Menu

Cmentarzysko raków w centrum miasta

W Kamiennej Górze trwają prace nad oczyszczeniem zalewu w centrum miasta, który dawniej stanowił wielką atrakcję zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych gości. Niestety na razie zamiast lepiej, jest dużo gorzej. Mieszkańcy alarmują o sporej liczbie martwych zwierząt i plamach nieznanego pochodzenia na wodzie.
Cmentarzysko raków  w centrum miasta
Dawniej plaża nad zalewem tętniła życiem i było to bardzo popularne miejsce do letniego wypoczynku wśród mieszkańców regionu. Z czasem z powodu wieloletnich zaniedbań woda osiągnęła jednak taki poziom zanieczyszczenia , że zakazano tam kąpieli. Władze miasta przystąpiły jednak niedawno do prac, które mają przyczynić się do oczyszczenia wody.
 
Obecnie trwa przebudowa starego jazu na rzece Zadrna, która zasilała zalew w świeżą wodę. Jak alarmują mieszkańcy, w czasie prac obniżył się poziom wody na zalewie, a przy brzegach pojawił się dziwny czerwony osad.
 
- Gołym okiem widać plamy jakby po ropie czy benzynie, połyskujące w słońcu. Brzeg plaży wygląda jak cmentarzysko raków. Leżą półmartwe. Jest też dużo trucheł raków. Straszny obraz, jakby po jakimś skażeniu chemicznym - powiedziała jedna z mieszkanek Kamiennej Góry dziennikarzom portalu ID Informacje Dolnośląskie.
 
 
Jak zauważyła kobieta, zalew opuściło także obecne tu od zawsze ptactwo. Dziennikarze ID Informacji Dolnośląskich zwrócili się w tej sprawie do Urzędu Miejskiego w Kamiennej Górze, którego pracownicy mają przyjrzeć się tym problemom. Po dziennikarskiej interwencji urzędnicy zlecili badania wody.
 
 
- Ważna informacja jest taka, że nie wykryliśmy na tę chwilę niebezpieczeństwa dla życia biologicznego w wodzie zalewu. Sytuacja jest pod codzienną kontrolą – mówi Magdalena Bręśkiewicz z kamiennogórskiego ratusza.
 
- Dopływ wody do zalewu został już uruchomiony. Poziom podniósł się do tej pory o około 30 centymetrów. W ciągu kilku dni wróci do stanu pierwotnego – informuje rzecznik burmistrza Rafał Święcki.
 
 
Urzędnicy twierdzą, że plamy na brzegu zalewu to nie substancje ropopochodne. Czym są, pokażą badania próbek wody, które zaplanowano na czwartek. Nie wiadomo na razie, co jest przyczyną śmierci raków.
 
opr.plr
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Badacz (17 maja 2022 6:39)
Jak coś zabiło raka, to może wezmą to do szpitali??
Jaśko (12 maja 2022 19:25)
Dajcie znać jakie będą wyniki badania próbek. Skoro były raki, woda musiała być czysta i coś lub ktoś ją zatruło. Jeżeli te plamy nie są ropopochodne to mogą być przykładowo środki czystości
Mirek (12 maja 2022 16:07)
Cytuję użytkownika: Polus
Czyżby pojawił się tam rafal trzaskowski Wisłę zatruł
Ale jesteś do przodu! Musisz uważać bo z tyłu Cię zabraknie!
Polus (12 maja 2022 14:27)
Czyżby pojawił się tam rafal trzaskowski Wisłę zatruł

Dodaj komentarz

Kamienna Góra  |   zalew  |   zanieczyszczenie  |   martwe zwierzęta  |   woda  |  

Zaglądamy na budowę drogi S3 (FOTO)

Ani węgla, ani pieniędzy...

Uderzył w budynek mieszkalny

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij