Menu

Koronawirus: ponad 700 zakażeń

- Liczba zakażeń uspokaja, dziś mamy 727 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Stan zagrożenia epidemicznego, który zostanie wprowadzony 16 maja w miejsce epidemii, to jednak stan, kiedy powinniśmy pamiętać, że koronawirus nadal jest wśród nas – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Koronawirus: ponad 700 zakażeń
Wiceminister zdrowia był pytany we wtorkowych Sygnałach Dnia w Programie I Polskiego Radia, co się zmieni od 16 maja, kiedy zniesiony zostanie stan epidemii, a wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego.
 
- Stan zagrożenia epidemicznego to alert, żółte światło, które ostrzega przed ewentualnymi skutkami, które wynikają z zakażenia koronawirusem – powiedział Kraska.
 
Dodał, że dla przeciętnego obywatela właściwie nic się nie zmieni.

- Może się zmienić dla samorządów, obrad Sejmu czy Senatu – bo jeśli wchodzimy w stan zagrożenia epidemicznego, to obrad nie prowadzimy już w sposób zdalny, tylko konwencjonalnie, na miejscu – powiedział.
 
Kraska zastrzegł, że stan zagrożenia epidemicznego to jednak ciągle stan, "kiedy powinniśmy mieć w tyle głowy, że koronawirus jest wśród nas, nie znika".

- Eksperci prognozują, że na jesieni może dojść do większej liczby zakażeń koronawirusem – zauważył.
 
 
- Wyniki, które mamy dzisiaj bardzo uspokajają, dziś mamy np. 727 nowych przypadków zakażeń koronawirusem – to jest w porównaniu z liczbą zakażeń w V fali naprawdę niewiele, ale jest to czas, kiedy trochę chyba zapomnieliśmy o szczepieniach, o tym, że powinniśmy w dalszym ciągu się uodparniać. Dlatego, jak zawsze, apeluję, żebyśmy się szczepili – dodał Kraska.
 
Od 16 maja 2022 r. obowiązujący dotąd stan epidemii zostanie zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.
 
Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.
 
Od 28 marca zniesiony został obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Nie ma już obowiązku kierowania na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19. Zlikwidowano oddziały covidowe i szpitale tymczasowych dla chorych na COVID-19.
 
Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się m.in. zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a wykonywany jest test antygenowy. Test PCR może zlecić lekarz np. przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test przez formularz wypełniany online lub przez konsultanta infolinii. Od początku kwietnia nie można też zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i w mobilnych punktach wymazowych.

adm
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

koronawirus  |   covid  |  

Mniej Polaków w kościołach

Grypa w natarciu, rekordowo niska liczba szczepień

2,2 tysiaca zakażeń koronawirusem w tydzień

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij