Menu

2,5 tys. uchodźców w Świdnicy

Blisko 2,5 tys. uchodźców zgłosiło się do Centrum Pomocy Ukrainie w Świdnicy.  Miasto uruchomiło zbiórkę, na otwarte trzy tygodnie temu subkonto wpłynęły już ponad 83 tys zł. 
2,5 tys. uchodźców w Świdnicy
Minął miesiąc wojny na Ukrainie ale i miesiąc pomocy, jaką miasto Świdnica, indywidualni mieszkańcy i firmy kierują w stronę rodzin z Ukrainy.

Uchodźcy przebywają u świdniczan, rozlokowani zostali także w punktach noclegowych, m.in. w OSP przy ul. Głowackiego, w domu wycieczkowym OSiR, w hotelach: Esperanto, Pod Lwem, Pod Wierzbą, Park Hotelu, w parafii ewangelicko – augsburskiej, w internacie Zespołu Szkół Mechanicznych. W sumie do Centrum Pomocy Ukrainie zgłosiło się już prawie 2500 uchodźców.
 
Ofiarność mieszkańców jest ogromna. Codziennie przekazują oni różnego rodzaju dary (żywność, ubrania, środki chemiczne, środki higieniczne), czy też pomoc finansową. Do miasta transporty artykułów żywnościowych, środków chemicznych i opatrunkowych wysyła regularnie partnerskie niemieckie miasto Biberach – dotąd dotarły już trzy.

Ostatnio przywieziono m.in.: agregaty prądotwórcze, latarki, powerbanki, materace, śpiwory, łóżka, konserwy, opatrunki medyczne i środki czystości. Część z tych darów jest wysyłana na granicę. Wiele zbiórek organizują również dawni świdniczanie, którzy obecnie mieszkają w różnych rejonach Europy i wśród swoich przyjaciół i rodziny organizują zbiórki darów, które dowożą do punktów w Świdnicy. Dzięki temu dojechała do naszego miasta pomoc z kliku miast niemieckich, francuskich i hiszpańskich, a także z Wielkiej Brytanii. 
 
Miasto uruchomiło zbiórkę środków finansowych. Na otwarte trzy tygodnie temu subkonto wpłynęło już 83 320 zł. 
 
- Przekazywana przez Państwa pomoc ma ogromną wartość, ponieważ ukryta jest w niej dobroć i wielkie serce, a to oprócz gestu materialnego jest wielkim wsparciem. Za tę ofiarność i zaangażowanie, za wszelką pomoc na rzecz uchodźców składam serdeczne podziękowania – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. 
 
 
Bezcenną cegiełkę w pomoc dla Ukraińców włożyły lokalne firmy. Wśród darczyńców znaleźli się m.in.: Franc Textil, Colgate-Palmolive, Wagony Świdnica, Südzucker Polska, DBI Plastics, Intermarche, Caro, PW BHP STORE, Sonel Pasol-Paco, pizzernia Przesiadka, Bar Pafal, Bar Gar, Chillout, Kaufland, Aldi, Dekoria. Smart Work, Bud-Eco oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Boleścina, Pszenna, Grodziszcza, Wilkowa, Lutomii Dolnej i Lutomii Górnej. 
Ogromna rzesza wolontariuszy zaangażowała się w obsługę punktów pomocowych, dostarczanie i pakowanie rzeczy pierwszej pomocy dla uchodźców, transport osób i darów, organizację i obsługę punktów informacyjnych, pomoc w tłumaczeniu dokumentów czy organizację zajęć integracyjnych. 

adm
foto: UM Świdnica
redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Jechał ponad ''setką'' przez Witoszów

Oszuści atakują

Wyłudzili ponad 53 mln. zł. Jest akt oskarżenia

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij