Menu

Więcej roślinności w Parku Młodzieżowym

Nowa roślinność pojawi się w rejonie odbudowywanej w tej chwili altany oraz w okolicy łąki kwietnej. Nasadzonych zostanie ponad 19 000 roślin - drzew, krzewów, bylin, traw, paproci, pnączy oraz roślin cebulowych. Stworzona zostanie także ścieżka przyrodniczo-edukacyjna. 
 
 
Więcej roślinności w Parku Młodzieżowym
Przetarg na zagospodarowanie zieleni w Parku Młodzieżowym wygrało konsorcjum firm, czyli FHU „BOROWSKI” Wojciech Borowski ze Świdnicy, jako lider oraz „OGRODY” Grzegorz Szmidla ze Świebodzic, jako partner. Najkorzystniejsza oferta opiewała na kwotę 2 066 tys. zł. 
 
- Po rozstrzygnięciu wcześniejszych postępowań na zagospodarowanie zieleni w parku okazało się, że koszt wykonania tych prac jest niższy od początkowo zaplanowanego i pozostało około 2 milionów złotych niewykorzystanych środków. Zwróciliśmy się więc z wnioskiem do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o możliwość zmiany terminu realizacji projektu „Rewaloryzacja terenów zieleni w Świdnicy”. Otrzymaliśmy zgodę na przedłużenie terminu do 31 października 2022 roku. Miasto przeznaczy te środki na działania, które zwiększą różnorodność biologiczną parku oraz podniosą jakość i walory środowiska przyrodniczego – mówi Renata Kogut, zastępca dyrektora Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej.  
 
W ramach prac przygotowawczych planowane jest m.in.: oczyszczenie obszaru dawnych kortów tenisowych z nagromadzonego tam gruzu i śmieci, usunięcie samosiewów lub ekspansywnych grup jeżyn powodujących degenerację siedliska parkowo – leśnego. Ze względu na zmiany chorobowe usuniętych ma także zostać 9 drzew, a 2 zostaną skrócone do bezpiecznej formy świadka.
 
Zgodnie z projektem, wzdłuż linii wyznaczającej przebieg historycznych fortyfikacji, zaprojektowano dodatkowe wzmocnienie nasadzeń przy zastosowaniu krzewów zimozielonych. W celu uwypuklenia powierzchni dawnego cmentarza garnizonowego, na jego obszarze pojawią się geometryczne nasadzenia bluszczu pospolitego. Natomiast mahonią pospolitą zaznaczona zostanie kwatera poległych żołnierzy duńskich. W granicach polany leżącej po prawej stronie altany, stworzono niewielką kolekcję klonów. W miejscu dawnej alejki położonej w pobliżu pomnikowego platana klonolistnego zaprojektowano pas obsadzony szafirkami i cebulicą. W centralnych częściach obu polan okalających wieżyczkę, zaprojektowano dwa klomby z obsadą rabatową. Są one wyznaczone dokładnie w ich historycznym położeniu.
 
 
Na terenie parku powstanie ścieżka przyrodniczo-edukacyjna z siedmioma przystankami, dzięki której mieszkańcy Świdnicy będą mieli możliwość zapoznania się z występującymi tu drzewami i krzewami, roślinami zielnymi, ssakami, ptakami, siedliskiem grądowym, owadami i biocenotycznym znaczeniem drewna, a także pomnikami przyrody.
 
Prace potrwają do 2 września tego roku, a po ich zakończeniu konsorcjum firm przez dwa lata odpowiadać będzie za prace pielęgnacyjne przy nasadzonej zieleni. 
 
opr. kat
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Świdnica  |   park  |  

Park Sybiraków ogrodzony: Wkrótce ruszą prace remontowe

Znęcali się psychicznie i fizycznie nad dziećmi - rozpoczął się proces

Dwie osoby nie żyją. Wypadek między Świdnicą a Żarowem

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij