Menu

Ukraińcy mają wszystko za darmo? Nie jest tak kolorowo

Wbrew temu, co sądzi wiele osób – Ukraińcy nie mają w Polsce „Raju na ziemi”. Mieszkanka Boguszowa-Gorc przygarnęła pod swój dach babcię z czwórką dzieci, ale jedyna pomoc jaką do tej pory otrzymali to bon żywieniowy i ubrania od właścicielki Hotelu Maria, Doroty Barańskiej.

Ukraińcy mają wszystko za darmo? Nie jest tak kolorowo

Rodzice dzieci walczą na froncie, a te są w Polsce skazane wyłącznie na pomoc rodziny, która je przyjęła. Ta pomaga, jak może ze swoich oszczędności.

- Mam u siebie w domu 5 osób z Ukrainy. Jest to babcia i czwórka jej wnucząt. Są u mnie od 7 marca. Chciałam dzieci zapisać do szkoły w Boguszowie. Dowiedziałam się, że nie mogę tego zrobić, bo nie mają PESELU. W Wałbrzychu załatwiłam to w 10 minut. Dwie dziewczynki chodzą do podstawówki, a chłopiec do liceum. Z PESELEM był problem, bo były kolejki. Zanim to załatwiliśmy PESEL był 4 kwietnia. Najpierw powiedziano mi, że dokumenty muszą być przetłumaczone. Potem okazało się, że nie muszą. - informuje mieszkanka Boguszowa - Gorc

W jaki sposób rodzina trafiła pod dach boguszowianki?

- Pozgłaszałam się do różnych instytucji, które się ogłaszały, że szukają mieszkań dla Ukraińców. W efekcie końcowym wyszło na to, że mąż mojej koleżanki pracuje w Toyocie, a tam jest wielu Ukraińców. Ktoś ściągał rodzinę do Wałbrzycha i zapytano mnie, czy bym ich nie przyjęła. Są to dla mnie zupełnie obce osoby. Nigdy w życiu ich nie widziałam. Po prostu zapytano mnie czy wezmę babcię z czwórka dzieci i powiedziałam - tak wezmę. - informuje mieszkanka Boguszowa - Gorc

Do tej pory nie dostali żadnych pieniędzy

 

 

- Jest dzisiaj 28 kwietnia i nikt z nas (ani moi goście, ani my) nie dostał od państwa żadnej pomocy, ani złotówki.  Gdyby nie my, to nie wiem co by zrobili. MOPS nie wypłacił 300 złotych, które tak hucznie obiecywano. Mówiono, że każdy Ukrainiec „na dzień dobry” dostanie wyprawkę, by mógł cokolwiek sobie kupić. Dzwoniłam do MOPSU w ubiegłym tygodniu . Pani mi powiedziała, że nie jest w stanie powiedzieć kiedy moi goście cokolwiek dostaną. To nie chodzi o 40zł dla mnie, o które złożyłam wniosek. Bardziej mi chodziło o to, żeby oni dostali jakieś pieniądze i mieli swój grosz. Nie mają nic. - informuje mieszkanka Boguszowa - Gorc


Jak twierdzi kobieta – spytała się w urzędzie, czy jest możliwość ulokowania rodziny w lepszych warunkach. Dostała też informację, że urząd ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku o wsparcie dla Ukraińców.

- Nie mówię, że ja chcę ich wyrzucić. To nie o to chodzi. Tylko myślę, że oni by się lepiej czuli, gdyby dostali jakieś kąt. Na przykład dwa pokoje z kuchnią. Jestem w stanie pomóc im to urządzić, pomalować i przystosować, by sobie mieszkali. Jestem w stanie im pomagać i przywozić jedzenie. Pani burmistrz powiedziała, że można ich wywieźć Rzeczki, bo tam ma miejsce. Dzieci chodzą tu do szkoły, już znają Boguszów, potrafią pójść do sklepu i nagle ja mam ich zapakować i wywieźć do Rzeczki? - informuje mieszkanka Boguszowa - Gorc

Były też problemy z 500+

- Mąż poszedł do ZUS załatwić 500+, o którym też wszyscy hucznie krzyczą. Okazuje się, że dostaną nie od przyjazdu, a od złożenia wniosku. Jesteśmy ponad miesiąc czasu w plecy. O tym tez nikt nie mówi. Wszędzie jest napisane tylko, że od 26 marca Ukraińcy mogą składać wnioski o 500+. - informuje mieszkanka Boguszowa - Gorc

Kobieta mimo problemów, nie zamierza przestać pomagać Ukraińcom. Macie podobne doświadczenia? Dajcie znać w komentarzach.

redakcja@walbrzych24.com
foto: pixbay


 

Komentarze

Beata (25 maja 2022 17:34)
Pani z tego artykułu chyba rozum postradała. Niech im dadzą jakiś kąt...np. dwa pokoje z kuchnią (!) Serio? Polak na ten "kąt" czyli dwa pokoje z kuchnią często bierze kredyt i spłaca go przez 20 lat.
Ww (3 maja 2022 13:08)
Ukraińcy to zlepek najgorszych cech harakterow całej populacji Europy
wałbrzych miasto koszykówki (1 maja 2022 13:09)
❗️APEL TRENERA GRUDNIEWSKIEGO ❗️ - Liczę, że w niedzielę Aqua Zdrój zapełni się do ostatniego miejsca. W sobotę atmosfera była świetna, dziękuję kibicom za przygotowaną oprawę, bo to nakręciło naszą drużynę. Tego zespołu, tych chłopaków nie da się nie lubić. Od samego początku pokazują charakter i determinację na parkiecie. Trzeba chodzić na Górnika, dopingować go. W trudnych sytuacjach zawsze jesteśmy zespołem, który zostawia serce na boisku. Chciałbym zobaczyć w niedzielę pełną halę, chociaż wiem, że jest Majówka. Grill, piwko... Można jednak zrobić sobie półtorej godziny przerwy w grillowaniu i dopingować nas, bo myślę, że na to zasługujemy. #Charakterny #playoff ⚒️
pawel (30 kwietnia 2022 16:03)
Cytuję użytkownika: miłość Ukraińców do Polaków
Cytuję użytkownika: miłość Ukraińców do Polaków
Przypominam co robili Ukraińcy: - mordowali wszystkich w tym noworodków, - potrafili tępym narzędziem człowiekowi roztrzaskać czaszkę np. siekierą - gwałcicili, rabowali, podpalali majątki, potrafili kobietę ciężarną nabić na płot, na żywca wyciąć z brzucha płod. Przypomina Wam to coś ? Powtórka z historii tylko w wykonaniu ruskich kacapów ?
Karma zawsze wraca wróciła do Ukraińców. Nie pochwalam wojny w żadnym wypadku ale trzeba trzeźwo myśleć i patrzyć na rzeczywistość. Mordowali Polaków na Wołyniu bezkarnie, teraz rosja morduje ich poczytajcie w necie ,,pomagający" jak mordowali Polaków i te Bucza nie będzie taka straszna w porówaniu z tym co ukraińcy robili polakom. To że naszym władzom rozum postradało dla opcji ukraińskiej nie znaczy że ludzie nie mogą trzeżwo myśleć.
Zwróć uwage że wielu Polaków ktorych widuje się w telewizjach nosi w klapie ukraińskie emblematy a ilu z Ukraińców widziałeś z bialo czerwonymi wstążkami czy innymi narodowymi gadżetami ???? Oczywiście żadnego.
pawel (30 kwietnia 2022 15:56)
Cytuję użytkownika: Jak działają fryzjerzy
Kolejny przykład darmowe strzyżenie, kosmetyczka i tipsy dla ukrainek, kosztem podniesienia cen dla Polaków !!! Wzrost cen o ok. 30 % od pojawienia się ukraińców. Za darmo dla ukraińców, a z Polaków zdzierają żeby sobie pokryć koszty darmochy dla potomków bandery. To sytuacja 100 % prawdziwa. Debilne pomysły fryzjerek i kosmetyczek. Jak chcecie pomagać to nie kosztem klientek, które już tracicie !!
Bo w całym tym przesiedleniu Ukraińców do Polski chodzi o wywoływanie napięć społecznych miedzy Polakami a Ukraińcami , jest to zgodne z polityką Rosji jako jeden z elementów wojny hybrydowej , bo to tylko kwestia czasu kiedy Polacy zaczną występować masowo przeciwko róznego rodzaju przywilejom dla Ukraińców i zacznie dochodzić do konfliktów między ludżmi obu nacji. Ci którzy tak zachęcają do coraz to nowszych udogodnień dla uchodżców to głownie pożyteczni idioci , nie tak dawno prześcigano się w coraz to głupszych formach restrykcji covidowych , byleby coś dołożyć i przez chwilę o tym mówiono.
Jerzy (30 kwietnia 2022 11:04)
Cytuję użytkownika: Anty banderowiec
Każdy ukrainiec przyjeżdżający do Polski powinien złożyć oświadczenie, że nie popiera Bandery i UPA oraz że jego rodzina nie brała udziału w rzezi Polaków na wołyniu. Pod odpowiedzialnością karną. Każdy kto takiego oświadczenia nie podpisze pushback do Ukrainy.
Oczywiście, jednak problem z tym ze ,,polskiej władze takze w sposób bierny popieraja ukraiński nazizm np.prokuratura nie reaguje na wyświetlana w TV symbolikę nazistowska UPA-OUN ,swastyki czy flagi banderowskie .Za chwilę Polacy zostaną okrzyknięci,,,nazistami"przez spolecznosc międzynarodowa , we Włoszech czy w Niemczech tak właśnie sa postrzegane bataliony typu AZOW. Durni Polacy znowu dostaną za swoje ,bo znowu jesteśmy obojetni i naiwnie wierzymy mediom.
odwrócona historia (30 kwietnia 2022 10:23)
Teraz odwróćmy sytuację, Putin napada na Polskę, lub Niemcy napadają na Polskę uciekamy do Ukrainy i coo... wielkie gów...no obozy dla uchodźców jak w Syrii w najlepszym wypadku, walka o jakiekolwiek jedzenie, sranie po krzakach jak na Białorusi przy Polskiej granicy. Ukraińcy gościnni byliby jak Polacy w takim wymiarze? W życiu !!!! Otrzeźwiejcie ludzie, to nie żaden bratni naród to nacjonalistyczna opcja ukraińska, wielu z nich ma nienawiść do Polaków wręcz wrodzoną. Nigdy nie byli naszymi braćmi i nimi nie będą. Nasze bratnie narody słowiańskie to Czesi i Słowacy. Ukraińcy do póki nie zaczęli przyjeżdżać do Polski to się z nas śmiali, Polsza im się kojarzyła z czymś gorszym, drwili z nas w swoich powiedzeniach. To są fakty! Otrzeźwiejcie Polacy !!
Jak działają fryzjerzy (30 kwietnia 2022 9:38)
Kolejny przykład darmowe strzyżenie, kosmetyczka i tipsy dla ukrainek, kosztem podniesienia cen dla Polaków !!! Wzrost cen o ok. 30 % od pojawienia się ukraińców. Za darmo dla ukraińców, a z Polaków zdzierają żeby sobie pokryć koszty darmochy dla potomków bandery. To sytuacja 100 % prawdziwa. Debilne pomysły fryzjerek i kosmetyczek. Jak chcecie pomagać to nie kosztem klientek, które już tracicie !!
jakie wymagania mają ukraińcy (30 kwietnia 2022 9:32)
Do naszej gminy przyjechał autobus z uchodźcami. Tylko kilka osób zdecydowało się zostać na świetlicach. Reszta swierdziła że jedzie do Wrocławia bo tam mieszkania rozdają !!!!!!!! Kolejny przykład ukraińcy po hotelach (dzięki pomocy właścicielom). Siedzi pinda w wieku produkcyjnym cały dzień w pokoju i tylko na fajki wychodzi na zewnątrz. Całymi dniami w szlafroku !! Pomogłaby tym właścicielom w czymkolwiek ale po co ona jest widać na wakacjach, żarcie podadzą z restauracji wszystko za free. Kur..a jeszcze fryzjera za free brakuje.
Anty banderowiec (30 kwietnia 2022 9:25)
Każdy ukrainiec przyjeżdżający do Polski powinien złożyć oświadczenie, że nie popiera Bandery i UPA oraz że jego rodzina nie brała udziału w rzezi Polaków na wołyniu. Pod odpowiedzialnością karną. Każdy kto takiego oświadczenia nie podpisze pushback do Ukrainy.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

ukraina  |   pomoc  |   pieniadze  |   urzad  |   boguszow  |   wojna  |   500+  |   wsparcie  |   ukraincy  |  

Za wejście na nową wieżę widokową zapłacimy

Gość Dnia - Irena Rerich

5,5 tys. Ukraińców przyjechało do Wałbrzycha od początku wojny

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij