Menu

Świdnica: Rok Bolka II Małego

Rok 2022 ustanowiony został w Świdnicy Rokiem Bolka II Małego. Będzie konferencja naukowa i spacer historyczny po Świdnicy. Sprawdziliśmy jakie jeszcze atrakcje przygotowało miasto. 
Świdnica: Rok Bolka II Małego
Z taką inicjatywą ustanowienia 2022 roku Rokiem Bolka II Małego wystąpiło Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej, a uchwałę w tej sprawie w listopadzie ubiegłego roku podjęli miejscy radni. 
 
– Uznano więc za zasadne, aby upamiętnić wybitnego władcę Świdnicy, słynnego wnuka Władysława I Łokietka, który do dziś stanowić może wzór do naśladowania w kontekście administracji czy wojskowości. Uznawany jest przez historyków za ostatniego niezależnego śląskiego księcia piastowskiego, wielkiego arbitra monarchów i genialnego dyplomatę – mówi Szymon Chojnowski, zastępca prezydent Świdnicy.
 
Wydarzenia edukacyjne i kulturalne, mające na celu uczczenie tej wybitnej postaci odbywać się będą m.in. w świdnickich szkołach podstawowych. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 wezmą udział w wycieczkach po Świdnicy śladami Piastów świdnickich, przygotują także prezentacje multimedialne na temat Bolka II Małego.

Quiz w schratchu (kodowanie) dotyczący znajomości postaci Bolka II, projekt banknotu lub monety promującej Księstwo Świdnicko – Jaworskie, konkurs na logo koszulki  - „Bolko II Mały – 710 rocznica urodzin”, konkurs na projekt muralu „Mały, Wielki Książę”, projekt magnesu na lodówkę promujący Świdnicę i postać Bolka II, wykonanie plakatów poświęconych postaci Bolka II – to działania, które podjęte zostaną przez uczniów  Szkoły Podstawowej nr 6.

Z kolei uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 zorganizują konkurs wewnątrzszkolny „Rap dla Bolka”, wezmą udział w wycieczkach szlakiem Bolka II i zaprojektują mural. W Niepublicznej Katolickiej Szkole Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej na korytarzach szkolnych zawisną gazetki ścienne poświęcone Bolkowi II Małemu.

Zorganizowany zostanie również międzyszkolny konkurs plastyczny „Bolko II Mały w wyobraźni dziecka” i wycieczki po Świdnicy. 
 
Popularyzowaniem wiedzy na temat księcia Bolka II zajmą się również samorządowe instytucje kultury. Świdnicki Ośrodek Kultury w kwietniu udostępni kolorowankę edukacyjną dla dzieci „W świdnickim grodzie”, a miesiąc później zorganizuje małą formę malarską w przestrzeni miejskiej  z wizerunkiem Bolka Świdnickiego. Na przełomie czerwca i lipca zaplanowano wystawę plenerową na Rynku – „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”, we wrześniu - grę miejską „Na tropie świdnickich Piastów”. W listopadzie wysłuchać będzie można słuchowiska w wykonaniu pracowników ŚOK, poświęconego postaci Bolka Świdnickiego, na podstawie powieści „Jaworowi ludzie” Joanny Żak-Bucholc. (czytaj więcej tutaj).
 
 
W czerwcu Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprosi na spacer historyczny po Świdnicy z przewodnikiem, śladami Bolka II. A w październiku na konferencję naukową poświęconą księstwu świdnicko-jaworskiemu, która zorganizowana zostanie wspólnie z Muzeum Regionalnym w Jaworze. 
 
Miejska Bibliotek Publiczna rozpoczęła już akcję społeczną pn. „Rękopis dla Bolka” – Jej zwieńczeniem będzie stworzenie unikatowego egzemplarza Rapsodii Świdnickiej autorstwa Władysława Jana Grabskiego, w formie rękopisu. W maju natomiast odbędzie się spotkanie autorskie i wystawa plenerowa ilustracji Magdaleny Kozieł-Nowak z książki „Bolko II Mały”, a także piknik dla Bolka, czyli animacje, zabawy i warsztaty z epoki, zorganizowane przez zaproszone bractwo rycerskie oraz bibliotekarzy.  
 
adm
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Aryck Nusbacher (11 kwietnia 2022 13:07)
Cytuję użytkownika: Gebürtiger Schlesier
Cytuję użytkownika: Aryck Nusbacher
Świetnie że Polacy podtrzymują tradycje Bolkofest w Schweidnitz. Pojadą na Grób Bolka do mauzoleum w Grüssau (przezwane na Krzeszów) jakie mu wybudowali austriaccy Niemcy?
Bredzisz, synu. I nadużywasz dużych liter.
https://polska-org.pl/946495,foto.html?idEntity=4085335
Gebürtiger Schlesier (11 kwietnia 2022 9:18)
Cytuję użytkownika: Aryck Nusbacher
Świetnie że Polacy podtrzymują tradycje Bolkofest w Schweidnitz. Pojadą na Grób Bolka do mauzoleum w Grüssau (przezwane na Krzeszów) jakie mu wybudowali austriaccy Niemcy?
Bredzisz, synu. I nadużywasz dużych liter.
Aryck Nusbacher (11 kwietnia 2022 6:35)
Świetnie że Polacy podtrzymują tradycje Bolkofest w Schweidnitz. Pojadą na Grób Bolka do mauzoleum w Grüssau (przezwane na Krzeszów) jakie mu wybudowali austriaccy Niemcy?
sobowy (10 kwietnia 2022 15:51)
Dobrze że nie obchodzą roku Bolka z Gdańska znanego szerzej jako TW Bolek.
Obiektywny (10 kwietnia 2022 15:43)
Miał małego to dziewuchy wiejskie przezwały go bolek mały.

Dodaj komentarz

Świdnica  |   Bolko II  |   historia  |   kultura  |   turystyka  |   edukacja  |  

Kto schował wałbrzyski skarb? Wśród mieszkańców był nazista

Nocne Zwiedzanie edycja barbórkowa (FOTO)

Szychta Szkolna na rozpoczęcie Barbórki

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij