Menu

Teatr Lalek pomaga uchodźcom

Zespół Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu może wkrótce powiększyć się o nową krawcową. To Ukrainka, która w swoim kraju szyła m.in. kostiumy do filmów. Ponadto pracownicy teatru fundują ukraińskim dzieciom bilety na spektakle.

Teatr Lalek pomaga uchodźcom
Podczas ubiegłorocznego Festiwalu Małych Prapremier wiele prezentowanych spektakli dotykało tematyki wojny i uchodźców. Nikt wówczas nie przypuszczał, że instytucje kultury w Polsce będą mierzyć się bezpośrednio z tymi problemami. Jak wiadomo, artyści cechują się dużą wrażliwością, więc gdy tylko nadeszła konieczność niesienia pomocy, zmobilizował się do niej cały zespół Teatru Lalki i Aktora. Po pierwsze zdecydowano się zaprosić ukraińskie dzieci na pokazy spektakli. Bilety zafundowali im pracownicy teatru i zaprzyjaźnione firmy.
 
- To nie jest tak, że oni przychodzą za darmo i to powoduje konsekwencje finansowe dla teatru. Te pieniądze tak czy inaczej, są rozliczane i nikt nie ma prawa mi zarzucać, komu ja chcę kupić bilet ze swoich prywatnych pieniędzy. Na większe grupy szkolne udało mi się pozyskać sponsora. Nauczyciele sygnalizują, że te dzieciaki jeszcze nie mają do dyspozycji pieniędzy, bo rodziny szukają pracy. Sponsorzy przekazali fundusze na zakup 100 biletów, więc teatr na ten cel będzie miał finansowanie i na tym nie straci - mówi dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu Zbigniew Prażmowski.
 
 
Na tym jednak nie kończy się wsparcie ze strony teatru. Instytucja zdecydowała się nawiązać kontakt z Ukrainką, która może wiele wnieść do funkcjonowania teatralnych pracowni.
 
- W środę spotykam się z panią krawcową, która szyła kostiumy do filmów i teatrów. Prawdopodobnie skorzystamy z tego i zaprosimy ją do współpracy. Ci ludzie chcą pracować, nie chcą dostawać wszystkiego za darmo. Akurat mamy do czynienia z krawcową z doświadczeniem przy pracy z unikatowymi kostiumami, bo nie wszystkie krawcowe mają taką świadomość artystyczną. Chciałbym ją sprawdzić i pokazać jak się u nas pracuje, a może w przyszłości skorzysta na tym też Teatr Dramatyczny czy inna instytucja w okolicy - twierdzi Zbigniew Prażmowski.
 
 
 
Teatr jest gotowy od ręki przyjąć także stolarza do swojej drugiej pracowni. Być może znajdzie się taka osoba wśród przyjezdnych, bo dotychczas trudno było znaleźć odpowiedniego pracownika wśród miejscowych. Jak podkreśla dyrektor Prażmowski, może to również być kobieta, byleby miała odpowiednie doświadczenie zawodowe. Więcej na temat sytuacji instytucji kultury w dobie pandemii i trwającej wojny za naszymi granicami usłyszycie w programie Gość Dnia Telewizji Wałbrzych.
 
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Olaf (21 marca 2022 18:24)
A skąd wiesz, że tego nie robił? Pomagają wszytkim.
Propaganda (16 marca 2022 8:03)
Szkoda że nie fundowali biletów polskiim dzieciom ofiarom przemocy :(
Propaganda (16 marca 2022 8:02)
Cytuję użytkownika: Propaganda
Szkoda że teatrzyk kukiełkowy fundował biletów polskiim dzieciom ofiarom przemocy :(
Poprawiony koment :Szkoda że teatrzyk kukiełkowy nie fundował biletów polskiim dzieciom ofiarom przemocy :(
Propaganda (16 marca 2022 8:00)
Szkoda że teatrzyk kukiełkowy fundował biletów polskiim dzieciom ofiarom przemocy :(

Dodaj komentarz

Kultura  |   Teatr Lalki i Aktora  |   Ukraina  |   uchodźcy  |   wojna  |   praca  |  

'Zniknięcie jako infekcja' - zapraszamy na wernisaż do BWA

Podzamcze: wystawa fotograficzna i muzyka klasyczna

SILENTlive zbiera na nową płytę. Pomożecie artystom z Wałbrzycha?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij