Menu

Dziki buszują w Boguszowie

Gmina Boguszów-Gorce lubi dziki, w końcu to maskotki największej atrakcji - Dzikowca. Wszyscy jednak wolą, gdy zwierzęta spędzają czas w lesie z dala od ludzi. Niestety coraz częściej dziki urządzają sobie wycieczki do miasta. Jak gmina radzi sobie z tym problemem?

Dziki buszują w Boguszowie
Do licznych zdjęć i nagrań umieszczanych w sieci, w których bohaterami są dzikie zwierzęta, wielu mieszkańców regionu zdążyło się już przyzwyczaić. Nie można tego jednak powiedzieć o osobach, które stają twarzą w twarz z dzikami, lub obserwują je z bliska z okien swoich domów. Obecnie, niezależnie od pory roku, wizyty gości z lasu są na terenach zamieszkałych coraz częstsze, między innymi dlatego, że zwierzętom łatwiej jest znaleźć pożywienie wśród ludzkich śmieci niż w swoim naturalnym środowisku. Jak informują nas mieszkańcy Boguszowa-Gorc, do takich wizyt w ostatnim czasie bardzo często dochodzi w rejonie ul. 1 Maja i Waryńskiego.
 
- Zielony skwer pomiędzy ul. 1 Maja a Waryńskiego jest bardzo często uczęszczany przez mieszkańców Boguszowa. W szczególności przez dzieci, rodziny oraz osoby spacerujące z psami. Dziki w ostatnim czasie wychodzą o tej samej porze, ok. 19:30 - pisze do nas nasza czytelniczka i na dowód przesyła nagranie, na którym widać dużą rodzinę dzików buszujących na tym terenie.
 
 
Urząd Miejski w Boguszowie-Gorcach potwierdza, że problem występuje, ale jednocześnie urzędnicy zapewniają, że walka z niechcianymi gośćmi odbywa się na wiele różnych sposobów.
 
- Skala problemu jest, powiedziałbym spora. Najwięcej problemów z bytnością dzików mamy na styku z Wałbrzychem. Zwierzęta przechodzą sobie w rejonie ul. Krakowskiej albo od strony ul. Reja. Wykorzystaliśmy wszelkie możliwe środki, jeśli chodzi o przeciwdziałanie temu zjawisku. Rozstawialiśmy odstraszacze, w tej chwili rozsypujemy specjalne granulaty. Mamy też decyzję starosty na odstrzał redukcyjny i podpisane umowy z myśliwymi - wymienia Grzegorz Zając, kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Boguszowie-Gorcach.
 
 
Gdy w Wałbrzychu słyszy się o odstrzale dzików, od razu na mysl przychodzą obrazki z Podzamcza, gdzie myśliwy strzelał w centrum gęsto zaludnionej dzielnicy. W Boguszowie-Gorcach poczyniono wiele starań, by takie sytuacje nie miały miejsca, ale z kolei oznacza to, że myśliwy nie może działać wszędzie, gdzie mieszkańcy zgłaszają obecność dzików.
 
- Problem polega na tym, że decyzja jest wydana na konkretne działki i nie możemy dokonywać odstrzału wszędzie tam, gdzie pojawiają się dziki, a największy problem jest na ogródkach działkowych. Nie możemy dokonywać tam odstrzału, bo nie są to miejsca użyteczności publicznej w myśl ustawy Prawo Łowieckie art 45, ust. 3. - twierdzi Grzegorz Zając.
 
 
 
W Wałbrzychu postawiono na metodę odłowu i wywożenia dzików poza tereny zurbanizowane. To jednak przedsięwzięcie bardzo kosztowne i w boguszowskim ratuszu są wątpliwości, czy takie działania byłyby w tym mieście skuteczne.
 
- W mojej ocenie i posiłkując się opiniami myśliwych, odłowienie i wywiezienie zwierząt dziesięć kilometrów dalej spowoduje, że dziki i tak wrócą do pierwotnego miejsca. Sądzimy, że przyjęty model walki w oparciu o odstrzał redukcyjny wydaje się być jedynym sensownym i skutecznym rozwiązaniem - mówi Grzegorz Zając.
 
 
Mieszkańcy, którzy napotkają dziki, powinni zgłosić ten fakt do Straży Miejskiej lub policji w Boguszowie-Gorcach. Funkcjonariusze mają przeganiać zwierzęta za pomocą sygnałów dźwiękowych.
 
 
plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Olek (12 czerwca 2022 9:06)
Nigdy urząd w Boguszowie nie miał burmistrza i nie będzie miał zobaczcie Kujawa teraz jest prezesem i jeszcze w zarządzie zgm tylko do Boguszowa kontrola
Olek (12 czerwca 2022 9:00)
Weźcie się wreszcie za te dziki nawet ogrodzenia przerywają niszczą uprawy w ogrodzie wyczują ziemniaki p burmistrz do roboty a nie po znajomości do urzędu i jeszcze bez wykształcenia wstyd wybory nie długo fotel zagrożony
jebacpis (17 maja 2022 11:17)
Cytuję użytkownika: dzik jest dziki...
Cytuję użytkownika: Roman 500 000
Podziękujcie Szelemejowi.Podobno 30 dzików wywiózł w waszym kierunku.
Dlaczego PiSowski trollu kłamiesz? Dowiedz się dokładnie, gdzie dziki zostały wywiezione. A co robią PiSowskie Lasy Państwowe, żeby zniwelować populację dzików? Poza wycinką i sprzedażą drzew to nic nie robią.
dokładnie, jebać pis
dzik jest dziki... (17 maja 2022 8:55)
Cytuję użytkownika: Roman 500 000
Podziękujcie Szelemejowi.Podobno 30 dzików wywiózł w waszym kierunku.
Dlaczego PiSowski trollu kłamiesz? Dowiedz się dokładnie, gdzie dziki zostały wywiezione. A co robią PiSowskie Lasy Państwowe, żeby zniwelować populację dzików? Poza wycinką i sprzedażą drzew to nic nie robią.
Henryk (17 maja 2022 7:33)
Przełom października i listopada ub. roku widziałem podobną rodzinkę na działkach Słoneczne Wzgórze blisko budowanej obwodnicy. Jak były prawdziwe zimy to tylko był jeden miot ! A dzisiaj ? .... Rządzą ekolodzy i inne nacje co się rozczulają nad tymi biednymi zwierzątkami ....
Roman 500 000 (17 maja 2022 6:37)
Podziękujcie Szelemejowi.Podobno 30 dzików wywiózł w waszym kierunku.
Kasia (16 maja 2022 21:20)
Przeorały mi cały ogródek na 1 Maja, mało na zawał nie zeszłam jak na pewniaka wchodzę na ogródek, a one tam buszują ????
Boguszowianin (16 maja 2022 20:09)
Nocą nie da rady już jeździć. Sarny i dziki co kawałek

Dodaj komentarz

Boguszów-Gorce  |   dziki  |   zwierzęta  |  

Uratowali uwięzioną sarnę

Walentynki w schronisku

Dla tych co kochają zwierzęta - Walentynki w wałbrzyskim Schronisku

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij