Menu

Jaworowi Ludzie II - powrót do średniowiecza

Zapraszamy na premierę najnowszej powieści Joanny Żak-Bucholc pt. Jaworowi Ludzie II. Rzecz o czasach księżnej Agnieszki. To kontynuacja cyklu, poświęconego losom ludzi zamieszkujących Dolny Śląsk w epoce średniowiecza.

Jaworowi Ludzie II - powrót do średniowiecza
Pierwsza część serii „Jaworowi ludzie. Rzecz o czasach Bolka II świdnickiego” spotkała się z ciepłym przyjęciem czytelników oraz przychylnymi opiniami zarówno w kwestiach historycznych, jak i literackich. Po niemal trzech latach autorka ponownie zaprasza nas w świat odległy czasowo, ale zarazem bliski mieszkańcom regionu, ponieważ akcja drugiej części Jaworowych Ludzi ponownie ma miejsce głównie na ziemi wałbrzyskiej.
 
Trzy egzemplarze powieści Jaworowi Ludzie na stole w bibliotece
 
W drugiej części cyklu autorka poświęca uwagę nie tylko kwestiom politycznym, związanym ze zmianą władzy nad księstwem świdnicko-jaworskim po śmierci księcia Bolka II, ale również wątkom przygodowym, znanym z pierwszej powieści cyklu. Czytelnik zapozna się z kolejnymi zdarzeniami z życia wiodącej postaci pierwszej części, rycerza Nickela Bolcze z zamku Cisy, a także pozna nowych bohaterów, uwikłanych w rozwiązywanie zagadek i tajemnic z przeszłości.
 
W powieści nie brakuje opisów burzliwych wydarzeń, mających swój pierwowzór w faktach historycznych, ale też rycerskich pojedynków i romansów. Jednym z wiodących wątków powieści jest ukazanie rozwoju rzemiosła i sztuki na ówczesnych ziemiach śląskich. Poznajemy zatem budowniczych kościołów i katedr, prawdziwych mistrzów i ich świat , a jedną z głównych ról pełni postać niemal archetypowa – kamieniarz, członek cechu wolnych mularzy.
 
Spotkanie autorskie z Joanną Żak-Bucholc w Bibliotece pod Atlantami
 
 
W powieści podjęte zostały również istotne wówczas problemy religijności, herezji czy prześladowań społeczności żydowskich. Sporo miejsca zajmuje opowiadanie o rzeczywistych - zapisanych w kronikach i klasztornych kapitularzach - przeżytkach pogańskich, wierzeniach i zwyczajach ludowych. Wiele także, i to nie na ostatnim planie, dzieje się w dziedzinie symboliki średniowiecznej, a wiadomo skądinąd, jak ludzie średniowiecza głęboko przeżywali znaczenia symboli czy metafor. A wszystkie te, odrębne, a przecież powiązane ze sobą elementy, składają się na powieściowy świat, nałożony niejako na miejsca dobrze znane, a nieraz bliskie sercom mieszkańcom nie tylko Dolnego Śląska.
 
Oprócz Świdnicy pojawi się średniowieczny Strzegom, a nawet Legnica oraz mniej słynne miejsca, jak stara wieś Rybnica, Siedlęcin, Szczawno-Zdrój, Stanowice, Modliszów i wiele innych. Pierwowzorami zaś powieściowych bohaterów poruszających się w scenerii wyżej wymienionych miejscowości są ludzie znani z zapisków z epoki i niegdyś naprawdę zamieszkujący ten kawałek świata, któremu autorka poświeciła swą powieść. I jak mówią recenzenci – po przeczytaniu tej książki podróż na Dolny Śląsk zapewne będzie już inna.
 
Premiera książki odbędzie się 21 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. K. Norwida w Świdnicy. Oprócz spotkania z autorką zaplanowano także wykład historyczny o nauce i architekturze średniowiecza na Śląsku, multimedialną podróż śladami bohaterów powieści oraz koncert Zespołu Muzyki Dawnej Totus Musicus.
 
Plakat promujący premierę powieści Jaworowi Ludzie 2
 
opr.plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

kultura  |   rozrywka  |   książka  |   powieść  |   jaworowi ludzie  |   joanna żak-bucholc  |   świdnica  |  

Wspomnienia Śląskiego Księcia

Już wkrótce Święto Głuszycy

Zakończył się Tydzień Słowiański Pod Atlantami

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij