Menu

Pomnik Armii Czerwonej runął...

- Pomnik w Garncarsku to typowa propaganda radziecka, na która nie ma miejsca w naszym kraju - mówi Wojciech Trębacz z wrocławskiego oddziału IPN. Pomnik poświęcony Armii Czerwonej w Garncarsku pod Sobótką został zdemontowany. 
 

 
Pomnik Armii Czerwonej runął...

Jak informuje Radiow Wrocław, demontaż pomnika związany jest z ustawą z 2016 roku o likwidacji miejsc wychwalających i upamiętniających komunistyczne czasy i wydarzenia. Demontaż nadzorowany był przez IPN i władze gminy.  Wcześniej tablicę na pominiku ktoś pomalował czerwoną farbą. 

- To, że wylano na niego czerwoną farbę, świadczy jak bardzo ten symbol był niechciany przez naszą społeczność – mówił w rozmowie z Radiem Wrocław burmistrz Sobótki, Mirosław Jarosz. 

Tablica ma trafić do muzeum Ślężańskiego.


foto: Radio Wrocław

W Wałbrzychu pomnik  radzieckiego żołnierza przy cmentarzu Żołnierzy Armii Radzieckiej oblano czerwoną farbą. Do prezydenta miasta wpłynął wcześniej wniosek o usunięcie pomnika.

Później radny Rady Miasta Wałbrzycha Cezary Kuriata wygłosił przemowę na tle płonącego  wózka dziecięcego. Happening zorganizował właśnie przed pomnikiem radzieckiego żołnierza na Gaju. Elementem „Instalacji artystycznej” była  też figura dziecka z położoną na nim bombą. 

- Nie można jednocześnie wspierać dzielnego narodu ukraińskiego i tolerować zbrodni, a to uosabia zbrodnię. W Polsce od wielu lat parlamentarzyści skomlą, jak to trzeba usunąć faszystowski rząd w Polsce, jak to trzeba walczyć z łamaniem praw człowieka, homofobią, rasizmem itp. Putin to wszystko słyszy, a taki „obrońca ludzkości” nie może nie reagować, gdy ludzkość jest w potrzebie. - mówił podczas „happeningu” radny  Cezary Kuriata.

 

 

Czytaj też
Zniszczony pomnik radzieckiego zołniera. Ktoś oblał go farbą
Radny Kuriata na tle płonącego wózka dziecięcego walczy z pomnikiem radzieckim

adm
foto: Radio Wrocław / walbrzych24.com
redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze

Precz z ruskim bandytyzmem (2 września 2022 18:08)
Brawo! Tylko zakomuszona władza w Wałbrzychu broni tych symboli mordów i zniewolenia.
Kika (23 kwietnia 2022 18:43)
Pomnik powinni usunäć. Przyjęliśmy ukraińców, pomyślmy jak mogą się czuć widząc taki pomnik. Dbajmy o cmentarze, wszystkie, nawet te rosyjskie i niemieckie, ale nie gódźmy się na pomniki. Nie dla gloryfikacji faszyzmu
#murem za dietą (22 kwietnia 2022 16:31)
Cytuję użytkownika: Żal patrzeć na Kuriatę
Kuriata kolejny raz chce zabłysnąć swoim nieposkromionym rozumem. Pomnik Odzyskania Niepodległości na Podzamczu razem z Langerem też chcieli wyburzyć. Weź chłopie zapisz się do wojska a nie wyżywaj się na pomnikach.
Jak do wojska? Jakby pierwszy się pojawił na stołówce to dla pozostałych jedzenia już by zabrakło. Widać po typie, że potrafi zjeść. Kałdun wielki za to z rozumem na bakier.
Żal patrzeć na Kuriatę (22 kwietnia 2022 0:22)
Kuriata kolejny raz chce zabłysnąć swoim nieposkromionym rozumem. Pomnik Odzyskania Niepodległości na Podzamczu razem z Langerem też chcieli wyburzyć. Weź chłopie zapisz się do wojska a nie wyżywaj się na pomnikach.
Lolek (21 kwietnia 2022 19:15)
Cytuję użytkownika: pan szczesliwy
kuriata idz lepiej dupe umyc
Tobie nawet dezynfekcja mózgu nie pomoże.
Historyk (21 kwietnia 2022 13:30)
Cytuję użytkownika: jebacpis
Brawo! Teraz jeszcze wyburzyć te czarne schody na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie i wywalić nieproszonych lokatorów z wawelu.
Wypedralaj ruski trollu
RUCH NARODOWY - A PO-JEBY JAK ZWYKLE ZDZIWIONE (21 kwietnia 2022 11:19)
Cytuję użytkownika: jebacpis
Brawo! Teraz jeszcze wyburzyć te czarne schody na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie i wywalić nieproszonych lokatorów z wawelu.
NIEPROSZENI GOSCIE SA NA POWAZKACH, DOCZEKACIE SIE ZDRADZIECKIE MORDY DEKOMUNIZACJI POWAZEK, ZGODNIE ZE WSPOLNYMI WARTOSCIAMI EUROPEJSKIMI, TAK JAK TO ZROBILI KOMUNISCI W HISZPANII Z GENERALEM FRANCO. UE NIE PROTESTOWALA, WIEC ZROBIMY CZYSTKI Z KOMUCHAMI NA POWAZKACH. TO SKANDAL, BY WIELKI LUPASZKA LEZAL NA TYM SAMYM CMENTARZU ZE SLUGUSEM MOSKIEWSKIM CO POLOWAL I MORDOWAL POLSKICH BOHATEROW PO LASACH. KTO GO TAM UMIESCIL? KOMORUSKI I ZYDOKOMUCHY Z GAZETY ZYDOWSKIEJ MICHNIKA.
PREZYDENT TO DEBIL (21 kwietnia 2022 11:14)
WAŁBRZYCH TO JEDEN Z OSTATNICH BASTIONOW PAMIECI SOWIECKIEJ. ROMEK JESZCZE NIE ZNALAZL CZASU BY PODPISAC SIE POD DECYZJA USUNIECIA POMNIKA RUSKIEJ ARMII GWALICICIELI, BO BLUSZCZ SADZI. BRAWO ROMEK!! ZROB JESZCZE WYCIECZKE DZIECIOM Z UKRAINY POD POMNIK SOWIECKI NA GAJU. A MOZE UKRAINCY MAJA ZLIKWIDOWAC POMNIK ZA CIEBIE TCHORZU? SZELEMEJ TO TAKI NASZ ZELENSKI, BOHATER NICZEGO SIE NIE BOI. ODWAGE MIAL, NIE WLAZYC SYREN W ROCZNCE SMOLENSKA. A PRZED PUTINEM NA KOLANACH, CZASU NIE MA ZEBY SIE ZAJAC. DZIECI NA UKRAINIE GINA, A TEN CZASU PODPISU ZLOZYC NIE MA, BO BLUSZCZ SADZI. CO ZA DEBIL. I JESZCZE ZADOWOLONY Z SIEBIE.
Jacek (21 kwietnia 2022 10:55)
Brawo Garncarsk

Dodaj komentarz

Sobótka  |   Roska  |   pomnik radziecki  |  

Pożar w szkole w Sobótce. Ewakuowano uczniów

Zniknął pomnik radzieckiego żołnierza

37-latek, który wpadł do wody w kamieniołomie nie żyje

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij