Menu

Mienie ruchome – czym jest i jak je ubezpieczyć?

Jedną z możliwości, jakie daje polisa mieszkaniowa, jest rozszerzenie zakresu ochrony o wyposażenie domu, czyli mienie ruchome. Jednak czy wszystkie elementy znajdujące się wewnątrz mieszkania mogą podlegać ubezpieczeniu? Warto wiedzieć, że firmy oferujące polisy często stosują wykluczenia odpowiedzialności za dany rodzaj przedmiotów. Dowiedz się, czym jest mienie ruchome i jak je możesz ubezpieczyć.

Mienie ruchome – czym jest i jak je ubezpieczyć?

Mienie ruchome, czyli jakie?

Najprościej mieniem ruchomym można określić wszelkie elementy wyposażenia domu, które nie są zamontowane na stałe. W polisie mieszkaniowej możesz ubezpieczyć następujące przedmioty:

 • meble, które nie są elementem zabudowy;

 • wolnostojący sprzęt RTV i AGD;

 • elektronikę, czyli komputery, konsole, zestawy do odtwarzania muzyki czy telefony komórkowe;

 • dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie o ustalonej wartości;

 • zbiór książek;

 • biżuterię;

 • odzież;

 • popularne zwierzęta domowe, takie jak np. kot czy pies;

   

   

 • gotówkę.

Takie przedmioty można uwzględnić w rozszerzonej ochronie ubezpieczenia nieruchomości na wypadek zaistnienia danych zdarzeń. Wcześniej trzeba jednak je spisać i udokumentować ich wartość za pomocą rachunków i faktur. Należy mieć na uwadze, że zwiększenie odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego wiąże się z poniesieniem wyższych kosztów składki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to sprawdź pojęcie mienie ruchome na rankomat.pl.

Od jakich ryzyk można ubezpieczyć mienie ruchome w polisie mieszkaniowej?

Przy ubezpieczeniu mienia ruchomego należy dokładnie zastanowić się, jakie zdarzenia mogą wpłynąć na utratę jego wartości. Do najpopularniejszych ryzyk dotyczących wyposażenia domu w polisie mieszkaniowej można zaliczyć:

 • awarię instalacji elektrycznej

Przepięcie może uszkodzić wszystkie przedmioty podłączone do sieci elektrycznej. Warto pamiętać, że taka awaria może doprowadzić do pożaru. Należy jednak rozróżniać oba te ryzyka w przypadku umowy ubezpieczeniowej. Do tego istotny jest również fakt, że odszkodowanie można uzyskać jedynie za zniszczony sprzęt. Utracenie wszelkich plików przechowywanych na komputerze nie jest brane pod uwagę jako szkoda.

 • kradzież

Przy tym ryzyku niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe stosują następujące rozróżnienie: czym innym jest kradzież w mieszkaniu, a czym innym utrata mienia ruchomego w wyniku rabunku. Co ważne, najpierw należy takie zdarzenie zgłosić policji, a dopiero później ubezpieczycielowi.

 • powódź

Mienie ruchome może być uszkodzone również w wyniku zdarzeń spowodowanych przez siły natury, takich jak powódź. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każda nieruchomość, a także mienie znajdujące się w środku mogą zostać objęte zakresem ochrony ubezpieczeniowej od tego ryzyka. Budynki znajdujące się na terenach o wysokim prawdopodobieństwie wystąpienia powodzi mogą być wyłączone z możliwości ubezpieczenia na wypadek tego zdarzenia.

Dobre ubezpieczenie mieszkania z odpowiednim zakresem ochrony to sposób na zabezpieczenie swoich finansów. Warto wiedzieć, że zniszczenie mienia ruchomego przez kataklizmy lub działania kryminalne może być bardzo kosztowne. Dlatego warto wybrać polisę mieszkaniową, która ochroni Cię przed ekonomicznymi następstwami nieszczęśliwych wydarzeń.

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij