Menu

Wałbrzyszanka w elitarnym gronie. Sztuka Karoliny Jefmańskiej ukazała się na Węgrzech

Sztuka „Gary Rondel" napisana przez Karolinę Jefmańską ukazała się w antologii „Mesék a boldogságról – csöppségeknek és nagyobbaknak". W wydanej na Węgrzech publikacji znalazły się wybrane teksty z Polski.

Wałbrzyszanka w elitarnym gronie. Sztuka Karoliny Jefmańskiej ukazała się na Węgrzech

Wałbrzyszanka znalazła się w gronie takich znanych nazwisk, jak Malina Prześługa, Przemysław Laskowski, Michał Walczak czy Katarzyna Mazur-Lejman. Karolina Jefmańska liczy, że jej sztuka doczeka się realizacji na scenie!

„Gary Rondel" to sztuka o małym rondelku, który czuje się bezużyteczny, który nie ma celu w życiu i myśli, że jest niepotrzebny. Rondelek wyrusza w podróż, by odnaleźć sens, a po drodze wykazuje się niesamowitą odwagą. To historia z happy endem o poszukiwaniu siebie.

Do antologii dwunastu bajek dla dzieci redakcja wybrała teksty teatralne o szczególnej wartości literackiej. Jak czytamy w opisie wydawnictwa, to teksty najlepszych, współczesnych polskich autorów, które mają uniwersalne przesłanie.

Sztuka, która znalazła się w antologii została napisana kilka lat temu na konkurs organizowany przez Centrum Sztuki w Poznaniu, konkurs na sztukę dla dzieci. Wówczas Karolina Jefmańska otrzymała wyróżnienie, a jej tekst znalazł się w specjalnym wydawnictwie „Nowe sztuki dla dzieci i młodzieży".

– Od dawna chciałam wziąć udział w tym konkursie. Miałam pomysł na sztukę. Wcześniej pisałam sztuki dla mojego „Małego Teatru Frędzle", który teraz jest już duży i nie występuje, i pomyślałam, że napiszę i po prostu wyślę – wspomina Karolina Jefmańska.

Tekst otrzymał nagrodę specjalną za komizm w sztuce. Po kilku latach sztuka znów została zauważona. Z Karoliną Jefmańską skontaktowała się Patrícia Pászt, która sztukę chciała przetłumaczyć i umieścić w antologii „Bajki o szczęściu" i tak też się stało.

– Moim kolejnym marzeniem jest to, żeby ta sztuka zaistniała na scenie profesjonalnego teatru. Była czytanie „Garego Rondla" w czasie Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu, ale reżyserka zmieniła nieco zakończenie – przyznaje Jefmańska.

Za wydawnictwo, które ukazało się na Węgrzech odpowiada polonistka i historyk dramatu Patrícia Pászt. Antologia została wydana z inicjatywy Centrum Węgierskiego w Krakowie przy wsparciu Ambasady Polskiej, Fundacji Wacława Felczaka, Narodowego Funduszu Współpracy oraz Programu Translatorskiego Instytutu Książki.

Karolina Jefmańska jest nie tylko autorką teatralnych scenariuszy, ale także animatorem kultury i na co dzień można ją spotkać w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury.

 

 

redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Aa (10 maja 2022 8:15)
W elitarnym gronie, a nie elitarne grono to jakie.
Jerzy Jacek Pilchowski (6 maja 2022 22:27)
Po pierwsze gratulacje dla autorki. Po drugie to przeczytałem "Była czytanie „Garego Rondla" w czasie Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu, ale reżyserka zmieniła nieco zakończenie – przyznaje Jefmańska.". - Nie wiem co i jak zostało zmienione ale potwierdza to tylko, że współcześni reżyserzy teatralni to najczęściej banda głupich chamów którzy przyznają sobie prawo zmieniani tekstów napisanych przez kogoś innego.

Dodaj komentarz

jeffmanska  |   sztuka  |   rondelek  |   wok  |   walbrzyski  |   osrodek  |   kultury  |  

Wystawa prac Joanny Teper w Galerii Sztuki BWA

Zapraszamy na wernisaż wystawy Joanny Teper

Nowi członkowie LOT Aglomeracji Wałbrzyskiej

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij