Menu

Trzy tygodnie wojny - Wałbrzych nadal pomaga uchodźcom

Napływ uchodźców do Wałbrzycha nieco się uspokoił i choć codziennie pojawiają się nowi Ukraińcy, to nie są to już duże grupy a pojedyncze rodziny. Wszystkim miasto stara się zapewnić podstawową pomoc i dach nad głową.

Trzy tygodnie wojny - Wałbrzych nadal pomaga uchodźcom
Nadal trudno oszacować ilu faktycznie uchodźców znalazło schronienie w Wałbrzychu. Pod bezpośrednią opieką samorządu jest obecnie ok 1700 osób. Prawdopodobnie nawet 3000 uchodźców może przebywać u osób prywatnych.
 
- Nasze główne zadanie to zapewnienie im dachu nad głową, codziennej opieki, jedzenia, środków czystości, bezpieczeństwa, opieki zdrowotnej i psychologicznej. Niektórzy decydują się na wyjazd do innych miejsc, innych krajów i nie zawsze nas o tym informują. Codziennie przybywają nowi, indywidualnie, nie tak grupowo, jak miało to miejsce na początku - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Osobom, których nie udało się ulokować w mieszkaniach gminnych lub nie mają rodziny, u której mogłyby się zatrzymać, miasto zapewnia tymczasowy pobyt w ośrodku utworzonym w Hali Wałbrzyskich Mistrzów. Przebywa tam obecnie ponad 100 osób. W ramach możliwości są jednak stamtąd transferowani do przygotowywanych w pośpiechu lokali gminnych, remontowanych często dzięki wsparciu prywatnych przedsiębiorców. Nadal potrzebna jest różnego rodzaju pomoc rzeczowa.
 
- Potrzebujemy tak jak do tej pory ofiarności, darów w postaci żywności, środków higieny, środków medycznych. Zbieramy to w szkołach i ratuszu. Pomagają nam harcerze. Dzielimy te dary wśród uchodźców w naszym mieście, a także wysyłamy na Ukrainę - dodaje Roman Szełemej.
 
 
 
Obecnie trwa procedura nadawania numerów PESEL uchodźcom, by ułatwić im dostęp do usług publicznych. Dziennie w Wałbrzychu rejestruje się około 40-50 osób, bo na tyle pozwala przepustowość Urzędu Miejskiego. Do szkół i przedszkoli zgłoszono już kilkaset dzieci. Pierwsze osoby znajdują już zatrudnienie w miejskich spółkach i lokalnych zakładach pracy.
 
Zwracamy się także o pomoc w znalezieniu łóżek i materacy dla uchodźców - więcej informacji TUTAJ.
 
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com
Ukraina  |   wojna  |   uchodźcy  |   pomoc  |  

4,5 mln zł. na aktywizację zawodową imigrantów z Ukrainy

Roman Szełemej na Ukrainie. Borysław otrzymał od Wałbrzycha agregat...

Głuszycka Strefa Aktywności Gospodarczej. Sposób na przywrócenie...

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij