Menu

Kulawa Eksploracja: Groby obok galerii Victoria,stary dworzec kolejowy

W nowym odcinku Kulawej Eksploracji twórcy zabierają nas w rejony Galerii Victoria. Znajdował się tam dawny cmentarz żydowski.

Kulawa Eksploracja: Groby obok galerii Victoria,stary dworzec kolejowy

 

 

redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Henryk (14 października 2022 21:56)
Pole Maria podlegalo albo pod kopalnię Thorez albo Chrobry,był tam staw i pływało sie na tratwie po tym stawie.Był tam w szyb latach sześdziesiąt dwa ,czy nawet cztery razem z klatka windową,starsze chłopaki z ul,Rycerskiej chodzili tam na ten staw ,aby popływac na tratwie.Kiedyś zapuściliśmy się z bratem w tamte strony i wszliśmy do sztolni w której były szyny kolejki,ale nikogo z pracowników tam nie było,Chodzilem wóczas do 3 klasy szkoły podstawowej a brat do pierwszejtylko stróz który ganiał młodzież z tego terenu i rzucał w nas kamieniami.Przy ul.1 Maja ,leżaly złożone wózki ,czli koleby metalowe w równych pryzmach,dosyc zardzewiale,bylo ich bardzo dużo.Teren kopalni Maria nazywali górnicy co ferdrowali na Chrobrym zatopiona kopalnia,paliło sie na dole i zalali ją wodą, Na niektorych polach górniczych porzadnie się paliło.Moze to była taka forma ,aby nie fedrowac w określonych miejscach.Wałbrzych to jedno wielkie wyrobisko kopalnane ,bez map wydobywczych ,co raz to się archiwa ujawniają,że wydobycie węgla było w Mieroszowie i Kamiennej Górze okolicznych miejscowościach prowadzone od dawna.Wszytko sie zmienia,stare ustęuje nowemu,nad ruinami nie ma co płakać,zwyczajnei jest to mienie porzucone bez włascicieli.
Interia pl (3 kwietnia 2022 18:59)
W parafii Stanisława Męczennika w Stanisławiu Dolnym (woj. małopolskie) benedyktyn z Tyńca podczas kazania mówił, że wojnę w Ukrainie wywołali Amerykanie, a teraz chcą wszystko zwalić na Rosjan - pisze "Gazeta Krakowska". Dzień później, podczas wielkopostnych rekolekcji ksiądz mówił dzieciom, że klasy powinno się dzielić na te dla mądrych i dla głupich - opowiada Interii mieszkanka miejscowości. Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/malopolskie/news-stanislaw-dolny-kontrowersyjne-kazanie-na-niedzielnej-mszy-w,nId,5935911#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
jebac pis i wyznawców bosaka oraz godek (3 kwietnia 2022 14:12)
Zostały w końcu ostatecznie wyjaśnione, przyczyny katastrofy smoleńskiej. Nareszcie, bardzo mnie to cieszy, ile lat można żyć w tak olbrzymiej nieświadomości. Niestety z przyczyn technicznych, awari systemu operacyjnego, więcej szczegółów na razie, nie można przedstawić. Pytanie tylko, czy śmiać się, czy płakać. Niech tylko nie wypuszczają go za granicę Polski, tutaj wszystko przejdzie. hihi
Krzysztof (3 kwietnia 2022 12:05)
Ani słowa o żródle informacji o np. parowozowni. A w materiale jest poważny błąd, to nie stacja towarowa a osobowa. Proszę jeszcze raz sobie przesłuchać lektora. Ale to nie była na tej trasie ostatnia stacja dalej była jeszcze jedna. Jaka? Towarowa była ale póżniej. Budynek był wpisany do rejestru zabytków tylko dziwnym zbiegiem okoliczności ( za rządów ppani Obelindy ) wykreślony. Tam miał powstać galeria Magnolia. Polecam stronę - https://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=stacje&id=8387&okno=start

Dodaj komentarz

kulawa  |   eksploracja  |   urbex  |   walbrzych  |   victoria  |   groby  |   tajemnice  |   ciekawostki  |   dworzec  |   zwiedzanie  |   historia  |   tajemniczy  |   dolny  |   slask  |  

Kto schował wałbrzyski skarb? Wśród mieszkańców był nazista

Będzie nowa nawierzchnia w Hali Lekkoatletycznej przy Chopina

Wałbrzyski Skarb: Co skrywały skrzynie schowane w piwnicy (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij