Menu

Koronawirus znów zaatakuje jesienią?

- Jestem przekonana, że jesienią koronawirus znowu uderzy. W jakiej postaci, wariancie - tego nikt nie jest w stanie przewidzieć, bo koronawirus jest nieobliczalny – powiedziała PAP prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Koronawirus znów zaatakuje jesienią?
Odnosząc się do zapowiadanego na połowę maja zniesienia stanu epidemii w Polsce, ekspertka wyjaśniła, że jest to możliwe na podstawie obowiązującego prawa.
 
- Z praktycznego punktu widzenia nie ma to dla nas jednak specjalnego znaczenia, bo w takim przypadku realne jest wprowadzanie niemalże z dnia na dzień jakichś ograniczeń, jeżeli sytuacja epidemiczna będzie tego wymagała – zwróciła uwagę prof. Szuster-Ciesielska.
 
Nawiązując do spadku liczby zakażeń w Polsce odpowiedziała, że trudno dokładnie określić, na jakim etapie epidemii obecnie się znajdujemy ze względu na ograniczenie informacji przekazywanych opinii publicznej.
 
- Aktualna wiedza na temat nowych liczby infekcji, hospitalizacji czy zgonów w kraju pochodzi z danych na podstawie ograniczonego dostępu do testowania. Obecnie cztery razy mniej osób kierowanych jest na testy w kierunku COVID-19 – podkreśliła wirusolog.
 
Dodała, że średnio mamy teraz dziennie ok. 1 tys. nowych przypadków zakażeń, a liczba zgonów wynosi od 30 do 50 w ciągu doby. Wyjaśniła, że z przekazywanych przez lekarzy informacji wynika, że w dalszym ciągu zdarzają się również przypadki hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii wśród osób młodych, ale jest ich zdecydowanie mniej niż kiedyś.
 
- Na zachodzie Europy mamy wyższe liczby zakażeń ze względu na większy dostęp pacjentów do testowania niż w Polsce – podkreśliła profesor.
 
Zaznaczyła, że sytuacja jest teraz spokojniejsza, chyba, że „pojawi się jakiś nowy wariant”.
 
- Z doniesień naukowych wynika, że pojawiają się tzw. rekombinanty, czyli hybrydy dwóch wariantów koronawirusa. Cały czas pojawiają się też nowe podlinie omikronu – przekazała wirusolog, zwracając uwagę na niepokojące doniesienia z Szanghaju, gdzie z powodu kolejnej fali koronawirusa wprowadzono lockdown.
 
 
Uzupełniła, że np. we Włoszech i Austrii przedłużony został obowiązek noszenie maseczek w zamkniętej przestrzeni publicznej, jak np. w sklepach, środkach komunikacji.
 
- Jestem przekonana, że jesienią koronawirus znowu uderzy. W jakiej postaci, wariancie - tego nikt nie jest w stanie przewidzieć, bo koronawirus jest nieobliczalny. Ogromnie ważne jest to, że mamy oręż do walki z koronawirusem. Są to skuteczne szczepionki, jak również leki, np. Paxlovid. Ubolewam, że nie jest dostępny w Polsce, ale wiem, że trwają na ten temat rozmowy z Komisją Europejską – dodała profesor.
 
Podkreśliła, że ponad dwa lata epidemii zmieniły nasze życie, ale przypomniały też o podstawowych zasadach sanitarnych, jak mycie rąk, dezynfekcja, dystans społeczny.
 
- Z każdej sytuacji należy wyciągnąć wnioski, które mogą przydać się na przyszłość. Cieszy mnie intensyfikacja działalności edukacyjnej poprzez uświadamianie ludziom zagrożeń pochodzących od +niewidzialnych+ patogenów i możliwości obrony przeciw nim – zaznaczyła prof. Szuster-Ciesielska.(PAP)
 
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ mhr/
 
opr.plr
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Dr.House (5 maja 2022 18:13)
tak zaatakuje jesenia grypa i przeziebienie jak co roku,ale wszystko to covid miliony szczepionek zalega kasa juz policzona a nie ma co z tym zrobic TAK ZAATAKUJE
pawel (2 maja 2022 11:58)
········· "Cieszy mnie intensyfikacja działalności edukacyjnej poprzez uświadamianie ludziom zagrożeń pochodzących od +niewidzialnych+ patogenów i możliwości obrony przeciw nim – zaznaczyła prof. Szuster-Ciesielska " –––––––––––––––––––––> tak uświadamiamy ludziom jak filtrować wiadomości od takich szkodników jak pani profesor która działa przeciwko zdrowiu Polaków , to może być ta sławna ruska onuca
pawel (2 maja 2022 11:52)
········· "przekazała wirusolog, zwracając uwagę na niepokojące doniesienia z Szanghaju, gdzie z powodu kolejnej fali koronawirusa wprowadzono lockdown " –––––––––––––––––––––> ponieważ tam realizują sanitarną głupote tzn. zero covid ,poodobnie jak w części Australii jakis czas temu oraz na Nowej Zelandii , w Chinach jest to jedynie na wyższym poziomie zamordyzmu , bo w Australii nie otaczano plotem domów Australijczyków by nie mogli opuszczać domów czy osiedli i tam można było wychodzić po artykuły pierwszej potrzeby , analogicznie jak w Polsce w marcu-maju 2020 roku . Chiny to po prostu stan umysłu . Ale ich polityka zero covid spowodowala obecnie że o 100 procent wzrosły zgony covidowe tak w samych Chinach kontynentalnych jak i w Hong Kongu , gdy ludzi izoluje się przed długi czas to tracą oni naturalną odporność na wszelkie infekcje oddechowe i wtedy zwykły katar może być grożny , jak widać szczepioneczki chińskie tak są są guzik warte jak te europejskie specyfiki , tyle że oni nie testowali MRNA na ludziach
pawel (2 maja 2022 11:34)
········· "Uzupełniła, że np. we Włoszech i Austrii przedłużony został obowiązek noszenie maseczek w zamkniętej przestrzeni publicznej, jak np. w sklepach, środkach komunikacji. " –––––––––––––––––––––>Ocena zasadności powszechnego stosowania masek w zapobieganiu COVID-19 ··········· https://proremedium.pl/2022/04/24/ocena-zasadnosci-powszechnego-stosowania-masek-w-zapobieganiu-covid-19/ ––––––––––––––––––––> "Według medycyny opartej na dowodach naukowych (evidence-based medicine; EBM) najlepsze dostępne dane, tj. badania randomizowane (randomized clinical trials; RCT) i metaanalizy ilościowe badań RCT, nie wykazują jednoznacznej korzyści z noszenia masek w zapobieganiu infekcji wirusowych układu oddechowego. To oznacza, że maski są nieskuteczne lub ich skuteczność jest zbyt mała, aby mogła zostać jednoznacznie wykazana przez naukę. Jest wiele badań nierandomizowanych, które sugerują skuteczność masek w zapobieganiu COVID-19, ale ze względu na liczne czynniki zakłócające wynik (obniżające jakość dowodu naukowego) nie powinny dominować nad wnioskami z badań randomizowanych. Szereg badań wskazuje również, że maski noszone podczas zabiegów chirurgicznych nie chronią przed zanieczyszczeniem infekcyjnym rany." –––––––––––––––––> mimo tego ta baba dalej kłamie i manipuluje , dodam że brany za eksperta profesor , który z racji że jest profesorem to musi mówić prawdę i trzeba takich ludzi słuchać , jak widać nie mówi prawdy ta kobieta , bezczelnie zmyśla
pawel (2 maja 2022 11:17)
The Piotr @PitEsZetIgrek (1 May 2022) ––––––––––>"Pamiętacie jak covidowe czubki mówiły że osoby niezaszczepione na covid, powinny płacić za świadczenia medyczne z własnej kieszeni? Te same czubki nie widzą przeszkód, aby niezaszczepieni uchodźcy wojenni mogli bezpłatnie korzystać z naszej służby zdrowia."
pawel (2 maja 2022 11:08)
········· " W programie "Newsroom" WP wyjaśniła to prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie" –––––––––––––––––––––>" Już pojawiły się doniesienia naukowców badających AstraZenekę, gdzie udowodniono, że o 70 proc. jest zahamowana transmisja przez osobę zaszczepioną - skomentowała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. - Natomiast niedawno ukazała się też praca dotycząca szczepionki Pfizera i tutaj ten odsetej jest nawet wyższy - 90 proc. Oczywiście istnieje pewne bardzo niewielkie ryzyko, że osoba, która została zaszczpiona może "zakontraktować" wirusa, który będzie się replikował w górnych drogach oddechowych, ale przede wszystkim ta ilość wirusa może być szalenie mała. Poza tym w świetle obecnych wyników wydaje się to naprawdę mało prawdopodobne - dodała ekspertka." –––––––––––––––––––––––––––> BUEHEHEHEHEEHEH , i niech to będzie ostateczna kompromitacja tej pani , totalne bzdury oparte na fejkowych badaniach ale jak to brzmi , badania BUEEHEHEHEHE widać że zupełnie niewiarygodne . Dodam że osoby zaszczepione w Polsce zakażały się covidem pod koniec marca 2022 juz w ponad 69 procentach , to super ochronie przed transmisją wirusa daje szczepienie UBBHEHEHEHEEHEHEhe!!!!!!!!!!!!!!
pawel (2 maja 2022 11:02)
········· " Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie" –––––––––––––––––––––> i co ona twierdziła jakiś czas temu ????? ················ 1.) "ta szczepionka może być najbezpieczniejsza w historii medycyny" –––––––––> 25% wzrost ostrego zespołu wieńcowego/zatrzymania akcji serca u os 16-39l w okresie (01-05.21) w porównaniu z 2019-2020 -liczba zgłoszeń istotnie związana ze wskaźnikami 1. i 2. dawki, ale niezwiązana ze wskaźnikami C19 -- https://twitter.com/PiotrWitczak_/status/1519910899863232518 ––– SUPER BEZPIECZNA I NAJBEZPIECZNIEJSZA BUEHEHEEHEHEHEHEHEHEHE ················ 2.)"Dlatego tak ważne jest przestrzeganie obowiązujących zasad dystansu i zabezpieczania maseczką" –––––––––––––––––––> Dane z 35 krajów europejskich: "powszechne stosowanie masek podczas silnego szczytu jesienno-zimowego 2020-2021, nie było w stanie zredukować transmisji C19" –– https://twitter.com/PiotrWitczak_/status/1520834606920093696?cxt=HHwWgMC-uY3Bi5sqAAAA ················ 3.)"istnieje skuteczne zabezpieczenie w postaci szczepionki – i to już mamy" ––––––––––––––––––––> takie skuteczne że na koniec marca zaszczepieni w Polsce umierali na covid i z covidem tylko w 44,4 % po czym przestało MZ aktualizować bazę danych od 28 marca z podzialem na zgony covidowe na zaszczepionych i niezaszczepionych . Dodam że w kwietniu 2022 przy słabo smiertelnym omikronie i rocznych szczepieniach mamy więcej zgonów na covid teraz jak rok temu w kwietniu w takich krajach jak np. W.Brytania , Irlandia , Islandia , Norwegia, Finlandia, Dania , Malta , Korea Pd., Japonia , Malezja, Singapur , Australia , Nowa Zelandia , Kajmany , Bhutan , Brunei , Kanada itp. kraje o wyszczepialności od 70 do ponad 90 procent.
pawel (2 maja 2022 10:46)
––––––––––––––––––––––––––––––– W USA i Australii zidentyfikowano dwa nowe podwarianty koronawirusa odporne na szczepionki i naturalną odporność. Liczba wywołanych nimi zakażeń gwałtownie rośnie w Republice Południowej Afryki, gdzie naukowcy ostrzegają przed możliwością nadejścia piątej fali zakażeń SARS-CoV-2.W USA wykryto obecność nowych podwariantów Omikronu oznaczanych symbolami BA.4 i BA.5 – poinformował w sobotę amerykański magazyn Fortune. Agencja Bloomberg zaznaczyła w czwartek, że podwarianty wydają się być bardziej zaraźliwe niż podwariant BA.2 oraz pierwotny BA.1. Zakażenie BA.4 wykryto również w Australii u osoby podróżującej z RPA – podał w sobotę portal news.com.au. Podwariant BA.2 zidentyfikowano natomiast w ściekach Melbourne na południu kraju.W związku z rozprzestrzenianiem się podwariantów BA.4 i BA.5 w RPA może dojść do piątej fali zakażeń Covid-19. –––––––––––––––––––––––––––––
Alex (2 maja 2022 10:13)
On jest tak zaprogramowany,że jesienią uderza,a wiosną odpuszcza.Znowu ktoś musi zarobić na maskach,namordnikach i wszystkich akcesoriach z tym związanych.

Dodaj komentarz

koronawirus  |   pandemia  |   covid-19  |  

2,2 tysiaca zakażeń koronawirusem w tydzień

Pierwszy raport covidowy w 2023 roku

Ponad 3 tysiące zakażeń w tydzień

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij