Menu

Obwodnica Boguszowa - pierwsza łopata jeszcze w tym roku?

Jeszcze w tym roku mogą ruszyć prace przy budowie obwodnicy Boguszowa. Samorząd województwa dolnośląskiego liczy, że do czerwca uda się uzyskać niezbędne zgody środowiskowe, by móc ogłosić przetarg na wykonawcę.

Obwodnica Boguszowa - pierwsza łopata jeszcze w tym roku?
Obecnie droga wojewódzka nr 367 przebiega przez samo serce Boguszowa, czyli najwyżej położony rynek w Polsce. Z jednej strony przejażdżka może być sama w sobie ciekawą atrakcją, ale spory ruch pojazdów generuje wiele uciążliwości dla mieszkańców a sam przejazd wąskimi i stromymi uliczkami, zwłaszcza w okresie zimowym, również dla kierowców bywa kłopotliwy. Od lat władze miasta starały się o wybudowanie obwodnicy. Blisko było kilka lat temu, gdy pojawiły się środki w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej, ale po przetargach okazało się, że funduszy na budowę tzw. Drogi Sudeckiej starczy wyłącznie na odcinek na terenie miasta Wałbrzycha. Wówczas władze województwa nie zdecydowały się na dofinansowanie tamtej inwestycji. Pod koniec ubiegłego roku zarząd województwa pozyskał fundusze rządowe i w połączeniu z własnymi środkami zamierza sfinansować budowę nowej drogi.
 
- Naszym celem jako samorządu województwa jest wypuścić tranzyt poza centrum miasta. Zdecydowaliśmy się zaaplikować o środki, które ostatecznie polski rząd nam przyznał, czyli 46 milionów złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko.
 
 
W ramach pierwszego etapu wyremontowany zostanie odcinek drogi wojewódzkiej nr 367, zwany potocznie "serpentynami". Właściwa obwodnica, która powstanie w ramach II etapu, zaczynać się będzie na styku ul. Pułaskiego i Kamiennogórskiej, na granicy dzielnicy Gorce. Poprowadzona będzie wzdłuż linii kolejowej, a następnie ulicami Dworcową i Szybową a od skrzyżowania z ul. 1 Maja zbudowana zostanie nowa droga do skrzyżowania ulic Wałbrzyskiej, Krakowskiej i Zachodniej.
 
 
- Do czerwca, może z lekkim opóźnieniem liczymy na to, że uzyskamy od wojewody Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej i niezwłocznie będziemy w stanie ogłosić przetarg na wykonawcę etapu serpentyn, który także wykona projekt i wybuduje drugą część na terenie samego Boguszowa. Jesteśmy gotowi, by przy optymistycznym wariancie jeszcze w tym roku wbić pierwszą łopatę na budowie - twierdzi Grzegorz Macko.
 
Przy wnioskowaniu o rządowe dofinansowanie szacowano koszt całej inwestycji na około 66 milionów złotych. Droga powinna być gotowa w II kwartale 2026 roku.
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Nor (2 kwietnia 2022 8:34)
Cytuję użytkownika: Max
Jeśli ta inwestycja będzie tak, sprawnie inaczej' prowadzona jak w Wałbrzychu to ciemno to wszystko widzę.
Przestań krytykować
AK (1 kwietnia 2022 21:05)
NAJPIERW DZIURY ZASYPAĆ NO NIE KOŁO CMENTARZA
Max (1 kwietnia 2022 17:23)
Jeśli ta inwestycja będzie tak, sprawnie inaczej' prowadzona jak w Wałbrzychu to ciemno to wszystko widzę.
Dav303 (1 kwietnia 2022 8:12)
Przecież dziś 1. kwietnia :))))
Bluszczowy Romek z Valbzikha (1 kwietnia 2022 7:13)
Jeżeli budowę obwodnicy nie obiecuje Szełemej, to oznacza, że obwodnica powstanie.
Wąski (31 marca 2022 20:14)
Może skończą szybciej, niż ekranowkę.
pepe (31 marca 2022 18:37)
A ten mur oporowy na ulicy Kamieniogórskiej kiedy będzie skończony? Tragedia to przecież droga wojewódzka, a tam nic sie nie dzieje. Mieszkańcy mówią że Mur Chiński szybciej postawili.
Jacek (31 marca 2022 15:47)
Pani Sylwia to taki sam tik tak jak Roman, rozgrzebał i zostawił 1-go maja.Teraz kiedy wróciła zima wziął się za poligon na II Armii,poprawa pogody ma nastąpić po 10 kwietnia a do tego czasu niech kierowcy urywają.
Marek (31 marca 2022 15:43)
To nie jest obwodnica Boguszowa-Gorc tylko samego Boguszowa. Proszę nie wprowadzać w błąd mieszkańców.
inż. A. Partacz (31 marca 2022 14:58)
Ta obwodnica w porównaniu do Parku Sybiraków to bardzo tania jest.

Dodaj komentarz

Prawie 2 mln. pasażerów w miesiąc - rekordowy styczeń w Kolejach...

Prezydent Szełemej: ''Wałbrzych miastem bez korków''

Uratowali uwięzioną sarnę

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij