Menu

Chcą uratować żaby przed rajdem

Przez Zagórze Śląskie przejedzie Rajd Świdnicki. Nie byłoby żadnego problemu, gdyby nie to, że na jednym z odcinków migrują płazy. Okoliczni mieszkańcy i ekolodzy są zaniepokojeni. Postanowili uratować żaby i pytają dlaczego akurat w takim terminie odbywa się rajd?

Chcą uratować żaby przed rajdem

50 Świdnicki Rajd Krause odbędzie się 24 kwietnia. Odcinek w Zagórzu Śląskim (3371D), to coroczna droga migracji płazów: Ropuchy szarej Bufo bufo oraz żaby trawnej Rana temporaria - gatunków zagrożonych wyginięciem i chronionych ustawą .

- Wspólnie od roku 2015 , intensywnie współpracujemy i opiekujemy się tym odcinkiem drogi w okresie migracji płazów kiedy się to zaczyna od połowy kwietnia do początku maja każdego roku .Zawiadamiam , także o tym iż organizator rajdu z pełną świadomością zniszczy naszą wieloletnią pracę i starania o ochronę w odbudowie tych gatunków płazów w ten sposób , że zwiększy w dużym stopniu intensywność przejazdu samochodów na tym odcinku w tym okresie i na dodatek tego kierowcy samochodów rajdowych nie będą wymijać płazów na drodze. - informują zainteresowani losem żab.

Jak informują nas zainteresowani losem żab - Starosta skierował do organizatorów rajdu pismo. Poprosił o zabezpieczenie drogi i ograniczenie treningów na tym odcinku.

Zabezpieczenia zostały rozstawione w rejonie zbiornika wodnego na terenie działki nr 93 w Zagórzu Śląskim  z zachowaniem dojazdu do tzw. źródełka i drogi leśnej, jak również wzdłuż drogi powiatowej nr 3371 D na odcinkach o długości około 50 m. Wkopano także wiaderka, w których gromadzić mają się płazy.

Dlaczego w ogóle wydano zgodę na rajd w takim miejscu? Wysłaliśmy pismo do starostwa i organizatora czyli Sudeckiego Automobil Klubu. Czekamy na odpowiedź.

 

 

redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Obiektywny (21 kwietnia 2022 14:00)
Proponuję udać się tam w zwykły weekend, a najlepiej w majówkowy lub inny długi i zobaczyc co się tam dzieje i jaki jest ruch. Ten artykuł to szukanie na siłę taniej sensacji. To nie żadni ekolodzy sa zaniepokojeni ale ludzie, którzy nie chcą aby rajd szedł w okolicy i droga była zamknięta. Gdyby to byli ekolodzy to byłoby podane kto konkretnie, imię, nazwisko, dzięki czemu można zweryfikowac czy rzeczywiście ktoś należy do jakiegoś stowarzyszenia, organizacji czy to tylko samozwańczy ekolog. Tu wypowiedź podpisana jest "zainteresowani losem żab" czyli zgłoszenia dokonał ktoś anonimowy albo kto nie chce ujawniać swoich danych, ponieważ wie, że szybko zostało by zweryfikowane, ze z ekologią nie ma nic wspólnego. Sama gazeta wrzucając taki artykuł, bez sprawdzenia jak wygląda ruch w normalny weekend lub udawania, że nie wie jak ta droga jest zatłoczona, jak przy zaporze samochodami obstawiona z obu stron, liczy, że ma czytelników o niskim ilorazie inteligencji, którzy nie wiedzą co tam się dzieje lub tak jak gazeta orazi Ci rzekomi zgłaszający (chociaż myślę, że to jedni i drudzy to te same osoby) mają wybiórcze traktowanie faktów. Rajd w tej okolicy jest przeprowadzany od zawsze. Żaby też sa od zawsze. Problem pojawił się nagle teraz. Ciekawe.
Wojtek (20 kwietnia 2022 9:04)
Niech ktoś odpowie tym zielonym ignorantom, że rajd jedzie w tym terminie od kilkudziesięciu lat, taką ma wiosenną tradycję. Ponadto nie ma czegoś takiego jak "treningi" przed rajdem na trasie rajdu, które chcą ograniczać. Są trzy orzejazdy w celu opisania trasy, autami cywilnymi w zgodzie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. Czy turyści z miasta wojewódzkiego, którzy w weekendy jadą jeden po drugim nie zagrażają żabkom??!!
Czlowiek (20 kwietnia 2022 7:11)
Ja rozumiem, ze na codzien to miejsce jest odciete od swiata i nikt tam nie jezdzi? Przeciez jak zamkna odcinek na rajd to przejedzie tam mnie samochodow niz zwykle. Ekolodzy potrafia byc debilami, ale wasi dziennikarze to widze, ze rowniez za duzo rozumu nie maja.
Misiek (19 kwietnia 2022 17:18)
Tym ludzią to już naprawdę zaczyna się coś odklejać. Ekolodzy są jednak wyjęci z rzeczywistości.
Piotr (19 kwietnia 2022 12:21)
Jak zawsze żaby migrują w tym okresie. I nagle jeden dzień! Jeden dzien z mniejszym natężeniem ruchu samochodowego stanowi PROBLEM... Redaktorzyna z tego portalu to się mocno odkleił...
Myślę racjonalnie (19 kwietnia 2022 11:36)
Czyli setki turystów ktore się przewalają przez tą drogę nie stanowią zagrożenia za to 80 aut rajdowych już tak ??? Coś tu chyba komuś na łeb spadło ... Podczas rajdu przejedzie tamtędy mniej aut niż w ciągu normalnego weekendowego dnia , to samo tyczy się ilosci ludzi odwiedzajacych to miejsce
Rerekum (19 kwietnia 2022 10:22)
Żabka mała zieloniutka. Ładna miła i leciutka. Skacze szybko lekko zgrabnie. Gdy Lancer boka ładnie zapnie.
Pablo Escobar (19 kwietnia 2022 10:03)
Czyli kilka godzin, kiedy to rajd będzie się odbywał na tym odcinku to problem, a turyści zwiedzający okolicę już nie, to czego nie rozumiem?? Nie wspomnę o weekendzie, kiedy pół Wrocławia przyjeżdża do Zagórza na kawę....
Wypierdalaj (18 kwietnia 2022 23:29)
Cytuję użytkownika: siara
chłopczyki w zdezolowanych gratach chca poszale¢. Ani to ładne ani nie emocjonujace.
XD Nie kompromituj się chłopczyku Zazdrościsz im? Niech se śmigają fajne furki mają to kto im zabroni Obrońco żab ????
Greg (18 kwietnia 2022 20:33)
Cytuję użytkownika: ***** PO
Oj tak okoliczni mieszkańcy są bardzo zainteresowani zębami, bardzo .I tylko że ***** putina i PO
Migruja rowniez szczury i mrowki a pieski gorze6niz w Nowy Rok przezyja ten halas, matko bosko .......***** PO
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

rajd  |   zaby  |   starostwo  |   swidnicki  |   pomoc  |   ekologia  |   ekolodzy  |   samochody  |   ropuchy  |   zagorze  |  

Pałac Struga: finał 20 lat ratowania zabytku

Będą pomagać bezdomnym w godnych warunkach

Jak pomóc bezdomnym - ruszyła akcja ''Zima''

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij