Menu

Organizacja nauki dla dzieci uchodźców

Ogromnym wyzwaniem, z którym mierzą się obecnie władze Wałbrzycha, jest zapewnienie miejsc w szkołach dla dzieci uchodźców. Do pokonania są zarówno bariery językowe, jak i problemy kadrowe i organizacyjne.

Organizacja nauki dla dzieci uchodźców
Trudno dokładnie wskazać ilu uchodźców faktycznie przyjechało do Wałbrzycha, ale szacuje się, że na ten moment może być ich około 3000. W punkcie recepcyjnym zarejestrowało się już ponad 1200 osób (stan na czwartkowy poranek). Aż 60% z nich stanową dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Wielu jest w kiepskiej kondycji psychicznej z powodu przeżyć związanych z ucieczką z objętego wojną kraju.
 
- Są straumatyzowane, wystraszone, zaskoczone zmianą otoczenia, nie wszystkie rozumieją co się wokół nich dzieje. Nie chcą iść do szkoły, bo boją się zostawać bez opiekunów. Również rodzice obawiają się puścić dzieci do szkoły, bo chcą mieć je cały czas przy sobie. To bardzo szerokie spektrum problemów, które trzeba rozwiązać, że trudno mówić o jakiejś stabilnej sytuacji - mówi wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska.
 
 
Jeśli jednak rodzice zdecydują się posłać dziecko do szkoły, to w pierwszej kolejności powinni zgłosić się do punktu recepcyjnego, gdzie otrzymają wszelkie informacje, jak przeprowadzić procedurę zapisu i do której placówki powinni się zgłosić ze względu na rejon, w którym zamieszkują. Rejestracja w punkcie nie jest obowiązkowa, ale ułatwia władzom miasta zawczasu przygotowanie odpowiedniej liczby miejsc w szkołach, a jest to spore wyzwanie, bo liczba chętnych jest nieporównywalnie większa niż w poprzednich latach, a należy pamiętać, że jesteśmy obecnie w środku roku szkolnego.
 
- Do tej pory we wszystkich wałbrzyskich placówkach uczyło się około 130 uczniów ukraińskich. W tej chwili mamy taką sytuację, że jednego dnia zgłosiło się 50 osób chętnych do zapisania dzieci. Musimy się do tego w odpowiedni sposób przygotować, bo przecież szkoły mają ograniczone możliwości przyjęcia, nawet pod kątem lokalowym i przystosowania sal do nowych uczniów - twierdzi Sylwia Bielawska.
 
 
 
Z poziomu systemu edukacji nie zapewniono ukraińskim dzieciom okresu przejściowego, tylko dołączając do nowej klasy, powinno realizować standardowy program nauczania razem z polskimi rówieśnikami.
 
- Dzieci ukraińskie muszą wejść w ten czas trwania roku szkolnego i realizować to, co jest w naszej podstawie programowej, zamiast skupić się na wyrównywaniu różnic czy nauce języka polskiego. Trafiają w środek roku szkolnego i jest im z tego powodu znacznie trudniej. Jako samorządowcy wystąpiliśmy do Ministra Edukacji o możliwość tworzenia tzw. klas zerowych, gdzie te dzieci uczyłyby się wyłącznie języka polskiego, bo gdyby się okazało, że zostaną tu na dłużej, to od 1 września rozpoczynając normalnie naukę, weszłyby z pewną znajomością języka i miałyby większe szanse zdać np. egzamin 8-klasisty czy maturę, co zdecyduje o ich dalszej ścieżce edukacyjnej - wyjaśnia Sylwia Bielawska.
 
Szkoły mają też problem z zapewnieniem odpowiedniej kadry nauczycielskiej. Najbardziej pożądani są obecnie nauczyciele dwujęzyczni, którzy pomogliby dzieciom w najtrudniejszym okresie wdrażania.
 
- Prowadzimy w tej chwili rozmowy i będziemy zatrudniać nowych nauczycieli takich, którzy pracowali wcześniej na Ukrainie. Możemy jedynie ich zatrudnić na stanowisku nauczyciela wielokulturowego lub wspomagającego, bo ministerstwo nie zmieniło przepisów w tym zakresie. Obecność tych osób będzie jednak bardzo ułatwiała uczniom proces adaptacyjny - dodaje Bielawska.
 
Sytuacja jest dynamiczna i zmienia się z dnia na dzień. Obecnie trudno jest określić, ile dzieciaków ostatecznie zostanie w wałbrzyskich szkołach na stałe a dla ilu najbliższe dni, tygodnie czy miesiące będą wyłącznie okresem przejściowym. Jak wynika z rozmów z uchodźcami, część z nich wierzy, że wkrótce wróci do swojej ojczyzny. Niektórzy z kolei planują na stałe wyjechać do innego kraju. Jak informują władze województwa do dolnośląskich szkół i przedszkoli, po 24 lutego, zapisanych zostało niemal 3,5 tys. ukraińskich uczniów.
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Kobieta (19 marca 2022 14:30)
Ciekawe rozwiązania z tym uczeniem ukraińskich dzieci tylko ni jak ma się to do naszego programu nauczania przecież na Ukrainie jest inny program nauki jak oni sobie to wyobrażają a poza tym nasze dzieci potrzebują wsparcia bo rok czasu do szkoły nie chodzili i braki się będą ciągły już cały czas.
Główny księgowy (18 marca 2022 18:40)
Cytuję użytkownika: Starszy księgowy
Do Analityka Medycznego i Pawła:"Jeszcze do niedawna mogłem zarazić swoją babcie katarem a teraz parę milionów uchodźców mnie nie niczym zarazi..." Panie doktorze, prezydencie Szełemeju, doktorze (nauk ekonomicznych) Niedzielski,profesorze - dzbanie Horbanie, jak to jet mozliwe?
Odpowiedź "srak"
Roman 500 000 (18 marca 2022 15:36)
Cytuję użytkownika: miki
"rynkowe" zarządzanie szkołami - instytucjami z urzędu deficytowmi - wykreowało klasy 40 osobowe.... więc teraz ile krzesełek trzeba będzie dostawić w klasie ?
Car wyrzucał nauczycieli i nieposłusznych dyrektorów.Z powodu tzw oszczędności likwidował szkoły.W jednej nawet sprzedał boisko deweloperowi.To niech teraz odda Klonową na placówkę szkolną.
Starszy księgowy (18 marca 2022 15:04)
Do Analityka Medycznego i Pawła:"Jeszcze do niedawna mogłem zarazić swoją babcie katarem a teraz parę milionów uchodźców mnie nie niczym zarazi..." Panie doktorze, prezydencie Szełemeju, doktorze (nauk ekonomicznych) Niedzielski,profesorze - dzbanie Horbanie, jak to jet mozliwe?
Yeti (18 marca 2022 12:10)
Wszystko rozumiem,wojna,głód,okrucieństwo itd,dpoadlo niewinnych niczemu dzieci.Uwagę należy skupić na nich,ale nie tylko.Czy nasze dzieci nie potrzebuja rozmów z psychologami?To są osoby ,których pośrednio dotyka wojna.Widząc przestraszonych ukraińskich kolegów,boja się,ze to może ich spotkać.Pomagajmy,ale tez nie zostawiajmy nasze dzieci samym,sobie.To tez dla nich trauma.Oby nie było tak,ze nasze dzieci będą musiały korzystać z porad psychologa,czy psychiatry prywatnie płacąc 150zl za wizytę?
miki (18 marca 2022 1:04)
"rynkowe" zarządzanie szkołami - instytucjami z urzędu deficytowmi - wykreowało klasy 40 osobowe.... więc teraz ile krzesełek trzeba będzie dostawić w klasie ?
analityk medyczny (18 marca 2022 0:29)
Tyle stoi pustostanów po szkołach zamkniętych przez szełemengele. Oddać im, niech sobie remontują i organizują swoje szkolnictwo. WARUNEK PODSTAWOWY : ZAKAZ SZERZENIA BANDERYZMU !!! W RAZIE TAKICH DZIAŁAŃ UPADLIŃCÓW LIKWIDACJA TAKICH SZKÓŁ I NATYCHMIASTOWA DEPORTACJA NA UPADLINĘ !!!
analityk medyczny (18 marca 2022 0:26)
Cytuję użytkownika: Starszy księgowy
Pierwszy rok w polskich szkołach dla ukraińskich dzieci powinien być rokiem 0, gdzie uczyły by się one języka polskiego...
Do tego każde upadlińskie dziecko MUSI PRZEJŚĆ WSZYSTKIE WYMAGANE BADANIA LEKARSKIE I OBOWIĄZUJĄCE W POLSCE SZCZEPIENIA. Już przywieźli gruźlicę i polio oraz odrę. Czy ktokolwiek może zapewnić, że MY POLACY. KTÓRZY KIEDYŚ DOSTALIŚMY SZCZEPIENIA OCHRONNE, dzisiaj jesteśmy nadal bezpieczni ???!!! NAJPIERW OBOWIĄZKOWA NAUKA JĘZYKA POLSKIEGO, POTEM EGZAMINY DO KAŻDEJ KLASY, a dopiero potem normalna nauka !!!
No proszę (17 marca 2022 22:59)
Też mam traumę po kontakcie z urzędnikami tego miasta.
Starszy księgowy (17 marca 2022 22:11)
Pierwszy rok w polskich szkołach dla ukraińskich dzieci powinien być rokiem 0, gdzie uczyły by się one języka polskiego...
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Ukraina  |   wojna  |   uchodźcy  |   szkoła  |   edukacja  |   uczniowie  |   dzieci  |  

Szychta Szkolna na rozpoczęcie Barbórki

Dni Otwarte na Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa

Wałbrzyski program kosmiczny

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij