Menu

Dostał SMS-a - stracił 5 tys. zł.

Uważajcie na oszustów !!!  67-latek chciał dopłacić za prąd, a stracił 5 tys. zł. Jak do tego doszło ? 

 

Dostał SMS-a -  stracił 5 tys. zł.
Oszuści w sieci nie próżnują i wciąż wymyślając nowe sposoby jak pozbawiać nas naszych pieniędzy W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie ale też dostawców prądu czy gazu i informują o niewielkiej zaległości w spłacie.

Przekonał się o tym 67-latek, który otrzymał SMS-a o niedopłacie za prąd - chodziło o 
3,46 zł. W SMS-ie przeczytał, że w razie nieuregulowania należności, prąd w jego mieszkaniu zostanie odłączony. Mężczyzna kliknął w link podany w SMS-ie, by uregulować należność - otworzyła się strona łudząco przypominająca witrynę dostawcy prądu. Instruowany kolejnymi poleceniami na stronie, zalogował się na swoje kontro bankowe, by dokonać wpłaty. Kiedy po chwili ponownie zalogował się na swoje kontro okazało się że konta zniknęło dużo więcej niż 3,46 zł. Oszust ukradł z konta 5 tys. zł. 

Policjanci apelują o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.
 
Kiedy nie zachowamy ostrożności podczas internetowych transakcji szybko możemy stać się ich ofiarą. W wiadomości przesłanej od oszusta zawsze podany jest link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym. - ostrzega policja. 
 
 
adm
foto: Policja
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

H (6 kwietnia 2022 10:25)
Cytuję użytkownika: Psycholożek i Psycholożka
Ludziom z przeciętną inteligencją nikt takich sms ów nie wysyła bo wie że to strata czasu.
Osoby które wysyłają takie SMS-y nie mają wiedzy na temat ofiary poza numerem telefon i jesli wyciek bazy danych dotyczył banku to wiedzą ze ofiara jest klientem banku , stąd tylko ludzie mający konta np. w PKO S.A dostaną smsa z przygotowną wcześniej spreparowaną stroną banku PKO S.A , walory umysłowe nie są znane oszustowi, otrzyma je tak samo magister logiki jak i hydraulik po zawodówce o ile posiadali konta w banku z którego nastapił wyciek. Często tego typu przekręty robią Ukraińcy , w rozmowie telefonicznej o ile do niej dojdzie , oszust ma wschodni akcent.
Psycholożek i Psycholożka (5 kwietnia 2022 22:52)
Ludziom z przeciętną inteligencją nikt takich sms ów nie wysyła bo wie że to strata czasu.
127.0.0.1 (5 kwietnia 2022 11:18)
Cytuję użytkownika: Olo
Dostałem dzisiaj ale to olewam
Twój numer telefonu więc wyciekł z jakieś bazy danych i pewnie to nie pierwszy przekręt który będa chcieli przeprowadzić. Tysiące numerów telefonów kupuje się na czarnym rynku w darknecie a potem wysyła rózne zachęty w postaci takich smsów.
127.0.0.1 (5 kwietnia 2022 11:12)
Cytuję użytkownika: Tadeusz
A policja nie może sprawdzić na czyje konto poszedł przelew?
Poszedł na konto jakiegoś bezdomnego który założył na swoje dane konto w banku , natomiast organizator akcji zaraz po wplynięciu przelewu na to konto wypłacił pieniądze w bankomacie maskując się kapturem i maseczką by kamera w bankomacie nie pozwoliła niczego zidentyfikować. Lub też z konta bezdomnego poszedł kolejny przelew ale międzynarodowy na konto oszusta gdzieś na Kubie a stamtąd wypłacono gotówkę w bankomacie. Polacy mieszkają na całym świecie , nie ma z tym problemu.
Tadeusz (5 kwietnia 2022 8:40)
A policja nie może sprawdzić na czyje konto poszedł przelew?
Hahaha (5 kwietnia 2022 8:33)
Lis mówił że ludzie nie są głupi,są znacznie głupsi.
Olo (4 kwietnia 2022 21:57)
Dostałem dzisiaj ale to olewam
127.0.0.1 (4 kwietnia 2022 19:09)
Widzę że nie trzeba pegazusa wysyłać metodą wiadomości push , wystarczy zwykly SMS i ludzie klikną w odnośnik. Numer telefonu oszukanego pochodził z jakiegoś wycieku rozlicznych baz danych operatorów telekomunikacyjnych , banków , sklepów internetowych lub też pozyskano go z list kontaktów z zainfekowanych smartphonów róznymi programami szpiegującymi.
Klasyka (4 kwietnia 2022 17:55)
Też mi takie gówno przysłali.

Dodaj komentarz

112  |   Świdnica  |   policja  |   oszuści  |  

Zaginęła kobieta. Może widzieliście ją ?

Miał ponad 4,2 promila. Wpadł podczas kradzieży

Pod wpływem alkoholu na hulajnodze - 1000 zł. mandatu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij