Menu

Świdnickie Jaskółki

Ponad 100 świdniczan zagrożonych wykluczeniem społecznym wzięło udział w projekcie pn. „Świdnickie Jaskółki”. Program realizowany był od kwietnia 2019 roku do końca marca 2022 roku przez Fundację Rozwoju Ekonomii Społecznej w Wałbrzychu w partnerstwie z miastem Świdnica. Jego realizatorem był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.  
 
Świdnickie Jaskółki
- Przedsięwzięcie było odpowiedzią na jedno z głównych wyzwań Świdnicy, do których należy duża skala niewystarczającej samodzielności osób w procesie integracji społeczno-zawodowej, skutkującej niewystarczającym potencjałem do samodzielnego funkcjonowania, w tym utrzymania mieszkania - mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy, Violetta Kalin.
 
W grupie tej znaleźli  się bezdomni, osoby niepełnosprawne, osoby z niepełnosprawnością sprzężoną, intelektualną, osoby z zaburzeniami psychicznymi, wychowankowie opuszczający pieczę zastępczą, osoby niesamodzielne, czy też z problemami opiekuńczo-wychowawczymi.   Ze wsparcia projektu skorzystało 108 mieszkańców Świdnicy, zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym:
79 osób dorosłych i 29 dzieci,
48 mężczyzn i 60 kobiet,
14 osób bezdomnych,
51 osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym,
6 wychowanków pieczy zastępczej,
4 osoby po opuszczeniu zakładu karnego,
17 rodzin z problemami opiekuńczo-wychowawczymi, w tym 15 samotnych matek i 2 samotnych ojców.
 
Głównym założeniem projektu było umożliwienie tym osobom wyjścia z sytuacji w jakiej się znaleźli. Było to możliwe dzięki udostępnieniu 30 miejsc pobytu w 20 umeblowanych i wyposażonych mieszkaniach wspomaganych oraz dzięki zapewnieniu im dodatkowego wsparcia.

Uczestnicy korzystali z pomocy m. in. opiekuna mieszkania i pracownika socjalnego, asystenta osób niepełnosprawnych, opiekuna osób niesamodzielnych, specjalistów np. psychologa, a także z usług aktywizujących takich jak: trening załatwiania spraw urzędowych, ekonomiczny, kulinarny, spędzania wolnego czasu, zarządzania finansami, kulturalny, umiejętności praktycznych, umiejętności społecznych oraz zajęć grupowych w klubie wolontariusza. Do realizacji treningów zapewnione były materiały do zajęć, m.in.: bilety do instytucji kultury czy artykuły spożywcze.
 
Projekt „Świdnickie Jaskółki” realizowany był w budynku przy ul. 1 Maja 23, który został przebudowany i wyposażony w niezbędną infrastrukturę. 
 
 
Udział w projekcie umożliwił uczestnikom płynne i bezpieczne przejście do samodzielnego zamieszkania i  życia. Poprzez udział w wybranych formach wsparcia mieli oni możliwość rozwinięcia umiejętności niezbędnych do prawidłowego i samodzielnego funkcjonowania. - informuje świdnicki Urząd Miasta. 
 
44 osoby z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym skorzystały z usług opiekuńczych i/lub asystenckich. 23 osobom (samotnym i rodzinom) po zakończeniu udziału w projekcie przyznano prawo do lokalu z gminnych zasobów komunalnych, a 3 - pobyt czasowy w gminnym mieszkaniu chronionym. 14 osób podjęło staż zawodowy, z czego 4 zostały zatrudnione. 

 
Od 1 kwietnia br. 20 mieszkań wspomaganych przekształcono na 20 mieszkań chronionych (wspieranych i treningowych), z przeznaczeniem dla 30 pełnoletnich mieszkańców Świdnicy, którzy ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymagają usług w zakresie całodobowej opieki.
 
- Osoby zainteresowane wsparciem w postaci oferowanego miejsca pobytu w mieszkaniu chronionym wraz z indywidualnie dopasowaną ścieżką działań, prosimy o składanie wniosków w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Świdnicy, przy ul. Franciszkańskiej 7.  Tym, którym na mocy decyzji zostanie przyznany pobyt w mieszkaniu chronionym zapewnimy wsparcie opiekunów, asystentów, specjalistów i pracownika socjalnego, podobnie jak w ramach projektu „Świdnickie Jaskółki”– dodaje dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy, Violetta Kalin. 
 
Projekt „Świdnickie Jaskółki” był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.
 
Jego wartość wyniosła niespełna 3 mln. zł., wysokość dofinansowania to ponad 2,8mln. zł.


 
adm
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Znęcali się psychicznie i fizycznie nad dziećmi - rozpoczął się proces

Dwie osoby nie żyją. Wypadek między Świdnicą a Żarowem

Świdnica ma najlepszego skarbnika w kraju

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij