Menu

Pierwsze odszkodowanie za niepożądany odczyn poszczepienny

Pacjent z woj. mazowieckiego, u którego zdiagnozowano zespół Guillain-Barré, otrzyma 45 tys. zł z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych – poinformowano na stronach rządowych.
 
Pierwsze odszkodowanie za niepożądany odczyn poszczepienny
- Zespół Guillain-Barré to bardzo rzadko występujące zaburzenie nerwów obwodowych, prowadzące do osłabienia lub porażenia mięśni, uwzględnione w charakterystyce szczepionek Vaccine Janssen oraz Vaxzevria. Opinia medyczna Zespołu ds. Świadczeń działającego przy Rzeczniku potwierdziła, że 64-dniowy pobyt pacjenta w szpitalu wynikał z działania niepożądanego szczepionki – wyjaśnił rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
 
Fundusz Kompensacyjny, obsługiwany przez Rzecznika Praw Pacjenta, zapewnia wsparcie finansowe osobom, które doznały poważnych odczynów poszczepiennych, stanowiąc rozszerzenie dotychczasowej odpowiedzialności związanej z zastosowaniem szczepionek.
 
Jak poinformowało biuro RPD, na bieżąco rozpatrywane są wnioski i prowadzone postępowania administracyjne zmierzające do ustalenia zasadności przyznania świadczenia i o jego wysokości. Od 12 lutego do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 600 wniosków o przyznanie świadczenia kompensacyjnego.
 
 
Duże zainteresowanie Funduszem ze strony pacjentów nie zmienia jednoznacznej oceny, że szczepienia ochronne zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, będąc przy tym jednym z największych osiągnięć medycyny – podkreślono w komunikacie.
 
Od końca grudnia 2020 r. wykonano w Polsce ponad 53,8 mln szczepień przeciw COVID-19. Zgłoszono 18,5 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych, co stanowi 0,034 proc. ogółu szczepień. Zdecydowana większość NOP miała przy tym łagodny charakter.
 
Z wnioskiem do Rzecznika Praw Pacjenta o przyznanie świadczenia zwróciła się dotąd, statystycznie rzecz ujmując, jedna na 37 tys. osób zaszczepionych – podano. 

opr. adm
źrodło: Polska Agencja Prasowa
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

pawel (27 marca 2022 20:52)
To blokowanie komentarzy w temacie ze statystykami covidowymi to już stały punkt programu czy tylko dzisiaj ????? Bo zniknęły moje 4 komentarze a nie chciałbym statystyk dodawać do dowolnych komentarzy z innymi tematami tych najwięcej komentowanych :) –––––––––––> chyba że będe musiał , w końcu odczyta to wówczas większa ilość osób :P LALALA NANANA
pawel (27 marca 2022 11:12)
·······> statystycznie rzecz ujmując, jedna na 37 tys. osób zaszczepionych······················> statystycznie od 15 do 21 marca covidem zakaziło się 68,3 % zaszczepionych a zmarło na covid 43,7 % –––––––––––––––> trochę inne statystyki co ? , nie ma tutaj sloganu "umiera 70 % niezaszczepionych" , bowiem przez 3 tygodnie marca w Krakowie umarło 63 % zaszczepionych na covid , a we Wrocławiu więcej bo aż 65 % , w Toruniu 60 % , w Warszawie 49 % , Legnicy 50 % –––––––––––––––> nie trzeba tutaj już NOP-ów
pawel (27 marca 2022 11:06)
·······>szczepienia ochronne zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, będąc przy tym jednym z największych osiągnięć medycyny ······················> nie dotyczy eksperymentalnych preparatów covidowych , które nie ograniczają transmisji wirusa , więc nie kończą pandemii , nie chronią przed objawami choroby , nie chronią przed ciezkimi dolegliwościami , nie zmniejszają ryzyka hospitalizacji szpitalnej , nie chronią przed zgonem

Dodaj komentarz

covid-19  |   koronawirus  |   szczepienia  |   szczepionka  |  

Wałbrzych kontynuuje program szczepień przeciwko HPV

Grypa w natarciu, rekordowo niska liczba szczepień

2,2 tysiaca zakażeń koronawirusem w tydzień

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij