Menu

Kosz na nakrętki w Unisławiu Śląskim

W Unisławiu stanął kosz na plastikowe nakrętki, dzięki czemu mieszkancy mogą wspierać akcje pomocy chorym dzieciom. 
Kosz na nakrętki w Unisławiu Śląskim
Kosz, który stanął w Unisławiu Śląskim jest efektem ręcznej pracy dwóch pracowników Bocznicy Kolejowej Wałbrzych Główny, należącej do KSS Bartnica: Witolda Hołysza, kierownika bocznicy i Sławomira Gilewskiego, maszynisty. I drugim takim dziełem, które wyszło spod ich rąk. 
 
- Pierwszy kosz wykonaliśmy dla mieszkańców dzielnicy Podgórze w Wałbrzychu rok temu. Stanął  przed jednym z marketów i zapełnia się nakrętkami błyskawicznie.   - mówi Witold Hołysz.
 
 
 
Skąd wziął się pomysł zbierania plastilowych nakrętek ? 
 
Kilkanaście lat temu, by zdobyć pieniądze dla potrzebującego kolegi, grupa krakowskich studentów (późniejszych założycieli fundacji Bez Tajemnic) postanowiła zachęcić jak najwięcej osób do zbierania surowców wtórnych. Za makulaturę punkty skupu płaciły jednak mało, a droższe aluminium wiązało się głównie ze zbieraniem puszek po piwie, czego inicjatorzy akcji nie chcieli robić, by nie promować picia alkoholu. Rozważali więc zbieranie szkła, ale nim łatwo się pokaleczyć. Z kolei metal był zbyt ciężki, żeby ludzie chcieli go nosić do punktów skupu. Wymyślili więc najbardziej przyjazną - dla dorosłych i dzieci - ideę zbierania plastikowych nakrętek: lekkich, bezpiecznych i łatwych do gromadzenia. Okazało się, że w hurtowym odbiorze można od firm recyklingowych otrzymać za kilogram nakrętek taką zapłatę, która przy dużych ilościach da realne kwoty na pomoc potrzebującym. Akcja przyjęła się w całym kraju: wsparła przez lata tysiące chorych dzieci, jednocześnie uchroniła środowisko od setek ton plastiku. Odzyskiwane nakrętki są przerabiane na granulat, z którego wytwarzane są m.in. doniczki, wiadra czy worki na śmieci.

adm
foto: użyczone
walbrzych24.com

 

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Było za szybko...

Kierowca i rowerzysta na 'podwójnym gazie'

Festiwal ''Grubego'' w Mieroszowie. Mija 50 lat od premiery serialu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij