Menu

Kolekcja W. Andzelma zawita do BWA

Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA oraz kolekcjoner Waldemar Andzelm zapraszają na otwarcie wystawy "ANDZELMIADA", w piątek 25 marca 2022 r. na godzinę 18.00 do WGS BWA przy ul. Wysockiego 29 (Stara Kopalnia).

Kolekcja W. Andzelma zawita do BWA
W kolekcji jest teatr, muzyka,
magia kina a nawet elementy cyrku.
To przestrzeń realna i iluzja,
źródło ciągłego niedosytu i pragnień.
Mieć - to spełnienie, dzielić się tym - to spotkanie. 
Waldemar Andzelm  
 
Kolekcja Waldemara Andzelma, to bez wątpienia jedna z ciekawszych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce, której stworzenie było możliwe dzięki przyjaźni, jaka zrodziła się w wyniku osobistych kontaktów między kolekcjonerem i artystami. Wpłynęły one na ukształtowanie się upodobań Waldemara Andzelma i zdecydowały o charakterze gromadzonej przez niego kolekcji. 
 
(…) kolekcja Waldemara Andzelma – przypomina przemyślaną, wznoszoną w procesie obserwacji „kolekcjonerską architekturę”(…). 
 
 
Fenomen kolekcjonowania polega na wolności doboru, na prawie do zmian, na pozbywaniu się obrazów „niedziałających” i pozyskiwaniu do kolekcji dzieł spełniających warunek pobudzenia ośrodka zainteresowania (w mózgu kolekcjonera)(…).
 
W tych zestawieniach, preferencjach wizualnych, poszukiwaniu dzieł określonych artystów zakodowana zostaje wrażliwość, widzenie współczesności, skłonność oka do zatrzymania uwagi na wybranych kształtach. Kolekcja staje się układem planetarnym, jest centrum, układem odniesienia. Bywa, że przybysz z innej galaktyki rozsadzi ten uporządkowany świat, ale po pewnym czasie orbity znowu znajdą się w równowadze (…).
 
 
 
Obserwując konstelację Waldemara Andzelma, można zauważyć pewne rytmy, rotacje idei, narysować kształt układu, w którym dominują osobiste i trygonometryczne tożsamości. Członkami tego kolekcjonerskiego zakonu są między innymi: Zofia Artymowska, Janusz Bałdyga, Jan Berdyszak i Marcin Berdyszak, Jakub Ciężki, Stefan Gierowski, Jerzy Grabowski, Władysław Hasior, Viktor Hulík, Zygmunt Januszewski, Jerzy Kałucki, Koji Kamoji, Erna Masarovičová, Jan Tarasin, Ryszard Winiarski. 
Prace tych artystów, którzy wpadli w ruch galaktyki Andzelma zaczynają znajdować swoje miejsca w stałym, cyklicznym orbitalnym ruchu. W zależności od przyspieszenia, ciężaru, materii, ulotności poruszają się z charakterystyczną dla siebie prędkością. Dzięki temu tworzą orbity różnie rozmieszczone i oddalone. Kolekcja jest tu przestrzenią spotkań, dopowiedzeń, metafor, asocjacji, negacji. Sąsiedztwa form i pytań tworzą ścieżki, po których można poruszać się w przeciwnych kierunkach (…).
Kolekcja żyje w porządku orbitalnym, grawitacja porządkuje dzieła. Lekkie, pełne powietrza instalacje wznoszą się i rytmicznie opadają. Rysunki niekiedy są przytłaczająco masywne, a stalowe rzeźby lekkie jak hel. Pojedyncze planety artystów gubią meteoryty, ocierają się o siebie, co zmienia ich formę (…).
 
 
Gdzieś pomiędzy matematyką a poezją, górnictwem a lotnictwem, tworzy się gust czy raczej smak – kategorie wyboru stają się coraz bardziej rozpoznawane. Wtedy właśnie rodzi się kolekcja –Republika Kolekcjonera, zostają sformułowane jej prawa i zasady. Powstaje nowe „coś”.
 
Dorota Folga-Januszewska
Fragment tekstu pochodzi z książki „Andzelmiada”, Lublin 2021.
 
Artyści:
Janusz Bałdyga, Jan Berdyszak, Marcin Berdyszak, Jakub Ciężki, Tomasz Ciecierski, Andrzej Dłużniewski, Stefan Gierowski, Wanda Gołkowska, Zbigniew Gostomski, Jerzy Grabowski, Władysław Hasior, Viktor Hulík, Zygmunt Januszewski, Jerzy Kałucki, Katarína Kissoczy, Koji Kamoji, Bartosz Kokosiński, Patrik Kovačovský, Erna Masarovičová, Georg Karl Pfahler, Jan Tarasin, Ryszard Winiarski.
 
opr.plr
foto: użyczone, WGS BWA
redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

Goldmann,, ,, (20 marca 2022 11:46)
,,kiedy delegacja z ratusza składa kwiaty pod pomnikiem ruskiego mordercy,,,Bo ciężko widzę zburzyć,,,sentymenty
Goldmann,, ,, (20 marca 2022 11:46)
,,kiedy delegacja z ratusza składa kwiaty pod pomnikiem ruskiego mordercy,,,Bo ciężko widzę zburzyć,,,sentymenty

Dodaj komentarz

BWA  |   stara kopalnia  |   wystawa  |   waldemar andzelm  |   sztuka  |  

BWA zaprasza na wystawę malarza i architekta Roberta Jaworskiego

Barbórkowa Parada Górnicza (FOTO)

Festiwal Tradycji Górniczych w Wałbrzychu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij