Menu

Matematica Applicata: Wyniki IV edycji

Do trzeciego, finałowego, etapu Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego Matematica Applicata IV edycji zakwalifikowały się drużyny z pięciu szkół

Matematica Applicata: Wyniki IV edycji

Do finału trafili uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 w Wałbrzychu, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 37 z Oddziałami Sportowymi w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 w Wałbrzychu, Publicznej Szkoły Podstawowej  nr 15  w Wałbrzychu, Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 w Wałbrzychu oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Mieroszowie.


Matematica Applicata to konkurs etapowy,  który pokazuje jak wykorzystać wiedzę matematyczną w różnych dziedzinach nauki. W pierwszej części współzawodnictwa uczniowie indywidualnie rozwiązują zadania teoretyczne. W ostatnim etapie zawodów wiedzy pracują zespołowo i muszą wykazać się umiejętnościami rozwiązywania naukowych problemów w sposób praktyczny, logicznym myśleniem i sprawnością w opracowywaniu strategii postępowania.

Główną ideą konkursu jest pokazanie, że matematyka nie jest jedynie nauką wykonywania działań na liczbach, lecz przede wszystkim doskonałym narzędziem służącym do precyzyjnego opisu rzeczywistości.


Finałowa rozgrywka miała miejsce 28 kwietnia 2022r. w siedzibie organizatora, czyli PSP nr 15 w Wałbrzychu. Drużyny szkolne reprezentowało po czterech uczniów, którzy wykazują wybitne zainteresowania naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Zadania jakie wykonywali  nawiązywały nie tylko do wiedzy matematycznej, ale również informatycznej,  geograficznej, chemicznej, biologicznej oraz z zakresu fizyki.

Dla przykładu uczestnicy konkursu wykonując zadanie z fizyki zmierzyli się z prawem Archimedesa i wykazali się wiedzą z dziedziny materiałoznawstwa; zadanie z chemii wymagało dokonania obliczeń celem przygotowania odpowiednich roztworów o określonym stężeniu i zweryfikowania poprawności wykonania za pomocą dyfraktometru; informatyczne wyzwanie przeniosło uczestników w świat Excela i rozliczeń finansowo - księgowych w wyimaginowanej firmie „Piórnik”; w części matematycznej pojawiły się kryptarytmy (zadania szaradziarskie), co wymagało zastępowanie liter cyframi, tak aby powstałe liczby tworzyły poprawne działania; a na koniec odbyła się geograficzna podróż po mapie połączona z obliczeniami z zakresu rozciągłości południkowej i równoleżnikowej praz ustalaniem godzin według czasu słonecznego.

 

 


Konkurs służył pobudzaniu do kreatywnego rozwiązywania problemów, tworzenia spójnego, interdyscyplinarnego modelu wiedzy uczniów oraz promowania pracy zespołowej i współzawodnictwa fair play. Wydaje się, że cele te w pełni zostały osiągnięte.


Zwycięzcy
IV edycji Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego Matematica Applicata

Drużynowo I miejsce  
i tytuł Maestro di Matematica Applicata dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 im. Jana Kochanowskiego w Wałbrzychu.
Szkoła zdobyła puchar przechodni ufundowany przez dyrektora PSP nr 15 w Wałbrzychu p. Pawła Łuczyńskiego. Dodajmy, że  w dotychczasowych  edycjach konkursu zwycięzcami drużynowi były wałbrzyskie szkoły PSP nr 28 i PSP nr 26.

W klasyfikacji indywidualnej:
Tytuł  laureata
Michał Dejewski, PSP nr 37 Wałbrzych
Amelia Ubowska,  PSP nr 37 Wałbrzych
Małgorzata Witkowska, PSP nr 28 Wałbrzych
Lena Nowak, PSP nr 15 Wałbrzych
Wyróżnienia
Franciszek Walkowiak, PSP nr 21 Wałbrzych
Maria Szełemej, PSP nr 28 Wałbrzych
Klaudia Kisiel, PSP nr 2 Wałbrzych
Maja Możdżeń, PSP nr 28 Wałbrzych

Konkurs Interdyscyplinarny Matematica Applicata został zamieszczony w wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w roku szkolnym 2021/2022.

 

redakcja@walbrzych24.com

foto: użyczone 

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

wyniki  |   matematyka  |   konkurs  |   szkoly  |   laureaci  |   matematica  |   zadania  |  

Aqua Zdrój będzie mieć maskotkę

Finał VI Konkursu Poetyckiego im. M. Jachimowicza

Witoszowska ''wyspa'' znana na cały świat

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij