Menu

Andzelmiada - kilkunastu artystów na wystawie WGS BWA

Po trzech latach starań udało się doprowadzić do skutku wielki projekt artystyczny. Bogata kolekcja dzieł ze zbiorów Waldemara Andzelma przez kilka miesięcy będzie gościć w naszym mieście dzięki Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA.

Andzelmiada - kilkunastu artystów na wystawie WGS BWA
Waldemar Andzelm buduje swoją kolekcję od 1989 roku. Na co dzień prezentowana jest w jego galerii w Lublinie. Od trzech lata Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA starała się ściągnąć tę wystawę do Wałbrzycha a wraz z nią prace najważniejszych artystów polskiej sztuki współczesnej oraz kilku artystów zagranicznych.
 
- Ta kolekcja jest różnorodna, nie dotyczy jednego nurtu w sztuce, ale jednocześnie ma w sobie pewien rodzaj spójności, który wynika z charakteru i osobowości kolekcjonera. Co ważne Waldemar Andzelm jest osobą, która kolekcję traktuje jako twórczość. Ona się zmienia i podlega pewnym permutacjom - mówi Marcin Berdyszak, jeden z twórców dzieł z kolekcji Waldemara Andzelma.
 
 
Zapytaliśmy kolekcjonera, czym kieruje się przy tworzeniu swojej galerii. Jak się okazuje, głównymi czynnikami decydującymi o włączeniu dzieła do kolekcji są jego osobiste emocje.
 
- Nie mam żadnej kategorii dobierania. Jest emocja, jest spotkanie z obrazem i zapada decyzja. Zauważyłem, że przestało już istnieć pewne kategoryzowanie typu "okres od - do" czy poprzez nazwiska twórców. Musi zaistnieć jakaś iskra między dziełem a moją osobą. Wtedy dopasowuję to do kolekcji. Zawsze staram się, żeby układ tworzył jakąś moją koncepcję przestrzeni i mam nadzieję, że będzie to pozytywnie odbierane przez odbiorców - mówi Waldemar Andzelm.
 
 
Bardzo ważną działalnością kolekcjonera jest także wydawanie publikacji o artystach, których twórczość gromadzi i przez to popularyzowanie ich sylwetek.
 
- Te publikacje są znakomitym przykładem różnych ujęć, również z jego punktu widzenia oraz tych, którzy piszą w jego publikacjach, które wydaje o tej kolekcji i o sztuce - dodaje Marcin Berdyszak.
 
Bogatość kolekcji pozwoliła stworzyć w przestrzeniach BWA w Starej Kopalni jedną z największych dotychczasowych wystaw w tym miejscu. Ekspozycja zajmuje powierzchnię ponad 1000 m kw. i rozłożona jest na trzy obiekty. Andzelmiada będzie gościć w Wałbrzychu do 3 lipca tego roku.
 
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Sztuczki (31 marca 2022 7:47)
Ile będzie kosztowała ta promocja władz miejskich?
jebac pis i wyznawców bosaka oraz godek (30 marca 2022 15:07)
Cytuję użytkownika: Bohomazy
Co to za pierdoły i bohomazy.
sztukę rzadko kto rozumie dla ciebie pierdoły dla innych to sztuka
wszyscy na górnika (30 marca 2022 14:59)
bierz babcie ojca matkę brata itd i na mecz kosza widzimy się na hali o 19 wszyscy na górnika
Bohomazy (30 marca 2022 14:22)
Co to za pierdoły i bohomazy.

Dodaj komentarz

rozrywka  |   kultura  |   BWA  |   wystawa  |   waldemar andzelm  |  

BWA zaprasza na wystawę malarza i architekta Roberta Jaworskiego

I Festiwal Bożonarodzeniowy w Filharmonii Sudeckiej

Ostatnia rap bitwa freestylowa w tym roku

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij