Menu

Dwa wałbrzyskie parki zyskają nowe życie za 18 mln zł.

 Podpisano umowy na rewitalizację dwóch wałbrzyskich parków – Sybiraków i Sobieskiego. Największe zmiany będą na Piaskowej Górze, a mieszkańcy zyskają zupełnie nowe miejsce do odpoczynku. Z kolei w Parku Sobieskiego stanie wieża widokowa i pojawią się nowe ścieżki. 

Dwa wałbrzyskie parki zyskają nowe życie za 18 mln zł.

Łączny koszt obu inwestycji to ponad 18 mln zł. Oba projekty wykona ta sama firma z Piaseczna.

Rewitalizacja Parku Sobieskiego będzie już kolejnym etapem przywracającym dawny blask temu miejscu. Do tej pory Park był zabezpieczany przed dewastacją i warunkami pogodowymi. Zaprojektowano m.in. system odprowadzania wód deszczowych. Co teraz pojawi się w parku?

- Złożyliśmy wniosek na wybudowanie dodatkowych elementów infrastruktury. Dodatkowych elementów poprawiających dostępność parku dla nowych turystów i budowę wieży widokowej. Wieża widokowa jest w trakcie projektowania. Myślę, że w niedługim czasie rozpoczniemy postępowanie przetargowe. - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.

Park Sybiraków na Piaskowej Górze ma zyskać nowe życie. Przez lata ulegał coraz większej degradacji i nie spełniał już swojej pierwotnej funkcji. Zniknie tzw. „patelnia” i pojawi się więcej roślinności. Park będzie ogrodzony, co ma zapobiec jego zniszczeniu przez dziki.

- Większość elementów tego parku jest już zdegradowana. Mówię o ściekach, o różnego rodzaju elementach oświetlenia. Wszyscy wiemy, że rosną tam już kilkudziesięcioletnie drzewa. Oczywiście je zachowamy. Jedynym miejscem, w jaki Piaskowa Góra może się rozwijać i rozwija jest teren z ciągiem ulicy Wrocławskiej. Powstają tam ciągle nowe projekty deweloperskie.  - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.

 

 


W planach jest odzyskiwanie wód deszczowych z parku. W jego drugiej części (obok pizzerii) ścieżki będą poprowadzone zgodnie z historycznym układem. Tak, by nie naruszać terenów, gdzie znajdowały się niegdyś mogiły. Przypomnijmy, że na terenie parku niegdyś był cmentarz. W parku będą się znajdować place zabaw i elementy małej architektury.

- Projekt Parku Sybiraków zgłosiliśmy do nowej edycji Polskiego Ładu. Pierwotny kosztorys wynosił około 7 mln zł. Uzyskaliśmy dofinansowanie w kwocie 5 mln zł. Niestety, drożyna i inflacja i wiele innych elementów na rynku wykonawczym spowodowało, że najtańszą ofertę złożyła firma za cenę poniżej 15 mln zł. - mówi prezydent Wałbrzycha, RomanSzełemej.

Park Sybiraków ma zostać wykonany za 14 miesięcy. Ścieżki w Parku Sobieskiego będą gotowe za 7 miesięcy.

redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Mania (31 maja 2022 15:05)
najważniejsze u ogrodnika Wałbrzycha jest wyżynanie krzewów w parku jarzębiny,leszczyny,czarnego bzu,głogu i wielu innych a wybudowaniu wiaty w kamieniołomie dla ćpunów,pijaków,.Kamery są atrapami,a ryczenie upitych wyrostków niesie po parku dzień co dzień,władzo pomocy parkowe ptactwo
stanislawa (28 kwietnia 2022 16:00)
oczywiscie bede na meczu
Set (28 kwietnia 2022 0:00)
Są dwie rzeczy nie skończone kosmos i głupota ludzka ,co do pierwszego nie jestem pewien
LigaNiezwykłychDzentelmenów (27 kwietnia 2022 13:40)
Prezydent miasta Roman Szełemej powinien zaprzestać swojej wendety przeciwko mieszkańcom miasta i usunąć z autobusów komunikat o maseczkach i szczepieniu. Kto miał się zaszczepić już to zrobił i nie ma obowiązku noszenia maseczek na chwile obecną. Uszy więdną od tego pozerstwa i lizustwa ludzie już nie przed konduktorami z autobusów uciekają.
PREZYDENT TO DEBIL (26 kwietnia 2022 15:45)
Cytuję użytkownika: franekgggggggggg
Porównała prezydenta Wałbrzycha, Romana Szełemeja do doktora Mengele - grozi jej rok więzienia. więc na waszym miejscu ci co obrażają prezydenta Wałbrzycha, Romana Szełemeja myślałbym jakie mydło zabrać e sobą
CIEBIE POROWNAC DO PSA, TEZ GROZI WIEZIENIEM, ALE ZA ZNECANIE SIE NAD ZWIERZETAMI.
franekgggggggggg (26 kwietnia 2022 15:21)
Porównała prezydenta Wałbrzycha, Romana Szełemeja do doktora Mengele - grozi jej rok więzienia. więc na waszym miejscu ci co obrażają prezydenta Wałbrzycha, Romana Szełemeja myślałbym jakie mydło zabrać e sobą
Goździkowa przypomina... (26 kwietnia 2022 13:58)
Nie zapomnijcie o fontannie do parku takiej za 3 000 000 jak na Podzamczu.
Życiowy (26 kwietnia 2022 13:52)
Owszem zrewitalizują ale zapewne przekształcą we własność i będą pobierali opłaty za wstęp tak jak do zamku czy palmiarni.Nie po to inwestują w to 19 dużych baniek żeby były dewastacje i chlanie na ławkach i s r a n i e po krzakach i spanie pijaków na ławkach za darmoche.
Gość (26 kwietnia 2022 13:05)
Ohoho.... Pana Romana niesie.... wysoko... a nie debile zbierają na Wałbrzyskie hospicjum... o dziurawych ulicach, obleśnych i brudnych kamienicach nie wspomnę.... Juz prawie prawie Jastrząb finansowy Wałbrzycha...
EUROPEJSKIE WARTOSCI - WOLNOSC SLOWA (26 kwietnia 2022 10:55)
A TYMCZASEM TSUE MOWI, ZE CENZURA PREWENCYJNA JEST OK. Wielka Izba Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddaliła skargę Polski ws. cenzury prewencyjnej uregulowanej w dyrektywie o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. ***** EUROKOLCHOZ!!!! TO JEST ZSRR 2.0
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

park  |   sybirakow  |   wieza  |   w idokowa  |   sobieskiego  |   rewitalizacja  |   walbrzych  |   parki  |   nowosci  |   inwestycje  |   miasto  |  

W Wałbrzychu pojawiły się nowe parkometry

Nadleśnictwo zamknęło część ''Ścieżki Hochbergów''

Najpiękniej wygląda po zmroku

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij