Menu

Ponad 100 ochotników rozpoczęło szkolenie w WOT

Najmłodszy żołnierz ma 19 lat, najstarszy 54, a przed nimi nauka, pot i zmiana stylu życia. Kolejni ochotnicy zasili 16 DBOT. - 106 osób w tym 24 kobiety. 
 
Ponad 100 ochotników rozpoczęło szkolenie w WOT
Większość powołanych to osoby, które wojsko znają tylko z telewizji lub internetu. Swoje pierwsze kroki w nowej rzeczywistości postawili w 162 batalionie lekkiej piechoty w Głogowie. Niektórzy przyznają, że posiadają doświadczone survivalowe i obycie z bronią. Wszystkich łączy jedno, chcą zmienić dotychczasowe swe przyzwyczajenia, aby podjąć wyzwania, których celem jest obrona Ojczyzny oraz pomoc lokalnym społecznościom.
 
-Ochotnicy, którzy założyli mundur żołnierza Wojska Polskiego przyznają, że wojna za naszą wschodnią granicą miała decydujące znaczenie w podjęciu decyzji o wstąpieniu w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. 
 
- Wstąpienie w szeregi Sił Zbrojnych to jedyna możliwość poznania  wojskowego życia na poligonie, pod okiem instruktorów, którzy swoje misje wojskowe pełnili w różnych częściach świata. Także w miejscach, gdzie trwały konflikty zbrojne. - mówi mjr Renata Mycio.Podczas szkolenia podstawowego, żołnierze przyswajają zasady obowiązujące na polu walki. Poznają broń, przechodzą szkolenie ogniowe, uczą się taktyki i prowadzenia działań w terenach zurbanizowanych oraz uczą się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. 
 
16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej liczy już ponad 1300 żołnierzy. W tym roku szeregi zasiliło ponad 300 ochotników. Średnia wieku żołnierza 16 DBOT to 35 lat. Służy ok 25 % kobiet.

- Żołnierze, którzy rozpoczęli szkolenie podstawowe, przysięgę na sztandar 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożą 22 maja w Legnicy. - mówi mjr Renata Mycio.
 
Jeśli chcesz zostać żołnierzem WOT możesz skorzystać z kilku sposobów:
- przez stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl – tu znajdziesz kontakt do rekruterów w poszczególnych powiatach, którzy wytłumaczą zasady wstąpienia w szeregi 16 DBOT, odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości. 
- można również udać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień, zgodnie z miejscem zamieszkania i tam zasięgnąć informacji o służbie, terminach szkoleń oraz złożyć wniosek o powołanie,
 
 
- przez portal www.zostanzolnierzem.pl i system ePUAP - umożliwiają zdalną aplikację do służby w WOT. Po rejestracji ochotnik w ciągu 14 dni otrzyma informację, kiedy i gdzie ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania,
- przez linię wsparcia rekrutacji: 800-696-077 – przez 7 dni w tygodniu, w godz. od 7:30 do 19:30 dyżurują żołnierze WOT, którzy są w gotowości aby odpowiedzieć na każde pytanie.
 
Żołnierzem WOT może zostać każdy, kto ma ukończone 18 lat  posiada polskie obywatelstwo, jest zdrowy fizycznie i psychicznie by pełnić służbę wojskową, posiada status osoby niekaranej, nie pełni innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiada przydziału kryzysowego.   `

 
opr. adm
foto: WOT
redakcja@walbrzych24.com
 
 

Komentarze

Wielbiciel Antoniego (9 maja 2022 11:37)
Czym rozni się dawne komunistyczne ORMO od tego WOT? Dlaczego wydawać pieniądze na takie coś zamiast na profesjonalna armie. ?
Polska to ładna języka (9 maja 2022 6:07)
Cytuję użytkownika: g gh
Brawo młodzi IV rzesza z PO z polecenia berlina i moskwy likwidowali wojsko
Powinno chya być IV rzesza likwidowała? Widać edukacja PiSiorów jest zaj...a. Jesteś albo ruską onucą, albo ofiarą reformy edukacji baby z magla?
g gh (8 maja 2022 20:39)
Brawo młodzi IV rzesza z PO z polecenia berlina i moskwy likwidowali wojsko

Dodaj komentarz

Koks dla żołnierzy

Przysięga terytorialsów. W Wałbrzychu powstanie batalion lekkiej...

Hołd żołnierzom wyklętym

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij