Menu

Książęce Wody Uzdrowiskowe – zobacz zamek i napij się wody

Zamek Książ oraz uzdrowisko Szczawno-Jedlina oferują  wspólny bilet.  W ramach akcji Lokalnej Organizacji Turystycznej promującej szczawieńskie wody mineralne odbędzie się szereg wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Książ i Szczawno-Zdrój łączy wspólna historia, gdyż  przez ponad 400 lat stanowiły własność rodziny Hochberg von Pless. 

Książęce Wody Uzdrowiskowe – zobacz zamek i napij się wody
W ramach dostępnego wspólnego biletu do Zamku Książ i zabytkowej pijalni wód mineralnych w Szczawnie będzie można nie tylko zwiedzić najpiękniejszą rezydencję arystokratyczną w południowej Polsce, ale także napić się wody mineralnej, która stanowiła niegdyś skarb i dumę jego właścicieli. Założenia wspólnego projektu „Książęce Wody Uzdrowiskowe” przedstawili w wybudowanej przez księcia Jana Henryka XI Hochberg von Pless zabytkowej pijalni wód mineralnych prezeska Zamku Książ Anna Żabska oraz prezes Uzdrowiska Ireneusz Grzybowski. 
 
-Książęce wody ze Szczawna były niegdyś sławne na całym świecie. Do celów leczniczych stosowali je członkowie rodzin królewskich i kuracjusze z najodleglejszych zakątków Europy. Książęce wody uzdrowiskowe to projekt Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej realizowany przy współpracy z Zamkiem Książ i Uzdrowiskiem Szczawno-Jedlina S.A. Ma za cel przywrócenie szczawieńskim wodom sławy na którą zasługują – wyjaśnia prezes Zamku Książ i LOT AW, Anna Żabska. 
 
W 1599 roku lekarz i przyrodnik, Caspar Schwenckfeldt, nadworny lekarz Hochbergów z Książa potwierdził lecznicze właściwości szczawieńskich zdrojów. Wkrótce też obudowano ujęcia, by wykorzystać wodę w celach leczniczych. Z roku na rok rosła sława wód mineralnych ze Szczawna-Zdroju. Prawdziwy renesans miał miejsce w I połowie XIX wieku.  Wtedy to pan na Książu,  hrabia Hans Heinrich VI Hochberg postanowił urządzić w Szczawnie uzdrowisko na europejskim poziomie. Zadania tego podjął się w 1815 roku lekarz Hochbergów, Samuel August Zemplin . W nadających się do tego budynkach urządzano pokoje gościnne. Budowano nowe pensjonaty, restauracje i hotele. W 1845 roku uzdrowisko dysponowało 1500 miejscami dla kuracjuszy. Pojawiło się mnóstwo publikacji o leczniczych właściwościach tutejszych wód i pozytywnych efektach kuracji. Obecnie w Szczawnie-Zdroju eksploatowane są cztery źródła: Mieszko (historyczne Oberbrunnen), Dąbrówka (historyczne Kronenquelle), Młynarz (historyczne Muhlbrunnen) i Marta (historyczne Marthaquelle). 
 
 
 
KSIĄŻĘCE WODY UZDROWISKOWE
Harmonogram wydarzeń 
 
18.03, godz. 16:00 – Wody podziemne Szczawna – spotkanie z hydrogeologiem Piotrem Wojtkowskim, Pijalnia Wód Mineralnych, :  info@ksiaz.walbrzych.pl, 74 66 43 834
 
 
19-20.03 godz. 10:00-16:00 – Festiwal Wody – spotkania z fizjoterapeutami z Uzdrowiska, inhalacje, spotkanie z dietetykiem, prezentacja wód z degustacją, wystawa tematyczna.
 
 
20.03, godz. 15:00 – „Zamek Książ i książęce uzdrowisko Szczawno” – spotkanie z cyklu O historii na żywo, prelegent  Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless; miejsce: Pijalnia Wód Mineralnych, zapisy: info@ksiaz.walbrzych.pl, 74 66 43 834
 
 
22.03 godz. 17:00 – „Wody Szczawna – źródła zdrowia i życia” - Spotkanie z doktorem Jackiem Gąsiorowskim nt. prozdrowotnych właściwości wody; miejsce: Pijalnia Wód Mineralnych, zapisy: info@ksiaz.walbrzych.pl, 74 66 43 834
 
02.04 godz. 15:00 – „Od Bad Salzbrunn do Szczawna-Zdroju” - Spacer historyczny z prezesem Fundacji księżnej Daisy von Pless, Mateuszem Mykytyszynem; start przy wejściu do Pijalni Wód Mineralnych; zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby 
 
info i foto: Zamek Książ
redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

o (14 marca 2022 14:35)
Żabskiej, widać, wesoło kiedy tuż za nasza wschodnią granicą rozgrywają się prawdziwe ludzkie dramaty. Gratuluję dobrego samopoczucia.
Lotnicy (14 marca 2022 11:37)
Towarzystwo wzajemnej adoracji nadal w innej rzeczywistości.
Lucyfer (14 marca 2022 10:24)
Cytuję użytkownika: Jerzy Icek Bimbersztajn
Cytuję użytkownika: Jagna N.
Cytuję użytkownika: Jerzy Icek Bimbersztajn
A był taki jeden który umarł używając wód w Salzbrunn - ten który został generałem gdy postręczył swoją siostrę Napoleonowi.
Ty też umrzesz;choć pijesz tylko ;Mamroty;
Kto daje na Radio Maryja ten nie umrze.
Ten kto mie daje też.
Naukowiec (14 marca 2022 10:23)
Wode piją zwierzęta a mądrzy ludzie piją alkohol.
Wargas (13 marca 2022 19:03)
Cytuję użytkownika: Jerzy Icek Bimbersztajn
Cytuję użytkownika: Jagna N.
Cytuję użytkownika: Jerzy Icek Bimbersztajn
A był taki jeden który umarł używając wód w Salzbrunn - ten który został generałem gdy postręczył swoją siostrę Napoleonowi.
Ty też umrzesz;choć pijesz tylko ;Mamroty;
Kto daje na Radio Maryja ten nie umrze.
Żywcem zostanie zabrany do piekła;za całokształt.
Cytat (13 marca 2022 15:55)
J.Dobrowolski - "Nie ma nic gorszego od ludzi wykształconych powyżej własnej inteligencji".
88go88 (13 marca 2022 11:47)
Mam na tą wodę w y j e b a n e.
Jerzy Icek Bimbersztajn (13 marca 2022 11:00)
Cytuję użytkownika: Jagna N.
Cytuję użytkownika: Jerzy Icek Bimbersztajn
A był taki jeden który umarł używając wód w Salzbrunn - ten który został generałem gdy postręczył swoją siostrę Napoleonowi.
Ty też umrzesz;choć pijesz tylko ;Mamroty;
Kto daje na Radio Maryja ten nie umrze.
Sikora (13 marca 2022 9:11)
Cytuję użytkownika: Goldmann,,
,a dzisiaj,,,,obraz nędzy i rozpaczy,,,Basen sprzedała niemra z rady miasta,,i totalny upadek,,,a ten ,pożar w łazienkach,,,,i otwarte okno przy -20,,,,i cisza,,
No nie;wszystko to ;na nogi; postawi tylko nijaki Goldmann
Jantar (13 marca 2022 9:08)
Cytuję użytkownika: Tadeusz Zaremba
Proponuję wejść na profil PiSowskiego radnego jerzego langera, który na swoim FB używa znaków putina do celów politycznych. langer to dno.
To ;DNO; z mułem.z tego prosty wniosek;mózg ma zamulony.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

wody  |   ksiaz  |   ksiazankie  |   walbrzych  |   zamek  |  

Górnik wygrywa drugi mecz ćwierćfinałowy

Wałbrzych: 151 nietrzeźwych kierujących w 2023 roku

Park wokół Zamku Książ pod lupą naukowców

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij