Menu

Jenoty, tak jak norki będą badane pod kątem zakażenia SARS-CoV-2

Jenoty, podobnie jak obecnie norki, będą badane pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek.

Jenoty, tak jak norki będą badane pod kątem zakażenia SARS-CoV-2
Jak podano na stronie Rządowego Centrum Legislacji, projekt trafił właśnie do uzgodnień.
 
"Zaproponowane zmiany stanowią uzupełnienie środków przewidzianych w obecnie obowiązującym rozporządzeniu oraz uwzględnienie w rozporządzeniu jenotów" - napisano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji rozporządzenia.
 
W projekcie określono też sposób i częstotliwość pobierania próbek i przeprowadzania badań w celu wykrywania zakażeń SARS-CoV-2 u tych zwierząt. Przewiduje się cykliczne pobieranie próbek z zachowaniem 20-dniowego odstępu pomiędzy kolejnymi pobraniami – do czasu uzyskania dwóch następujących po sobie wyników wykluczających obecność choroby.
 
Jak wskazano w uzasadnieniu, projekt określa też sposób postępowania powiatowego lekarza weterynarii w przypadku wystąpienia zakażeń SARS-CoV-2 u osób mających kontakt z norkami lub jenotami w gospodarstwie albo zwiększonej liczby padnięć tych zwierząt.
 
 
Projekt przewiduje ponadto możliwość pozyskiwania skór od norek pochodzących z ogniska choroby – przy zachowaniu zasad bioasekuracji, zarówno w miejscu ich obróbki, jak i przetwarzania.
 
"Z tego powodu w projekcie zostały określone m.in. warunki przestrzegania zasad bioasekuracji przez osoby obsługujące zwierzęta oraz warunki transportu i obróbki norek lub jenotów uśmierconych w celu pozyskania futer" - napisano w uzasadnieniu.
 
Polska Agencja Prasowa
 

Komentarze

analityk medyczny (1 kwietnia 2022 17:06)
No faktycznie, zwykły Kowalski czy Nowak mają takie częste kontakty z dzikimi zwierzętami, że trzeba wprowadzić natychmiast całkowity zakaz wstępu do lasów i parków miejskich, bo szalejące norki i jenoty rzucają się do całowania ludzi i w ten sposób rozprzestrzeniają nieistniejącą chorobę. Do tego nakaz strzelania bez ostrzeżenia do ludzi, którzy zachowali zdrowy rozsądek i wolność i zdecydowali się, z będą korzystać z parków i lasów.
pawel (1 kwietnia 2022 9:12)
Zawinęli koło siódmej rano waszego pawełka od covidu. Była akcja na białym kamieniu , wiem od kuzyna co robi na mazowieckiej. Śmieją się że mają internetowego pawelka , ponoć za handel dragami go powineli a mial już zawiasy za grozby karalne i jakieś oszustwa , to pójdzie teraz posiedzieś na parę lat . Z tego co gadał kuzyn , nie robił tego slynnege BUEHEH czy LALAL , ale osrany ze strachu nic nie gadał i mial lzy w oczach . Jak to mowia kozak w necie , a pisda w swiecie . moze za pare dni o tym napisze bo cos tam z tymi narkotykami to grubsza sprawa . Jego koledzy do tego zarzuty za streczycielstwo , do burdeli wyszukiwali kobiety , pewnie pawelek tez w to umoczony. Doczekal sie za swoje pieprzenie , i bardzo dobrze , jego slynne BUEHEHEHEHEHEHE , juz sie tak nie posmieje .

Dodaj komentarz

jenoty  |   norki  |   covid  |   wirus  |   zakazenie  |   statystyki  |   c19  |   w24  |   informacje  |   pap  |  

Prawie 2,4 tys zakażeń koronawirusem w ciągu tygodnia

Koronawirus: 550 zakażeń na Dolnym Śląsku w ciągu tygodnia

Czy w Wałbrzychu wrócą masowe punkty szczepień?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij