Menu

Podwojenie Wyobraźni w Galerii BWA

W Galerii Sztuki BWA można oglądać ceramiczne dzieła dwóch artystów - Mirosława Kocińskiego i Krzysztofa Rozpondka. Choć obaj pracują z podobnym tworzywem, to stosują odmienne techniki. Wystawa "Podwojenie Wyobraźni" pokazuje, jak ich prace nawzajem się uzupełniają.

Podwojenie Wyobraźni w Galerii BWA
Artyści mają ze sobą wiele wspólnego. Obaj wywodzą się z pracowni prof. Krystyny Cybińskiej, a obecnie sami są wykładowcami na swojej macierzystej uczelni - Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dawna Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych). Pracują z surowcem ceramicznym, ale ich prace diametralnie się różnią, głównie z powodu odmiennych technik, jakimi się posługują. Krzysztof Rozpondek tworzy ceramiczne rzeźby, natomiast prace Mirosława Kocińskiego przypominają mozaikowe obrazy.
 
- Nie mówię o sobie, że jestem rzeźbiarzem. Podkreślam, że jestem ceramikiem, ponieważ fundament w postaci tworzywa i potencjał reprezentowany przez warsztat ceramiczny jest dla mnie inspiracją i obszarem, który staram się penetrować. Ceramika to szalone bogactwo, jeśli chodzi o możliwości modelowania, fakturowania, barwienia- mówi Krzysztof Rozpondek.
 
 
- Wydaje mi się, że ciągle mam jeszcze dużo do powiedzenia. Powstają u mnie trzy cykle, które wynikają z technik tworzenia. Wycinam elementy na zasadzie sztancowania, taką foremką, jaką wycina się ciasteczka z rozwałkowanego ciasta. Foremka ma kształt trapezu i z niej powstają te elementy, które nazywam przecinkami. Z przestrzeni, która pozostaje na płacie porcelany, docinam zwierzęta. Czasem pozostają nieregularne kształty, tak zwane ścinki, które też wykorzystuję, szkliwię i po wypaleniu, na zimno montuję na podkładzie, który jest ze sklejki. Stąd jest to stosunkowo lekkie i sztywne - mówi Mirosław Kociński.
 
 
 
W ramach przygotowań do wspólnej wystawy artyści stworzyli dedykowane sobie nawzajem prace. Ich dzieła można oglądać w siedzibie Galerii Sztuki BWA przy ul. Słowackiego w Śródmieściu. Wystawa potrwa do 7 kwietnia. Więcej dowiecie się z rozmowy z artystami w programie Gość Dnia Telewizji Wałbrzych.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

sztuka  |   bwa  |   rzeźba  |   ceramika  |   wystawa  |  

II Wałbrzyska Giełda Porcelany i Ceramiki (FOTO)

Górnicza wystawa w Starej Kopalni

II Wałbrzyska Giełda Ceramiki i Porcelany

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij