Menu

Nie chcą siedzieć bezczynnie i chętnie pomagają. 600 uchodźców trafiło do hoteli Doroty Barańskiej

Około 600 uchodźców z Ukrainy przyjęła pod dachy swoich hoteli Dorota Barańska. Wielu z nich nie chce siedzieć bezczynnie i stara się zorganizować sobie czas. 

Nie chcą siedzieć bezczynnie i chętnie pomagają. 600 uchodźców trafiło do hoteli Doroty Barańskiej
Wszystko zaczęło się od jednego telefonu. Dorota Barańska dostała zapytanie od koordynatorów z granicy, czy przyjmiemy dziewiątkę dzieci bez opieki.
 
- Spytałam "Ile dzieci jedzie?". Powiedziano mi, że czterdzieści. Więc powiedziałam, że przyjmiemy czterdzieści. Dzieci nie przyjechały. Najprawdopodobniej, pierwszy autobus jakim jechały, został ostrzelany, a dzieci w ogóle nie wyjechały z Ukrainy. - mówi właścicielka Hotelu Maria, Dorota Barańska.
 
Potem telefon się rozdzwonił. 
 
- Jak się widzi, jak ludzie cierpią, to trzeba znaleźć im dach nad głową. - mówi właścicielka Hotelu Maria, Dorota Barańska.
 
Początkowo akcja nie była zorganizowana. Wczoraj pojawiły się autobusy koordynowane przez wojewodę.
 
- Wszystkie osoby, które przyjeżdżają do nas muszą być zarejestrowane. Mamy punkt recepcyjny, gdzie zbieramy wszystkie informacje, które są potrzebne. Kserujemy paszporty i wysyłamy raporty do Urzędu Miasta. Dzięki współpracy udało się zameldować gości bez potrzeby przewożenia ich do urzędu. Na pewno utrudniłoby to jego pracę. - mówi właścicielka Hotelu Maria, Dorota Barańska.
 
Jacy ludzie trafili do hoteli Doroty Barańskiej?
 
- Bardzo różni. Ich stan  emocjonalny czasami jest taki, że czasami nie możemy się pozbierać psychicznie. Takie „doła” miał wczoraj i przedwczoraj po nieprzespanej nocy. Dzisiaj już mam uśmiech na twarzy. Uchodźcy to gównie kobiety z dziećmi. Mamy też kilka osób starszych. W gronie są również mężczyźni. Nasi goście są bardzo przestraszeni. - mówi właścicielka Hotelu Maria, Dorota Barańska.
 
W tej chwili działa „Miasteczko Maria”. Goście hotelowi, którzy wyjeżdżają pomagają przy segregacji darów. Na terenie hotelu jest 16 różnych sal i 200 pokoi .
 
- Jesteśmy w stanie pomieścić dużą ilość osób. Potrafimy zrobić posiłki dla kilku tysięcy osób dziennie. Logistycznie jesteśmy do tego przygotowani. Staramy się zapełnić czas tym osobom, byśmy wszyscy nie „zbzikowali”. Rozpoczęliśmy zajęcia z nauką języka polskiego, które będą się odbywały praktycznie codziennie. - mówi właścicielka Hotelu Maria, Dorota Barańska.
 
Nowi goście nie chcą siedzieć bezczynnie.
 
- Na początku chcą się wyspać, zjeść, mieć spokój. Niektórzy potrzebują psychologa i lekarza. Potem chcą mieć zajęcie. Mamy bardzo dużo osób, które nie chcą siedzieć. Chcą coś robić. Jest to cudowne i niesamowite. Co chwilę ktoś podchodzi deklaruje chęć pomocy w różnych zajęciach. Nie chcą tylko wypoczywać, ale też nam pomóc. Czują się, jak w domu, a w domu czasami trzeba pozamiatać, umyć podłogę i ugotować. Mamy zatrudnione osoby z Ukrainy i oni między sobą się organizują i ustalają kto i gdzie, jakie prace wykonuje.  - mówi właścicielka Hotelu Maria, Dorota Barańska.
 
Chcesz udostępnić mieszkanie lub zaprosić rodzinę do siebie?
 
Przyjdź w czwartek, 10 marca o godz. 12:00  lub 19:00 - Hotel MARIA, Sala Pałacowa
 
 
Odbędzie się spotkanie informacyjne
 
CzerwonaLinia 
???? +48 512 129 466
???? +48 668 134 911
 
Można również wysłać SMS
 
Fundacja Czerwona Linia
ul. Wrocławska 134
58 – 306 Wałbrzych
+48 508 223 956 
 
Konta w Banku Pekao
PLN: 47 1240 1978 1111 0011 1210 6732
EUR: 30 1240 1978 1978 0011 1210 6950
USD: 68 1240 1978 1787 0011 1210 6989 
SWIFT/BIC Bank Pekao: PKOPPLPW
EUR: IBAN PL30 1240 1978 1978 0011 1210 6950
USD: IBAN PL68 1240 1978 1787 0011 1210 6989
 
red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com
 
 
 
pomoc  |   ukraina  |   hotel  |   maria  |   dzieci  |   uchodzcy  |   wojna  |   walbrzych  |   w24  |  

200 kg klocków LEGO w Starej Kopalni

Gość Dnia - Irena Rerich

5,5 tys. Ukraińców przyjechało do Wałbrzycha od początku wojny

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij