Menu

Tajemnice Wałbrzycha w zasięgu ręki. Powstało sześć przewodników po dzielnicach

Sześć wałbrzyskich dzielnic doczekało się własnych przewodników. Wydawnictwa powstały w następstwie spacerów historycznych, które od lat prowadzone są przez pasjonata historii i prezesa Fundacji im. Księżnej Daisy von Pless, Mateusza Mykytyszyna. 

Tajemnice Wałbrzycha w zasięgu ręki. Powstało sześć przewodników po dzielnicach
Podczas spacerów mieszkańcy poznawali dzielnice od podszewki i mogli na miejscu dowiedzieć się wielu ciekawostek i informacji, do których czasami niełatwo dotrzeć. Usłyszeli  m.in. gdzie były loże masońskie, gdzie doszło do tajemniczej zbrodni i czym był „Żelazny Górnik”. 
 
Teraz mogą zrobić to w zaciszu domowym, albo sami zabrać kogoś na spacer i wykorzystać przewodnik jako źródło wiedzy. 
 
Przewodniki opisują historię powstawania dzielnic. Możemy zapoznać się z kalendarium i opisem poszczególnych obiektów i osób związanych z konkretnym miejscem. Z przewodnikami możemy zwiedzać Nowe Miasto, Stary Zdrój, Podgórze, Sobięcin, Biały Kamień i Śródmieście. 
 
 
Przewodniki powstały w ramach Akcji Rewitalizacji najbardziej zdegradowanych dzielnic. 
 
- Pomysł pojawił się kilka lat temu. Od 2016 roku prowadzimy akcję, gdzie zapraszamy mieszkańców Wałbrzycha na spacery historyczne z przewodnikiem. Jest nim Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji im. Księżnej Daisy von Pless. Rozmawiając z mieszkańcami podczas spacerów, zauważyliśmy, że jest ogromne zainteresowanie dziedzictwem kulturowym wałbrzyskich dzielnic, które są włączone do programu rewitalizacji. Jest sześć podobszarów. W tej chwili macie państwo gotowy materiał, z którym można samemu przeprowadzić tego typu spacer. - mówi kierownik biura ds. rewitalizacji, Justyna Pichowicz.
 
 
Póki co, jest sześć przewodników. Jest szansa, że pojawią się nowe. W planach jest bardziej obszerna książka, w której mogłoby znaleźć się miejsce na opis kolejnych dzielnic. 
 
 
- Przewodniki z serii „Spacer Historyczny”są pokłosiem mojej współpracy z Miejskim Biurem Planowania Przestrzennego i Rewitalizacji. Przed pandemię trochę opóźniła się ich premiera, ale bardzo się cieszę, że mogliśmy spojrzeć na stary Wałbrzych przekrojowo. Poruszamy się nie tylko w okolicach Śródmieścia, Zamku Książ. Po raz pierwszy swoich przewodników doczekały się także inne dzielnice Wałbrzycha, takie jak Bały Kamień, Podgórze, Sobięcin, Stary Zdrój, Nowe Miasto. Oczywiście każda z tych dzielnic jest fascynująca. Ja bardzo lubię Śródmieście. Kocham Nowe Miasto, które uważam za perłę architektoniczną. Każdy z tych obszarów został w przewodnikach omówiony. Są one stworzone obiektywnie. Sięgnąłem do historycznych źródeł, ale także sugerowałem się wypowiedziami uczestników spacerów historycznych. Odbyło się ich aż 24. To jest wspólne dzieło wałbrzyszan. - mówi autor przewodników, Mateusz Mykytyszyn.
 
 
Źródeł historycznych wbrew pozorom jest sporo. 
 
- Źródeł historycznych na temat Wałbrzycha wcale nie jest mało. Jeżeli sięgniemy po źródła sprzed II wojny światowej np. kronikę Waldenburga czy wydawnictwa okolicznościowe, które ukazywały się na początku XX wieku. Są one skarbnicą wiedzy. Oczywiście potrzebna jest duża biblioteka. Potrzebne jest doświadczenie w pracy archiwalnej. Potrzebna jest tez miłość do tego miasta, a tej nigdy mi nie brakowało. Wiem, że Wałbrzych zasługuje na monografię, na publikacje, przewodniki, spacery historyczne. To miasto jest fascynujące i ma bardzo wiele do odkrycia i cieszę się, że mogę w tym odkrywaniu pomagać. - mówi autor przewodników, Mateusz Mykytyszyn.
 
Przewodniki oprócz wydań fizycznych, będą dostępne w internecie TUTAJ (za darmo).
 
Dajcie znać w komentarzach, która dzielnica jest waszym zdaniem najciekawsza pod względem historycznym i architektonicznym. 
 
P. Mistrzak
foto: P. Mistrzak
redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

Karol (9 kwietnia 2022 10:36)
Fantastyczne. Drodzy Wałbrzyszanie, jako były mieszkaniec, odwiedzający regularnie rodzinne Miasto, doceniam zmiany na lepsze. Nie kontestujcie wszystkiego, bo jest z czego być dumnym. Mieszkałem na styku Nowego Miasta ze Starym Zdrojem, które zawsze zostaną w sercu moim.
Marne to to (7 kwietnia 2022 11:41)
Ten przewodnik nadaje się tylko do działu rozrywka.
Imie (7 kwietnia 2022 8:43)
Cytuję użytkownika: Krystyna
Interesują mnie dzięki historia Starego Zdroju, mieszka tu 60 lat, a właściwie nic nie wiem o swojej dzielnicy.
Z tego czegoś niewiele się dowiesz., taka propagandowy folderek.
DUP.a (6 kwietnia 2022 23:32)
Pod linkiem nie ma przewodników. Jaja sobie robicie.
T34 (6 kwietnia 2022 19:08)
O p. Pichowicz się uaktywniła , no tak ma przerwę w robieniu fermentu w Sokołowsku ? No i kolo MM lans
osowskazarzyckadorota@gmail.com (6 kwietnia 2022 15:01)
Gdzie można kupić przewodniki?
Krystyna (6 kwietnia 2022 14:25)
Interesują mnie dzięki historia Starego Zdroju, mieszka tu 60 lat, a właściwie nic nie wiem o swojej dzielnicy.
POmysłowe (6 kwietnia 2022 9:50)
Lans na zdegradowanych dzielnicach, rewelacja.
Piotr (6 kwietnia 2022 7:05)
nie ma przewodników na stronię :(

Dodaj komentarz

przewodniki  |   wałbrzych  |   zwiedzanie  |   tjemnice  |   spcer  |   historyczny  |   wiedza  |   śródmieście  |   biły kamień  |   m1strzu  |   miejsca  |   loklizacje  |   wałbrzycha  |   żelazny górnik  |   stry zdrój  |   mykytyszyn  |   podgórze  |   zbrodnia  |   kopalnie  |   stara  |   kopalnia  |   historia  |  

7 wspaniałych koszykarzy Górnika. Zastrzeżone numery koszulek

Prezent na Barbórkę: Górnik wygrywa z Politechniką Opolską

Tak będzie wyglądało Osiedle przy ul. Piasta w Wałbrzychu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij