Menu

Z wałbrzyskiej filharmonii do królewskiego konserwatorium

Agata Zając, dyrygent rezydent Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu, została zwyciężczynią programu stypendialnego Mills William Junior Fellow in Conducting realizowanego przez Royal Northern College of Music w Manchesterze.

Z wałbrzyskiej filharmonii do królewskiego konserwatorium

Oznacza to roczną współpracę z najlepszymi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi Wielkiej Brytanii, którą pani dyrygent rozpocznie już we wrześniu.
 
Mills William Junior Fellow in Conducting jest jednym z najbardziej prestiżowych programów stypendialnych dedykowanych dyrygentom będącym na początku swojej kariery zawodowej. O udział w nim starają się młodzi dyrygenci z całego świata. W tym roku w przesłuchaniach uczestniczyło ponad 120 kandydatów. Spośród nich za najlepszą uznana została Agata Zając, która od września 2021 r. jest dyrygentem rezydentem Filharmonii Sudeckiej.

Jej talent doceniony został przez jury, w którego składzie znaleźli się profesorowie dyrygentury Royal Northern College of Music – Mark Heron i Clark Rundell oraz dyrektor orkiestry symfonicznej BBC Philharmonic Simon Webb. Dzięki wygraniu przesłuchań Agata Zając w przyszłym sezonie koncertowym, od września tego roku, będzie współpracować z najlepszymi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi Wielkiej Brytanii, łącznie z orkiestrami BBC Philharmonic, Royal Liverpool Philharmonic, Northern Ballet i Manchester Camerata.
 
Tymczasem wałbrzyska publiczność będzie mieć szansę zobaczenia Agaty Zając na żywo na scenie Filharmonii Sudeckiej. Koncert, który zakończy jej rezydenturę w Wałbrzychu odbędzie się 20 maja o godzinie 19:00. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod batutą utalentowanej pani dyrygent wystąpi z duetem fortepianowym Książek Piano Duo. W programie koncertu znajdą się kompozycje: Scherzo symfoniczne „Stańczyk" op. 1 Ludomira Różyckiego, Koncert na dwa fortepiany Es-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Poemat symfoniczny „Epizod na maskaradzie" op. 14 Mieczysława Karłowicza. Bilety w cenie 40/43 zł (normalny) i 30/32 zł (ulgowy) można nabyć w kasie filharmonii lub online: filharmonia-sudecka.bilety24.pl.
 

 

 


Jest też możliwość udziału w próbie otwartej, podczas której będzie można przyjrzeć się warsztatowi pracy Agaty Zając i orkiestry symfonicznej oraz usłyszeć fragmenty koncertowego repertuaru. Osoby zainteresowane uczestniczeniem w próbie otwartej proszone są o kontakt z Działem Marketingu i Promocji (p_jonek@filharmonia-sudecka.pl, a_furtak@filharmonia-sudecka.pl) lub Kasą Biletową filharmonii (bilety@filharmonia-sudecka.pl). Udział w próbie kosztuje 10 zł.
 
Rezydencja Agaty Zając w Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu jest współorganizowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent" finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Książek Piano Duo jest laureatem I nagrody (w kategorii Zespoły kameralne) II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. A. Malawskiego, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

No tak (12 maja 2022 21:47)
Z jakiejś tam wałbrzyskiej do ho ho. Tylko kto wyuczył. Pod czyim okiem, czy uchem .Jakiegoś wałbrzyszanina?
analityk medyczny (12 maja 2022 9:30)
Gratulacje i powodzenia

Dodaj komentarz

muzyka dyreygent walbrzych  |   filharmonia  |   sudecka  |   muzyka  |   z walbrzycha  |   scena  |  

Spotkania z wałbrzyskimi tajemnicami

Epicka muzyka i piękne obrazy

Lecę Balonem - trzeci singiel Nullizmatyka z albumu ''Zabójca...

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij