Menu

Unikalny Podziemny świat w Starej Kopalni

Niezwykłą, stałą ekspozycję zdjęć szykuje Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Już w piątek 13 maja otwarcie wystawy zawierającej prawdziwe unikaty. Przedwojenne negatywy dokumentujące prace górników w wałbrzyskich zakładach są prawdziwym historycznym skarbem i stanowią dużą wartość dla kopalni.

Unikalny Podziemny świat w Starej Kopalni
„Podziemny świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach” to pierwsza odsłona wystawy z całej serii ponad 100 negatywów z okresu I połowy XX wieku. Doskonale „zakonserwowane” za specjalnymi szklanymi płytkami, oryginalne fotografie z miejsc, których w tamtym okresie nie można było fotografować. Oznacza to, że pozyskane przez Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia prace z prywatnej kolekcji rodziny z Niemiec to cały zbiór, wykonanych zapewne na zlecenie i ze specjalną przepustką zdjęć dokumentujących prace podziemne w kopalni za czasów niemieckiego Waldenburga.
 
Ta kolekcja, to perełka nie tylko dla miłośników historii, przemysłu i górnictwa. To również prawdziwe złoto dla pasjonatów fotografii. Zaprezentowane na wystawie zdjęcia są tak dobrze zachowane, że udało się określić z jakiego okresu pochodzą, jakim sprzętem zostały wykonane, rozpoznać miejsca, a nawet odnaleźć zobrazowane przedmioty w dzisiejszej kolekcji zbiorów kopalni.
 
Do tej pory, z tego okresu znane były tylko pojedyncze zdjęcia dokumentujące prace w wałbrzyskich zakładach górniczych. Był zakaz fotografowania podziemnych zakładów. Teraz Stara Kopalnia jest w posiadaniu całej kolekcji, której wernisaż już w piątek 13 maja o godzinie 18:00 w specjalnie zaaranżowanym pomieszczeniu na terenie instytucji. 
 
Zdjęcia trafiły do Wałbrzycha i stały się własnością wałbrzyskiej górniczej atrakcji już w 2020 roku. Okoliczności pandemii, dokładne badania nad zdjęciami oraz użycie nowoczesnych technologii do zaprezentowania ich w większym formacie z zachowaniem wysokiej jakości, sprawiły że potrzeba było dwóch lat na zaprezentowanie ich publiczności. Organizatorzy wystawy szykują za to nie lada gratkę. Elementem wystawy będą oryginalne przedmioty rozpoznane na zdjęciach, w których posiadaniu jest Stara Kopalnia.
 
„Podziemny świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach” to prezentacja m.in. materiałów systemów eksploatacji, obudowy wyrobisk, organizacji pracy, czy maszyn i sprzętu górniczego. To prawdziwy wizualny dokument historii górniczego trudu wałbrzyskich gwarków. Niezwykle cenny dla miasta zbiór. 
 
 
Zachowane negatywy srebrowe na podłożu szklanym, przygotowane na specjalną ekspozycję wystawową i udostępnione dla szerokiego grona, będą  dostępne do zobaczenia na stałe w Starej Kopalni od piątku 13 maja od godziny 18:00. Tego dnia organizatorzy przygotowali jeszcze jeden element programu. Od godziny 19:00 w kawiarni Sztygarówka, odbędzie się prezentacja zdjęć przygotowana przez górników, prelekcja na temat techniki fotograficznej oraz odczytanie listu od byłych właścicieli kolekcji, od których Stara Kopalnia nabyła zdjęcia. 
 
Kolekcja pozostanie w kopalni już na stałe, więc na pewno każdy znajdzie czas, by ją zobaczyć. Zamek Książ ma swoją niezwykle cenną wystawę rodziny Hardouinów z życia zamkowego przed wojną, a teraz Wałbrzych wzbogaci się o kolekcję zdjęć z „górniczego życia miasta” dostępną od najbliższego weekendu w Starej Kopalni. 
 
 
opr.plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

specnaz (21 maja 2022 20:23)
Cytuję użytkownika: Enigma
Cytuję użytkownika: specnaz
Jebac kopalnie i tych z pizdy wyjetych przewodnikow
Niech ci putin da polską czcionkę taką z ą,ć,ś,ę,ó,ż bo seplenisz z ruskim akcentem.
Putinowi i mnie to mozesz kapelusz polerowac jezorem upadlincu
Enigma (20 maja 2022 19:41)
Cytuję użytkownika: specnaz
Jebac kopalnie i tych z pizdy wyjetych przewodnikow
Niech ci putin da polską czcionkę taką z ą,ć,ś,ę,ó,ż bo seplenisz z ruskim akcentem.
specnaz (19 maja 2022 14:59)
Jebac kopalnie i tych z pizdy wyjetych przewodnikow

Dodaj komentarz

Stara Kopalnia  |   zdjęcia  |   fotografia  |   historia  |   górnictwo  |   wystawa  |  

BWA zaprasza na wystawę malarza i architekta Roberta Jaworskiego

Barbórkowa Parada Górnicza (FOTO)

Festiwal Tradycji Górniczych w Wałbrzychu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij