Menu

Fundusze Unijne dla Dolnego Śląska

Zarząd województwa dolnośląskiego jest zadowolony z alokacji środków, jakie przypadną naszemu regionowi w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. W nadchodzących latach spory nacisk ma zostać położony na rozwój obszarów z dala od stolicy województwa i wyrównywanie dysproporcji pomiędzy północą a południem.

Fundusze Unijne dla Dolnego Śląska
Przed przystąpieniem do negocjacji na temat podziału środków na poszczególne województwa pojawiały się informacje, że Dolny Śląsk może otrzymać znacznie mniejsze finansowanie niż w ubiegłych latach, ponieważ okazał się jednym z najprężniej rozwijających się regionów w Unii Europejskiej, za co odpowiedzialne głównie były miasto Wrocław i zagłębie miedziowe, a co mniej odczuły pozostałe obszary.
 
- Ponad 2 miliardy 200 milionów euro, które zarządowi województwa udało się wynegocjować w rozmowach z polskim rządem to bardzo duża kwota. Tym bardziej imponująca, bo były takie przekonania, że tych pieniędzy będzie mniej, bo Dolny Śląsk jest lepiej rozwinięty w porównaniu do województw ściany wschodniej. Udało nam się zachować alokację jeszcze z poprzedniej perspektywy, kiedy poziom rozwoju był niższy i to nas satysfakcjonuje - mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko.
 
 
Zarząd województwa przygotował już plany rozdysponowania tych środków. Spora suma przekierowana zostanie do tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, czyli funduszy tworzonych przez lokalne aglomeracje.
 
- Początkowo miało to być 180 milionów euro a dzisiaj wiemy, że będzie to ponad 317 milionów euro. To decyzja zarządu, by przekierować te środki do samorządów, które są częściami ZIT-ów. Oprócz tego przeznaczamy znaczną część środków na inwestycje infrastrukturalne, odbudowę linii kolejowych, których mamy bardzo dużo, realizację inwestycji drogowych - wymienia Grzegorz Macko.
 
 
 
Dobrą informacją dla regionu wałbrzyskiego jest skierowanie tutaj środków dedykowanych wyłącznie kilku gminom na wyrównywanie dysproporcji rozwojowych.
 
- Komisja Europejska zdecydowała się wesprzeć subregion wałbrzyski środkami z tzw. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Nasze długie negocjacje sprawiły, że 556 mln euro zostało przypisane do pięciu powiatów i te pieniądze w dużej mierze mają pomóc odrobić pewną zapaść infrastrukturalną, która nastąpiła w czasie przemian gospodarczych pomiędzy północą a południem województwa - tłumaczy Macko.
 
Zarząd województwa negocjuje obecnie z Komisją Europejską kwestie przekazania dodatkowych środków z przeznaczeniem na długoterminową pomoc uchodźcom.
 
plr
foto: archiwum / pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Polak (5 kwietnia 2022 12:45)
Cytuję użytkownika: Szczaw i Mirabelka
Odbudowa linii kolejowych.Marszałek nie dodał: zlikwidowanych przez Platformę.
Platforma likwidowała wszystko, czas na likwidację Platformy.
Szczaw i Mirabelka (5 kwietnia 2022 7:12)
Odbudowa linii kolejowych.Marszałek nie dodał: zlikwidowanych przez Platformę.

Dodaj komentarz

Aglomeracja Wałbrzyska stworzy Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej

Ponad 100 tys. cudzoziemców pracuje na Dolnym Śląsku

Już nie chcą wyburzać dawnego ''Ekonomika''

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij