Menu

Pociągiem z Jedliny do Wrocławia pod koniec roku?

Już w czerwcu mają zacząć kursować pociągi na trasie z Wrocławia do Świdnicy przez Sobótkę. Jeszcze w tym roku ma zakończyć się remont dalszej części tej trasy ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju.

Pociągiem z Jedliny do Wrocławia pod koniec roku?
Linia kolejowa nr 285 remontowana jest w dwóch etapach. Pierwszy, najbardziej zaawansowany jest odcinek z Wrocławia do Świdnicy przez Sobótkę. Prace są prawie na finiszu i jak zapowiada inwestor, pociągi wyjadą tu na tory już w czerwcu.
 
- Jest to odcinek około 60-kilometrowy. Podróżni będą mogli korzystać z kilkunastu przystanków. Na pewno znacząco zmieni się stacja Kobierzyce, gdyż rozszerzony zakres prac pozwolił na otwarcie komunikacji w nowym kierunku, nie tylko do Sobótki i Świdnicy. Kończące się prace obejmowały zarówno tor, jak i obiekty inżynieryjne, ale także perony. Wszystkie przystanki będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się - informuje rzecznik prasowy PKP PLK Mirosław Siemieniec.
 
 
Mieszkańców Aglomeracji Wałbrzyskiej najbardziej interesuje drugi odcinek tej trasy, który skomunikuje gminy turystyczne Jedlinę-Zdrój czy Walim ze Świdnicą i dalej z Wrocławiem. Tutaj wykonawca napotkał na mnóstwo wyzwań, ponieważ trasa przebiega przez tereny górskie i posiada wiele obiektów inżynieryjnych, wiaduktów, które wymagały gruntownej renowacji.
 
- Jest to odcinek krótszy, około 20-kilometrowy. Otulina typowo górska i ponad 100 obiektów inżynieryjnych i to obiektów starych, liczących sobie czasami ponad 100 lat. Wymagają one specjalnej konserwacji i odnowienia. Prace na obszarze torowym zostały częściowo wykonane. Odnowione będą także stacje, a wiele z nich ma charakter zabytkowy. Jeżeli prace deklarowane przez wykonawców będą już przebiegały sprawnie, to na koniec roku ta trasa powinna być przygotowana i bliżej końca roku będziemy informować, kiedy przejazdy będą realizowane - mówi Mirosław Siemieniec.
 
 
Służby kolejowe już teraz zwracają się z apelem do kierowców, którzy często poruszają się w tych rejonach samochodami, by zachowywali szczególną ostrożność na odnowionych przejazdach kolejowych, gdzie wkrótce po wieloletniej przerwie znów pojawią się pociągi.
 
- Każdy przejazd jest odpowiednio oznaczony, ale wiemy, że kierowcy często jeżdżą "na pamięć". Trzeba będzie zwalniać lub się zatrzymać, by sprawdzić, czy nie nadjeżdża pociąg. Uprzedzamy o tym zawczasu - ostrzega Siemieniec.
 
Koszt rewitalizacji odcinka z Wrocławia do Świdnicy wyniesie około 200 milionów złotych. Odcinek "górski" kosztować będzie prawie 110 milionów złotych. Inwestycja jest współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Mirek (13 maja 2022 13:39)
Ładna trasa! Jechalem nią 25 lat temu ale z W-cha przez Jedline do Wroclawia. Przejazd 2godz i 30 min. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Linia kolejowa  |   Wrocław  |   Jedlina-Zdrój  |   Świdnica  |   Sobótka  |   pociąg  |  

Altana w parku rośnie w oczach (FOTO)

Świdnica buduje mieszkania komunalne

Świdnica: wypłaty dodatku węglowego ruszą w październiku

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij