjenci, którzy niedawno przeszli chorobę, wykazywali gorsze zdolności intelektualne.
 
 
Prof. Douaud uważa, że mózg może się zregenerować. „Duża jest zatem szansa, że po pewnym czasie negatywne skutki infekcji ustąpią” – zaznacza w wypowiedzi dla BBC News. W przypadku utraty węchu i smaku nie ma pewności, czy jest to skutek bezpośredniego uszkodzenia mózgu przez wirusa, czy jedynie tego, że komórki mózgu zaginęły, bo uszkodzone drogi węchowe nie były używane.
 
Nie ma też pewności, czy wszystkie warianty SARS-CoV-2 powodują uszkodzenia mózgu. Badania te przeprowadzono w okresie, gdy dominował wariant Alfa, powodujący często utratę smaku i węchu. Znacznie rzadziej dochodziło do tego po zakażeniu Omikronem, który zaczął dominować na początku 2022 r. 
 
autor: Zbigniew Wojtasiński
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

pawel (8 marca 2022 20:57)
→→→→→→→>Badania: zmiany w mózgu nawet po łagodnym przebiegu COVID-19 →·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> i jak ochronić ludzi przed covidem skoro szczepionki nie dają ochrony przed niczym BUEHEHEHEHE
pawel (8 marca 2022 20:52)
––––––––––––––––––––––––––––––––––> Zgony w Wałbrzychu od 1 do 7 marca na covid pośród zaszczepionych ––––––––––––––> 66,6 % (ogółem zmarło na covid 6 osób w tym 4 zaszczepionych). Natomiast we Wrocławiu: 65 % (ogółem 20 zgonów covidowych). W powiecie wrocławskim zmarło 100 % zaszczepionych (2 osoby). W Legnicy zmarło 50 % zaszczepionych (4 zgony ogółem).
pawel (8 marca 2022 20:51)
Zgony zaszczepionych od 1 do 7 marca w województwach ––––––––––––––––––––––> ↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓ lubuskie: 58,3 % ························· wielkopolskie: 55 % ························· dolnośląskie: 50 % ························· kujawsko-pomorskie: 50 % ························· łódzkie: 46,9 % ························· warmińsko-mazurskie: 46,2 % ························· opolskie: 44,4 % ························· pomorskie: 43 % ························· mazowieckie: 40,3 % ························· zachodniopomorskie: 40,3 % ························· małopolskie: 35,3 % ························· lubelskie: 35,2 % ························· śląskie: 33 % ························· świętokrzyskie: 32,8 % ························· podkarpackie: 27,6 % ························· podlaskie: 26,9 % ↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓
pawel (8 marca 2022 20:51)
↓↓↓↓↓↓↓↓ Zgony na covid od 1 do 7 marca 2022 ––––––––––––––> Ogółem: 1 181 ····························· Zaszczepieni: 488 - 41,3 % ····························· Niezaszczepieni: 693 - 58,7 %.↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓ Tydzien temu zmarło 38 procent zaszczepionych.
pawel (8 marca 2022 20:50)
↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓ Zakażenia na covid od 1 do 7 marca 2022 ––––––––––––––> Ogółem: 80 477 ····························· Zaszczepieni: 52 234 - 64,9 % ····························· Niezaszczepieni: 28 243 - 35,1 %. ––––––––––––––––––––––> tydzień temu (22-28 luty) zakażeń pośród zaszczepionych było: 63,4 %.¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸ W województwie mazowieckiem mamy zakażeń pośród zaszczepionych: 67,6 % zaś w dolnośląskiem: 62,9 %.↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓
pawel (8 marca 2022 20:50)
SKUTECZNOŚĆ SZCZEPIONEK NA COVID W POLSCE––––––––– PROSZĘ ,dane z dzisiaj :)
mieciu (8 marca 2022 20:29)
Mnie się wydajęże większa krzywdę w móżgu zrobiły media przez te 2 lata. Tak nakręciły histerię że niektórzy mimo 3 szczepień nadal na zewnątrz noszą maseczki i rękawiczki. Codzienne straszenie, nakręcanie paniki i brak merytorycznego podejścia do tematu
V_ (8 marca 2022 19:56)
U wszystkich naukowców i skorumpowanych lekarzy na debilach wierzących w ten największy przekręt w historii kończąc , ,,świrus,, spowodował zanik mózgu , ponieważ nie był używany .

Dodaj komentarz

badanie  |   covid  |   koronawirus  |  

Grypa w natarciu, rekordowo niska liczba szczepień

2,2 tysiaca zakażeń koronawirusem w tydzień

Pierwszy raport covidowy w 2023 roku

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij