Menu

Pilotażowy program rehabilitacji dla pacjentów po przejściu koronawirusa

- Chociaż liczba chorych na COVID-19 wyraźnie spadła, to ze względu na specyfikę tej choroby potrzebne jest utrzymanie rehabilitacji części ozdrowieńców - mówi prof. Jan Szczegielniak, krajowy konsultant w dziedzinie fizjoterapii.

Pilotażowy program rehabilitacji dla pacjentów po przejściu koronawirusa
Profesor Jan Szczegielniak jest współautorem pilotażowego w skali światowej projektu kompleksowej rehabilitacji osób po przebytym COVID-19, który będzie realizowany w szpitalu MSWiA w Głuchołazach do końca sierpnia 2022 roku. Do tej pory z pomocy specjalistów tej placówki skorzystało blisko 2,5 tysiąca pacjentów z całej Polski.
 
Jak przypomina naukowiec, od kwietnia tego roku pacjenci po przebytym COVID-19 nie mogą już dostać skierowania na rehabilitację "pocovidową" finansowaną przez NFZ. Szpital w Głuchołazach, gdzie uruchomiono pilotażowy program rehabilitacji we wrześniu 2020 roku, ma zapewnione finansowanie przez najbliższe trzy miesiące. W rozmowie z Polską Agancją Prasową prof. Szczegielniak zapewnia, że będzie starał się o przedłużenie programu.
 
- Jest faktem mniejsza liczba zakażeń i zachorowań. Niestety, faktem są także powikłania u chorych po przebytym COVID-19, które ujawniają się dopiero po jakimś czasie, nawet po paru tygodniach i są wśród nich powikłania uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Wdrożenie odpowiedniego, kompleksowego procesu rehabilitacji, może uchronić tych ludzi od niepełnosprawności i przywrócić ich do normalnego życia. Dlatego nie uważam tematu rehabilitacji pocovidowej za zamknięty i będę o tym rozmawiał w ministerstwie w najbliższym czasie - powiedział prof. Szczegielniak.
 
 
Zdaniem eksperta, największym problemem jest zapewnienie odpowiedniej opieki pacjentom, którzy mają komplikacje związane z różnymi zakresami.
 
- Jeżeli mamy pacjenta, którego problemy wiążą się wyłącznie z narządami ruchu, to jeszcze pół biedy. Prawdziwy problem zaczyna się w przypadkach, gdy COVID wywołał komplikacje wielozakresowe, na przykład kardio-pulmonologiczne połączone z dolegliwościami neurologicznymi, czy objawy z zakresu psychiatrii i psychologii połączone z problemami narządów ruchu. W tej chwili mówimy już o ponad dwustu objawach, z których część potrafi skutecznie utrudnić życie i funkcjonowanie pacjentowi. Bo osoba, która ma problemy z utrzymaniem równowagi, ma zaniki pamięci i na dodatek stany depresyjne lub lękowe, nie jest w stanie wrócić do normalnej pracy. Więcej, ma poważne problemy z czynnościami dnia powszechnego. Dla takich pacjentów należy zapewnić odpowiednią rehabilitację - podkreśla prof. Szczegielniak.
 
W ocenie naukowca, opracowany i wdrożony w głuchołaskim szpitalu program już teraz stanowi niezwykłą bazę do potencjalnych badań naukowych, wykraczających poza samą problematykę COVID-19.
 
- Jest to program pierwszy w Europie i jeden z nielicznych tego typu na świecie, który zajmował się kompleksową rehabilitacją osób po przebyciu choroby zakaźnej w warunkach szpitalnych. Cała rzecz polega na tym, że opracowaliśmy program, dzięki którego powstała specjalna ścieżka, umożliwiająca pacjentom powrót do pracy i uniknięcie lub skrócenie czasu niepełnosprawności. Już teraz na jego podstawie powstają prace naukowe, unikatowe w skali międzynarodowej. Mam nadzieję, że z naszych doświadczeń będzie można korzystać w przyszłości. Nadal nie wiemy wielu rzeczy na temat skutków przejścia tej choroby. Sądzę jednak, że przez pewien czas powinien w naszym kraju funkcjonować ośrodek, w którym zajmowano by się kontynuacją i rozwojem założeń projektu w taki sposób, by można go wykorzystywać także w przypadku innych chorób. - mówi prof. Szczegielniak.

opr. adm
źródło: Polska Agencja Prasowa
foto: ilustracyjne (pixabay)
redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

n (23 czerwca 2022 10:45)
Naturę zostawmy w spokoju a sama się uleczy.
pawel (22 czerwca 2022 10:51)
Zgony na covid w roku 2022 od 1 do 21 czerwca w porównaniu z rokiem 2021 –––––––––––––––> WŁOCHY : 1 160 (1 145 - rok 2021) – 1,3 % mniej zgonów na covid jak rok temu (na prawdę bardzo dużo mniej BUEHEHEHEHEHEHEHEHE) –––––––––––––––––––––––––––––– KOREA PD : 287 (45) - 84,4 % więcej zgonów po roku szczepień w kraju który był wychwalany rok temu za bardzo świadome społeczeństwo jeśli chodzi o samoizolacje i przestrzeganie restrykcji , z dobra służba zdrowią , która powinna wykluczać po roku szczepień wielokrotnie wyższe zgony na covid przy do tego słabo śmiertelnym omikronie –––––––––––––––––––––––––––––– AUSTRALIA : 924 (0) - 100 % więcej zgonów w kraju którego cześć była symbolem nazizmu sanitarnego w skali restrykcji zaraz po Chinach , trzeba pamiętać że cała Australia nie była zamknięta lockdownem , więc to że rok temu było 0 zgonów covidowych od 1 do 21 czerwca nie wynika że cała Australia siedziała w domach bo to tak nie bylo , jedynie część miała piekło sanitaryzmu na ziemi a w otwartej cześći ludzie nie umierali na covid i tak :) a po roku szczepień masowe zgony covidowe , musi szczepionka dużo pomagać BUEHEHEHEHEHEHEHEH –––––––––––––––––––––––––––––– KANADA : 725 (535) - 26,3 % więcej zgonów na covid w kraju po rku szczepień ktory wzorem Australii wprowadzał sanitarny zamordyzm a oszust i kowidowy zboczeniec Trudeau niedawno dopiero pozwolił niezaszczepionym podróżować po całym kraju bez utrudnień –––––––––––––––––––––––––––––– AUSTRIA : 86 (79) - 8,2 % więcej zgonów na covid po roku szczepień w kraju gdzie próbowano wprowadzić obowiązek szczepień na covid –––––––––––––––––––––––––––––––– Dodam że po roku szczepień więcej zgonów na covid w : DANII , FINLANDII , NORWEGII , HISZPANII , PORTUGALII , W.BRYTANII , MALCIE .......... IZRAELU .......

Dodaj komentarz

zdrowie  |   covid  |   koronawirus  |  

Mniej Polaków w kościołach

Święta ze Zdrowiem w Akademi Silesiusa

Święta ze zdrowiem u Silesiusa

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij