Menu

Wałbrzych dosłownie ZIELONYM miastem

Wałbrzych dosłownie stanie się zielonym miastem. Nowe fundusze unijne pozwolą na remont kolejnych kamienic, ale pod warunkiem, że zostaną one pomalowane na zielono. Dotyczy to także zrealizowanych już wcześniej inwestycji.

Wałbrzych dosłownie ZIELONYM miastem
Gmina Wałbrzych korzysta z wszelkich możliwości, by rewitalizować jak najwięcej starych budynków. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zaproponował dodatkowe środki w ramach przyznanych już wcześniej dofinansowań, by przyspieszyć ten proces. Włączyły się w to także inne duże instytucje europejskie i światowe.
 
- Dziękuję za możliwość uczestniczenia w tym niezwykle ciekawym programie. Jesteśmy tu dzisiaj po to, by rozpocząć oficjalnie Green Action Plan dla Wałbrzycha. Jesteśmy już członkiem elitarnego grona zielonych miast w Europie i na świecie. Oprócz Warszawy jesteśmy drugim miastem, które uznało, że zielona przyszłość jest absolutnym priorytetem. Bardzo dziękujemy Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju, Ministerstwu Finansów, Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu oraz darczyńcom zewnętrznym, czyli Tajwanowi za możliwość uruchomienia dzisiaj tego ważnego programu w Wałbrzychu - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Nasze miasto zyska ogromny zastrzyk gotówki na realizację projektów rewitalizacyjnych.
 
- Pomoc Europejskiego Banku Inwestycji i Rozwoju z naszym udziałem budżetowym spowoduje, że za kwotę ponad 130 milionów złotych stworzymy zupełnie nową tkankę mieszkaniową w takich dzielnicach jak Podgórze, Śródmieście, Nowe Miasto, Biały Kamień, Stary Zdrój. W miejscach, które czekały na taki właśnie impuls - dodaje Roman Szełemej.
 
 
Przyznanie sporych środków wiążę się jednak z poważnymi wymogami formalnymi, które musi spełnić nasze miasto, by dofinansowanie otrzymać. Budynki będą musiały być między innymi wyposażone w instalacje fotowoltaiczne i ekologiczne źródła ogrzewania.
 
- Bardzo ważne jest, że Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który jest ogromnie zaangażowany w inwestycje odnawialnych źródeł energii, postawił nam bardzo wysokie wymagania. To znaczy, nie może być to zwykła termomodernizacja, która ogranicza się do tego, że robimy elewację z zastosowaniem materiału izolacyjnego. Wymogi są znacznie wyższe - twiedzi Roman Szełemej.
 
 
 
Wśród wymogów znalazł się zapis, aby wszystkie nieruchomości zostały pomalowane na zielono, by podkreślić ekologiczne działania finansowane przez instytucje unijne. Co więcej, wymaga się, aby zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch lat inwestycje również spełniały te wymogi, co oznacza konieczność przemalowania kilkunastu już zrewitalizowanych kamienic. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej wielu radnych podnosiło kwestię formalnego rozliczenia zakończonych już inwestycji, a także konieczności skonsultowania zmian z konserwatorem zabytków. Niektórzy twierdzili, że wymogi są zbyt radykalne, ale biorąc pod uwagę skalę programu miasto i tak do niego przystąpi.
 
- To nie jest terroryzm, to nie jest ekologizm. To jest określenie rzeczywistości wokół nas. Każdy z nas i wspólnie musimy robić wszystko, aby uratować przyszłość następnego pokolenia. Będziemy oczywiście ten program w Wałbrzychu robili. Wałbrzych jest znacznie bardziej zielony, niż był pięć lat temu. Jest znacznie bardziej czysty i przyjazny do życia - podsumowuje prezydent Wałbrzycha.
 
 
Czy uważacie, że idąc krok dalej miasto powinno przemalować wszystkie budynki w Wałbrzychu na kolor zielony, by stało się w pełni zielonym miastem? Czekamy na wasze komentarze.
 
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

THOREZ (2 kwietnia 2022 16:07)
Barwy zielono czarne, bardzo ładne :)
Tyl (2 kwietnia 2022 13:48)
To jakiś żart?Zielone miasto z pustymi łbami zielonych ludzikow.Komuś cos się przedstawiło w głowie?Zielone autobusy,tylko patrzeć jak setki barierek będą malować na zielono!
Ola (1 kwietnia 2022 23:55)
Ten człowiek ewidentnie postradał zmysły. Świadczą o tym jego chore pomysły.
Szapiro (1 kwietnia 2022 21:10)
Idi na c**j,cezarze.Może być nawet zielony,byle jak największy.Niech żyje wolna Polska i Ukraina.J***ć tuska i putina.
akm (1 kwietnia 2022 19:41)
Kiedyś szpital Górniczy był zielony wewnątrz. To czyjąś obsesja.
wałbrzych miasto koszykówki (1 kwietnia 2022 19:38)
Nowe fundusze unijne pozwolą na remont kolejnych kamienic Przyznanie sporych środków wiążę się jednak z poważnymi wymogami formalnymi, które musi spełnić nasze miasto, by dofinansowanie otrzymać. Budynki będą musiały być między innymi wyposażone w instalacje fotowoltaiczne i ekologiczne źródła ogrzewania roman da radę z tym zielonym kolorem to fake news ale dobre
jebac pis i wyznawców bosaka oraz godek (1 kwietnia 2022 18:50)
To ewenement w skali kraju❗️ ???? Komisja Wspólna Rządu i Samorządu nie wydała żadnej opinii o projekcie podziału funduszy unijnych dla Dolnego Śląska❗️ Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk ???? "Zastrzeżenia do treści tego dokumentu przedstawiły - jednogłośnie - cztery Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) z województwa dolnośląskiego, które reprezentują 70 proc. mieszkańców. Najważniejsze dotyczyły: podziału środków, w szczególności przewidzianych właśnie dla ZIT-ów, pozbawienia ZIT-ów funkcji instytucji pośredniczących, zbyt długiej listy projektów pozakonkursowych oraz niewystarczającego uwzględnienia w projekcie działań służących dekarbonizacji i ochronie powietrza." Roman Szełemej ???? "Marszałek tłumaczył, że inne województwa robiły tak samo. Tyle że tam konsultacje być może odbyły się wcześniej, być może nie miały tak zasadniczego charakteru jak u nas. To, co dzieje się na Dolnym Śląsku, jest bezprecedensowe w skali kraju, o czym wie już Komisja Europejska."
jebac pis i wyznawców bosaka oraz godek (1 kwietnia 2022 18:37)
Cytuję użytkownika: moje miasto walbrzych
moim zdaniem że zostaną one pod warunkiem pomalowane na zielono Prima aprylisss reszta to prawda
masz rację jeśli chodzi o kolor zielony elewacji że dostanie tylko wtedy kasę wałbrzych bez sensu też uważam że reszta to prawda
Romana głos ludu (1 kwietnia 2022 18:32)
Wybrał Roman Sz. kolor zielony tylko musi uważać , żeby krowy nie zjadały kawałek po kawałeczku myśląc , ze to trawa ekologiczna.
jebac pis i wyznawców bosaka oraz godek (1 kwietnia 2022 18:04)
Cytuję użytkownika: moje miasto walbrzych
moim zdaniem że zostaną one pod warunkiem pomalowane na zielono Prima aprylisss reszta to prawda
masz rację jebac pis i korwina który chwalił putina przed wojną
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

zielone miasto  |   unia europejska  |   rewitalizacja  |   kamienice  |   zielone  |  

Bruksela nocą (FOTO) - część 2

Zwiedzamy Brukselę (FOTO) - część 1

Tak zmieniła się Palmiarnia (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij