Menu

Krew, pot i łzy czyli szkolenie medyczne Wojsk Obrony Terytorialnej

Żołnierze dowiedzieli się m.in jak używać opatrunków i przeprowadzić ewakaucję medyczną. Do szkolenia w CSWOT zakwalifikowanych zostało ponad 20 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całej Polski, a także żołnierze z wojsk operacyjnych.

Krew, pot i łzy czyli szkolenie medyczne Wojsk Obrony Terytorialnej

W czasie pięciodniowego kursu żołnierze nabywają wiedzę oraz umiejętności niezbędne do wykonywania czynności z zakresu ratownictwa pola walki.

Uczą się praktycznego zakładania staz taktycznych, używania specjalistycznych opatrunków wojskowych czy też podejmowania ewakuacji medycznej.

Ponadto w  czasie prowadzonego szkolenia, kursanci kształtują poczucie odpowiedzialności, a instruktorzy przygotowują ich do podejmowania szybkiej reakcji podczas prowadzonych działań taktycznych, które zasadniczo różnią się od  niesienia pomocy w sytuacjach codziennych.

- Kurs prowadzony jest bardzo intensywnie, a wiedza weryfikowana na bieżąco. Jestem pod pełnym wrażeniem tego szkolenia, ponieważ swoją wiedzę mogę zdobywać od ludzi, którzy posiadają w tym zakresie ogromne doświadczenie. -  powiedział kpr. Szymon RUTKOWSKI z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia z Torunia

 

 W skład tzw. „Wspaniałej dwunastki” czyli podstawowego elementu bojowego WOT, wchodzi aż dwóch żołnierzy posiadających kompetencje medyczne – ratownik i starszy ratownik. Ich zadanie to m.in. udzielanie pierwszej pomocy medycznej podczas działań bojowych i  działań kryzysowych. Dla WOT szczególnie cenna jest możliwość wykorzystania umiejętności medycznych posiadanych przez żołnierzy.

- Posiadam wykształcenie medyczne ponieważ z zawodu jestem położną, natomiast różnica między ratownictwem taktycznym, a cywilnym jest diametralna. Bardzo się cieszę, że zostałam zakwalifikowana na to szkolenie ponieważ uczę się na nim całkowicie nowych rzeczy, z którymi dotychczas nie miałam styczności.  - podsumowała kpr. Ewa POKORA z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.
 

info i foto: użyczone

redakcj@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

wot  |   szkolenie  |   medyczne  |   sprzet  |   zolnierze  |   instruktaz  |   ewakuacja  |   pomoc  |   trening  |   torun  |   wot  |  

Szkolili wałbrzyskich urzędników na wypadek zamachu terrorystycznego

Stan Darka się pogarsza. Nadal potrzebna pomoc

Ferie w wojsku ?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij