Menu

Wałbrzych nie ma schronu z prawdziwego zdarzenia

Wojna na Ukrainie powoduje, że wiele osób również w Polsce zaczyna obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Czy Wałbrzych jest przygotowany na ewentualny konflikt zbrojny i mieszkańcy mogą się gdzieś ukryć?

Wałbrzych nie ma schronu z prawdziwego zdarzenia

Przed i po II wojnie światowej w Wałbrzychu powstało wiele tego typu obiektów. Obecnie mało z nich nadaje się do czegokolwiek.

- Posiadamy takie schrony. Wydział kryzysowy monitoruje ich stan. To nie są schrony, które zapewniłyby ochronę na wypadek działań wojennych znaczącej grupie mieszkańców. Taka jest bolesna prawda. Nie ma takiego planu, by mieszkańcy miast w Polsce i myślę, że na całym świecie znaleźli miejsce w schronach. To jest strategia, której nie da się obecnie zrealizować. Musimy poprzestać na tym, czym obecnie dysponujemy. - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.

Dawne schrony znajdowały się i niektóre wciąż się znajdują m.in na Białym Kamieniu, w Ratuszu, Starym Zdroju, Kopalni Julia, pod stacjami kolejowymi i tuż obok II Liceum Ogólnokształcącego

 

 

red

foto: ilustracyjne/ II LO

redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Nie ma takiego planu (10 kwietnia 2022 22:21)
Panie prezydencie w naszym pięknym kraju bardzo rzadko ma się na uwadze zwykłego obywatela, no chyba że wybory się zbliżają. "Nie ma takiego planu, by mieszkańcy miast w Polsce i myślę, że na całym świecie znaleźli miejsce w schronach. To jest strategia, której nie da się obecnie zrealizować. Musimy poprzestać na tym, czym obecnie dysponujemy." - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. Natomiast na świecie to jest już trochę inaczej, na przykład Szwajcaria jest przygotowana i jak twierdzi KAŻDY obywatel znajdzie miejsce w schronie. https://www.euronews.com/2022/04/03/nuclear-bunkers-for-all-switzerland-is-ready-as-international-tensions-mount Helsinki mają schron dla 680 tysięcy osób, czyli dla całej populacji miasta https://www.atlasobscura.com/articles/helsinki-underground-city-emergency-shelter
Wałbrzyszanin (6 kwietnia 2022 17:05)
Schrony , ktore były w Wałbrzychu w niektórych obiektach , zostały zlikwidowane razem z tymi obiektami w których sie znajdowały . Osobiscie znam takie 2 obiekty- w jednym takim budynku mieszakalnym w ktorym mieszkałem był taki schron . Ale został wyburzony a schron zasypany gruzem tego budynku . Co jakis czas przyjezdał ktoś w WIOC i dokonywali wietrzenia , sprzatania.
Moherowy Pisior (6 kwietnia 2022 15:08)
Można się schronić na każdej plebanii.
Obrońca cywilny (6 kwietnia 2022 10:12)
Najpierw były schrony, bo Niemcy bombardują.Potem były schrony, bo zimna wojna.Potem nie było schronów bo nas ZSRR obroni.A potem jeszcze bardziej nie było schronów, bo kosztowne i NATO nas obroni.No i co tu analizować?
Salomon (6 kwietnia 2022 10:04)
Są schrony i to porządne!!!!
Po co (6 kwietnia 2022 9:49)
To czerwone miasto przecież się rozkraczy i tyle.
Alojzy Mucha (6 kwietnia 2022 9:40)
Spokojnie. Jak sowiety zobaczą ta rozpierduchę w centrum to uznają ze front już tu przeszedł i pomaszerują na Jelenia Górę
Ert (6 kwietnia 2022 9:20)
Karol a dla czego nie pisałeś o schronach 3-4lata temu? Dzisiaj się przebudziłeś
Szczaw i Mirabelka (6 kwietnia 2022 7:32)
Cytuję użytkownika: Fliper
Dlaczego oficjalnie nie ma informacji gdzie znajdują się schrony w naszym mieście? To tylko dla wybranych czy o co kaman.
Wystarczy że jest pod ratuszem.Zapewne w dobrym stanie.Jeden mieszkaniec się tam zmieści na pewno i to powinno Wałbrzyszanom wystarczyć.
Fliper (6 kwietnia 2022 5:49)
Dlaczego oficjalnie nie ma informacji gdzie znajdują się schrony w naszym mieście? To tylko dla wybranych czy o co kaman.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

schrony  |   walbrzych  |   wojna  |   koflikt  |   sytucja  |   wojna  |   bezpieczenstwo  |   rosja  |   polska  |   miasto  |   bunkier  |  

Kto schował wałbrzyski skarb? Wśród mieszkańców był nazista

Będzie nowa nawierzchnia w Hali Lekkoatletycznej przy Chopina

Wałbrzyski Skarb: Co skrywały skrzynie schowane w piwnicy (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij