Menu

Zapadł wyrok w sprawie Jacka C.

Jacek C. usłyszał wyrok 7 lat więzienia i dotkliwych kar finansowych za cztery zarzuty stawiane przez prokuraturę, w tym przyjęcia łapówki w czasie, gdy pełnił funkcję burmistrza Boguszowa-Gorc. Wyrok nie jest prawomocny.

Zapadł wyrok w sprawie Jacka C.
Prokurator postawił Jackowi C. łącznie cztery zarzuty. Pierwszy z nich dotyczył przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 70 tysięcy złotych w zamian za przedłużenie terminu zakończenia inwestycji wymiany oświetlenia w Boguszowie-Gorcach i zmniejszenie naliczonych kar umownych. Za popełnienie tego przestępstwa sąd wyznaczył karę 5 lat pozbawienia wolności i grzywnę w wys. 10 tysięcy złotych.
 
Jacek C. oskarżony był również na powoływanie się na wpływy w Urzędzie Skarbowym w Wałbrzychu i Izbie Administracji Skarbowej we Wrocławiu i pomoc w załatwieniu sprawy prywatnemu przedsiębiorcy, za co miał otrzymać 50 tysięcy złotych. W tym przypadku sąd wyznaczył karę 4 lat więzienia i grzywnę w wysokości 10 tysięcy złotych.
 
Trzeci zarzut dotyczył narażenia na straty majątkowe w kwocie ponad 4 mln zł gminy Boguszów-Gorce poprzez bezzasadne odwołanie przetargu na sprzedaż nieruchomości należącej do gminy. Sąd za to przestępstwo wyznaczył karę 5 lat pozbawienia wolności i 10 tysięcy złotych grzywny.
 
Ostatni z zarzutów dotyczy okresu, gdy Jacek C. był starostą powiatu wałbrzyskiego. W zamian za przyjęcie łapówki w wysokości 10 tysięcy złotych miał pomóc mieszkańcowi powiatu w przedwczesnym odzyskaniu prawa jazdy, odebranego decyzją sądu. Karą za to przestępstwo ma być 1,5 roku więzienia i grzywnę w wysokości 10 tysięcy złotych.
 
Decyzją sądu Jacek C. otrzymał karę łączną za wyżej popełnione przestępstwa w postaci 7 lat pozbawienia wolności i 15 tysięcy złotych grzywny. Orzeczono także przepadek 10 tysięcy złotych pochodzących z łapówki za ostatni z wymienionych zarzutów. Jacek C. od momentu wyjścia z więzienia nie będzie mógł sprawować żadnych funkcji samorządowych i państwowych przez okres 6 lat. Najdotkliwszą z kar finansowych jest obowiązek spłaty na rzecz gminy Boguszów-Gorce 4 milionów 255 tysięcy złotych z tytułu poniesionych strat.
 
Sędzia Tomasz Białek przyznał, że sprawa, choć trwała całkiem długo i zawierała wiele wątków, była jednak łatwą do rozstrzygnięcia, ponieważ prokuratura przedstawiła mocne dowody, a oskarżony nie był w stanie wybornić się ze stawianych zarzutów.
 
- Dowody obciążające tego oskarżonego są dla niego miażdżące. Chodzi zarówno o dowody jawne, czyli zeznania świadków, jak i niejawne. Wszystkie dowody obciążają Jacka C. ponad wszelką wątpliwość w kwestii wszystkich zarzutów. Z tych dowodów jawi się obraz popełnienia przez oskarżonego wszystkich zarzucanych mu przestępstw. Natomiast same wyjaśnienia oskarżonego, które złożył na ten temat, należy uznać za tak naiwne, tak niewiarygodne, że w zasadzie tymi wyjaśnieniami oskarżony dodatkowo się pogrążył. Wina co do wszystkich zarzucanych przestępstw nie budzi w ocenie sądu żadnych wątpliwości - wyjaśnia Sędzia Sądu Okręgowego w Świdnicy Tomasz Białek.
 
 
 
Sąd podkreślił także, że z uwagi na pełnione funkcje publiczne, zachowanie oskarżonego Jacka C. jest godne potępienia, dlatego wymierzone kary nie podlegają zawieszeniu.
 
- To, czego się dopuścił w szczególności zaraz po objęciu funkcji burmistrza, było tak jawne, tak rażące lekceważenie przepisów prawa, popełnione w poczuciu bezkarności. Oskarżonemu wydawało się, że skoro ludzie mu zaufali i zagłosowali na niego w wyborach, to jest niemalże osobą wszechwładną i niewiele dni po objęciu funkcji dopuścił się w sposób ostentacyjny tych czynów - twierdzi sędzia Tomasz Białek.
 
Wyrok usłyszała m.in. także radna Urszula M., która miała nakłaniać mieszkańców do głosowania na siebie oraz Jacka C. poprzez oferowanie alkoholu. Została skazana na 12 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata.
 
fot. archiwum
 
plr
foto: archiwum / TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Olek (28 kwietnia 2022 21:20)
Trzeba wszystkich urzędników sprawdzać a urząd miasta Boguszów goce mieć na oku bo się cyrki dzieją karać za kłamstwa i oszustwa
Władek (3 kwietnia 2022 17:38)
JESTEŚ OFIARA SĄDU PiS
Jerzy Jacek Pilchowski (30 marca 2022 20:17)
Cytuję użytkownika: miłośnik emerytowanego zbawcy
ten złodziej to akurat nie pis ale może to dobra wróżba , że jak te żłoby trafią na śmietnik ( historii) to sędziemu nie zadrży ręka gdy będzie pudłował takie creatury jak Jarozbaw, Ziobro, Pinokio, Rydzyk ( ta lista niestety nie ma końca )
Zainteresował mnie pański pseudonim. - Czyli jest pan Miłośnikiem Tuska?
miłośnik emerytowanego zbawcy (30 marca 2022 16:53)
ten złodziej to akurat nie pis ale może to dobra wróżba , że jak te żłoby trafią na śmietnik ( historii) to sędziemu nie zadrży ręka gdy będzie pudłował takie creatury jak Jarozbaw, Ziobro, Pinokio, Rydzyk ( ta lista niestety nie ma końca )
Szczaw i Mirabelka (30 marca 2022 8:19)
Cytuję użytkownika: ak
ofiara dyktatury PiS
Lepszego dowcipu nie słyszałem.No, chyba że zwrot: "uczciwy Roman"
Alet (29 marca 2022 14:09)
Pora na Kwiatka i Zydka od obietnic...
ak (29 marca 2022 13:30)
ofiara dyktatury PiS
Manson (29 marca 2022 11:32)
Brawo, Brawo jeszcze raz brawo. A tym którzy oskarżają innych, lub głoszą, że to jest ustawka, nich przestaną, bo warto się uderzyć we własne pierś, i zadać sobie pytanie, czy w swym życiu, nie brali udział w takich ustawkach, oskarżając innych, nieając dokładej wiedzy, lub nie znając szczegółów. A pomagać innym to chwalebne, to on się okazał kłamcą, oszustem, bydlakiem, a nie ci co mi pomagali. Dziękuję z przeczytanie i proszę o refleksję.????????????
Roman (29 marca 2022 10:30)
Zbiją w apelacji , to tak działa . Teraz dużo szumu wokół tego , później po ciuchu bez rozgłosu załatwią sprawę jak się należy .
Ann (29 marca 2022 10:19)
Szkoda, że pedofile kościelni nie dostają podobnych wyroków.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Boguszów-Gorce  |   Jacek C  |   wyrok  |   korupcja  |   łapówka  |   sąd okręgowy świdnica  |  

Legendy motoryzacji w doskonałej formie (FOTO+VIDEO)

Filmowe podsumowanie Sudeckiej Setki

Weterani motoryzacji wracają na nasze drogi

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij