Menu

W Wałbrzychu może być już nawet 3 tys uchodźców z Ukrainy

Około 3 tysięcy uchodźców z Ukrainy mogło przyjechać do Wałbrzycha. Wiele osób się nie rejestruje i miasto nie jest w stanie podać konkretnej liczby. Zarejestrowanych osób jest ponad 1200. 
 
W Wałbrzychu może być już nawet 3 tys uchodźców z Ukrainy
- Z informacji, które mam – zarejestrowanych jest osób jest nieco ponad 1200 osób. Spora liczba osób, o których wiemy, że przyjechały –  z różnych powodów świadomie się nie rejestruje. Niektórzy uważają, że będą tutaj krótko i wyjdą. Są różne powody. Zupełnie nieznana jest liczba osób, która przyjechała do znajomych, bliskich i nie uczestniczy w procesie adaptacji uchodźców. Myślę, że łącznie nasza społeczność wałbrzyska powiększyła się o o około 2,5 a może 3 tysiące osób - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.
 
Uchodźcy mogą się starać o otrzymanie numeru PESEL. Wtedy ich pobyt będzie legalny przez 18 miesięcy. Proces nadawania numerów rusza jutro. Umożliwi to m.in. podjęcie pracy przez uchodźców. Czy ci którzy się nie zarejestrują i nie będą mieć numeru będą mogli liczyć na pomoc?
 
- Wydaje się, że jednak nie. Warunkiem przyznania pomocy bezpośredniej, jedzenia, środków higieny, ubrań jest zarejestrowanie się. Dalsze elementy opieki wiążą się z  przyznaniem Peselu i statusu uchodźcy. To się dzieje dosłownie na naszych oczach. Więc pewnie nie wszystko da się łatwo opisać.  - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.
 
 
Łącznie w Wałbrzychu może byc już nawet 6 tys Ukraińców. 
 
red
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com
 
ukraina  |   walbrzych  |   wojna  |   pomoc  |   uchodcy  |   liczby  |   statystki  |   pesel  |  

Zawodnik z USA dołączył do Górnika Wałbrzych

Na Białym Kamieniu rozdano 300 mikołajkowych paczek. Mikołaj był...

Ponad 300 dzieci bawiło się podczas ''Górniczego Mikołaja'' w...

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij