Menu

Unikalne zdjęcia wałbrzyskich górników z XX wieku. Takiej wystawy nie było

Możemy zobaczyć, jak pracowali dawni, niemieccy górnicy w ówczesnym Waldenburgu. Stara Kopalnia weszła w posiadanie fotografii, które same w sobie są tak unikatowe, że warto je obejrzeć.

Unikalne zdjęcia wałbrzyskich górników z XX wieku. Takiej wystawy nie było

Zdjęcia są w Starej Kopalni od dwóch lat, ale dopiero teraz zostały zaprezentowane szerszej publiczności

- Datujemy historię tych zdjęć na pierwszą połowę XX wieku. Źródłem tych fotografii są negatywy na podłożu szklanym, zrobione specjalną emulsją. Weszliśmy w posiadanie tej kolekcji dwa lata temu. Zakupiliśmy ją od prywatnych właścicieli z Augsburga w Niemczech.  - mówi kurator wystawy Łukasz Chruszcz.

 

 

Zdjęcia zostały zeskanowane z  negatywów. Kto jest autorem zdjęć?

- To do dzisiaj pozostaje tajemnicą. Zrobiliśmy praktycznie wszystko, aby dowiedzieć się, kto jest autorem tych fotografii. Sprawdziliśmy wszystkie ówczesne atelier z okolic Waldenburga. Prawdopodobnie nie wykonał tego żaden z fotografów, który fotografował na tym terenie. Dlatego zdjęcia cały czas są opatrzone aurą tajemniczości. Do tej pory nie poznaliśmy autora. - mówi kurator wystawy Łukasz Chruszcz.

Co zobaczymy na zdjęciach?

- Obrazują technikę eksploatacji pokładów węglowych w Wałbrzychu. Możemy zobaczyć m.in. różnego rodzaju przedwojenne obudowy wyrobisk korytarzowych, różne metody urabiania węgla kilofem, młotkiem pneumatycznym po materiały wybuchowe. Możemy również zobaczyć odstawę kamienia, transport urobku, jak również sprzęt górniczy. Udało nam się odkryć na tabliczkach znamionowych, że jest to sprzęt z pierwszej połowy XX wieku – między innymi silniki i maszyny wyciągowe.  mówi kurator wystawy Łukasz Chruszcz.

Wystawa jest stała. Można ją oglądać cały czas w Starej Kopalni - codziennie od godziny 8:00 do 16:00.

 

redakcja@walbrzych24.com

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15
Zdjęcie 16
Zdjęcie 17
Zdjęcie 18
Zdjęcie 19
Zdjęcie 20
Zdjęcie 21
Zdjęcie 22
Zdjęcie 23
Zdjęcie 24
Zdjęcie 25
Zdjęcie 26
Zdjęcie 27
Zdjęcie 28
Zdjęcie 29

Komentarze

Szach i mat (16 maja 2022 9:34)
Co mnie interesują jakieś szkopy pod ziemią! mało naszych rodaków zginęło pod ziemią? Ich nie warto pokazywać na wystawach?
scc (15 maja 2022 21:15)
IV rzesza z PO promuje swoich
Tadeusz (15 maja 2022 12:24)
Takie wystawy to porażka i totalna głupota bo pokazuje jak włodarze miasta traktują ludzi, mieszkańców rejonu wałbrzyskiego robiąc z nich totalnych imbecylów pokazując niemieckich górników. A ostatnie wydarzenia na wojnie w Ukrainie pokazują kim są niemieccy obywatele na czele z obecnym kanclerzem Scholtzem bo o Merkel już nie wspomnę bo to kompletne dwulicowe dno kobiety z dawnego NRD
Historia dawna i niedawna. (14 maja 2022 15:58)
I pewnego dnia Jerzy Buzek jako premier rządu AWS swoim POdpisem zlikwidował całe górnicze zagłębie wałbrzyskie skazując zwolnionych górników oraz ich rodziny na solidarne klepanie biedy lub samobójstwa.Ale to temat niewygodny.Lepiej pisać głupoty o niemieckich górnikach aus Waldenburg nazywając ich wałbrzyskimi górnikami i POkazywać ich foty.
Nie świruj. (13 maja 2022 20:51)
Na fotach naziści bo tu była III Rzesza do 9 Maja 1945 jak by ktoś zaPOmniał.

Dodaj komentarz

wystawa  |   gornictwo  |   kopalnia  |   julia  |   walbrzych  |   bwa  |   w24  |   waldenburg  |   miasto  |   gornicy  |   fotografie  |   negatyw  |   negatywy  |   tajemnica  |   fotograf  |   walbrzyski  |   sztuka  |   maszyny  |   przemysl  |  

31 opon i masa śmieci zostały zebrane w okolicach Książańskiego...

History Story: Depozyt w parapecie

Młodzież nic nie robi

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij