Menu

Ponad 560 eksponatów porcelany z fabryki Hermanna Ohme

Zaglądamy do Muzeum Porcelany, gdzie właśnie prezentowana jest wystawa unikatowych produktów z dawnej fabryki Hermanna Ohme. Sprawdzamy też jaką ofertę przygotowała placówka na tegoroczny sezon turystyczny.

Ponad 560 eksponatów porcelany z fabryki Hermanna Ohme
Elita Śląskiej Porcelany to wystawa czasowa, którą otwarto w Noc Muzeów. Możemy na niej zobaczyć ponad 560 eksponatów pochodzących z wałbrzyskiej fabryki porcelany założonej 140 lat temu na Szczawienku przez Hermanna Ohme, który ogromny nacisk kładł na jakość swoich produktów.
 
- Fabryka może trochę mniej znana, niż te dwie największe Carla Kristera i Carla Tielscha, ale nie bez powodu nazwaliśmy ją elitą śląskiej porcelany. Wyroby Ohmego to najwyższa półka nie tylko wałbrzyskiej porcelany, ale w skali europejskiej. Zgromadziliśmy na wystawie ponad 560 eksponatów, więc jest to bardzo duża ilość obiektów, które można oglądać. One pochodzą nie tylko z naszych zbiorów, ale przede wszystkim z kolekcji prywatnych, co jest dodatkową wartością, bo są też przedmioty, których tak na co dzień nie można oglądać - mówi Jacek Drejer, dyrektor Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.
 
 
Muzeum przygotowało się do nowego sezonu turystycznego, wprowadzając szereg modernizacji, by polepszyć wrażenia swoich gości.
 
- Przede wszystkim mamy nowy system audio przewodników, który funkcjonuje już od kilku tygodni. To duża zmiana jakościowa w stosunku do tego, co mieliśmy w przeszłości. Działa nie tylko w języku polskim, ale także angielskim, niemieckim i czeskim, a także dzięki dobrej współpracy z firmą, która nas obsługuje, w ekspresowym tempie pojawiła się także wersja ukraińska. Drugą rzeczą, którą przygotowaliśmy, jest nowe oświetlenie w części sal wystawienniczych. Może nie rzuca się to bardzo w oczy, ale słyszymy opinie od gości, którzy często nas odwiedzają, że widzą, że coś się zmieniło, jest inaczej i lepiej. Jesienią zamierzamy dokończyć tę inwestycję w pozostałych salach. Udało nam się to zrobić dzięki współpracy z Teatrem Lalki i Aktora, bo to jego pracownicy na czele z Filipem Niżyńskim przygotowali całą koncepcję tego oświetlenia i dzięki temu w taki teatralny sposób wydobywa z naszych ekspozycji to, co jest najpiękniejsze - mówi Jacek Drejer.
 
 
 
Placówka przygotowuje się już do wakacji, podczas których duży nacisk położony będzie na zajęcia edukacyjne skierowane do najmłodszych.
 
- Stawiamy na nowoczesność, stawiamy na warsztaty związane z ekologią i recyklingiem. Mamy nadzieję, że przyciągną rzeszę dzieci do naszego muzeum. Warto podkreślić, że wprowadzamy warsztaty, które będą promowane przed dłuższy czas, więc nie mogą być monotonne. Niebawem też zorganizujemy eko-piknik w naszym ogrodzie muzealnym i również zaprosimy na warsztaty i wykłady związane z ekologią - zaprasza Ilona Dębicka, kierownik działu edukacji Muzeum Porcelany.
 
Z pełną ofertą warsztatów i planem zajęć wakacyjnych będzie można zapoznać się już wkrótce na stronie internetowej Muzeum Porcelany.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4

Komentarze

Normalny Mieszkaniec Wałbrzycha (21 maja 2022 14:28)
Elita Śląskiej Porcelany czy Elita Dolnośląskiej Porcelany bo to nie to samo. A Szczawienko i nawet Wałbrzych na Dolnym Śląsku leży.
Ula (20 maja 2022 19:02)
Przepiękne eksponaty . A do kiedy ta wystawa?
PREZYDENT TO DEBIL (19 maja 2022 13:49)
POD RZADAMI DEBILA PADA OSTATNIA PORCELANA.

Dodaj komentarz

muzeum porcelany  |   porcelana  |   wystawa  |   warsztaty  |  

Dzieła Marii Bor zostają ''w domu''

Złote czasy wałbrzyskiego przemysłu ceramicznego (VIDEO)

Kreatywne wakacje - bogaty plan zajęć w WGS BWA

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij