Menu

Dyrygentka-rezydentka Agata Zając żegna się z Filharmonią Sudecką

Kończy się wałbrzyska przygoda dyrygentki Agaty Zając. Przez cały sezon artystyczny szlifowała swoje umiejętności pod okiem maestro Bartosza Żurakowskiego, a także samodzielnie przygotowywała koncerty z naszą orkiestrą symfoniczną.

Dyrygentka-rezydentka Agata Zając żegna się z Filharmonią Sudecką
Program Dyrygent-Rezydent realizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Pozwala młodym dyrygentom po studiach pracować z profesjonalnymi zespołami i szkolić się pod okiem zawodowych dyrygentów.
 
- Najbardziej cieszymy się z tego, że możemy pracować z profesjonalną orkiestrą. Po studiach jesteśmy trochę rzucani na głęboką wodę i nie zawsze wiemy gdzie się podziać. Studia przygotowują nas do pracy z zespołami, takimi jak tu w Filharmonii Sudeckiej, ale nie zawsze mamy później taką możliwość. Jest to też program stypendialny, więc otrzymujemy wsparcie finansowe. Bardzo cenimy samą możliwość pracy, bo czujemy się jak zapraszani do koncertów dyrygenci. To olbrzymi przywilej móc pracować z prawdziwą orkiestrą symfoniczną zaraz po studiach - mówi dyrygentka Agata Zając.
 
 
Dyrygentka pochodzi z Poznania, gdzie uczęszczała do szkół muzycznych a także studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu i Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Jak to się stało, że trafiła na rezydenturę właśnie do Wałbrzycha?
 
- Decyzja o tym, by przyjechać do Wałbrzycha i poprosić dyrekcję o wypełnienie wniosku do Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca była zarazem spontaniczna i zaplanowana. Nie był to wybór przypadkowy, bo jestem w kontakcie z poprzednimi rezydentami i oni bardzo gorąco polecali to miejsce. Przyjechałam spontanicznie, tuż przed końcem terminu składania wniosków. Dosłownie w pięć dni razem z maestro Bartoszem Żurakowskim wypełniliśmy wniosek, wysłaliśmy do NIMIT-u. Udało się i bardzo z tego powodu się cieszyłam. Już przy składaniu wniosku należy zaplanować program artystyczny i dzięki uprzejmości dyrekcji dostałam wspaniały program i od początku byłam bardzo podekscytowana - wspomina Agata Zając.
 
 
 
Dyrygentka przez cały sezon artystyczny pracowała pod okiem Bartosza Żurakowskiego, a także samodzielnie przygotowywała dwa koncerty. Jak wspomina pracę z wałbrzyską orkiestrą?
 
- Z orkiestrą pracowało się wspaniale. To bardzo mili, uprzejmi, otwarci ludzie. Z jednej strony ufają młodemu dyrygentowi, że ma coś do przekazania, ale potrafią też w uprzejmy sposób przekazać, co można poprawić na przyszłość. Zebrałam tu doświadczenie i wiele się nauczyłam od maestro Żurakowskiego, dzięki któremu dostałam też dodatkowe koncerty, za co bardzo się cieszę - dodaje Agata Zając.
 
 
Ostatni koncert w ramach rezydentury odbędzie się w najbliższy piątek i zostanie poprowadzony właśnie przez Agatę Zając. Na tym kończy się roczna przygoda z Filharmonią Sudecką, ale młoda dyrygentka już ma bardzo konkretne plany na przyszłość, ponieważ otrzymała prestiżowe stypendium w Manchesterze, gdzie będzie miała możliwość pracować z najlepszymi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w Wielkiej Brytanii. Życzymy sukcesów i mamy nadzieję jeszcze wielokrotnie spotkać się z artystką w Filharmonii Sudeckiej.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

PanRychu (21 maja 2022 0:28)
Są lepsi. A nasza Filharmonia Sudecka niech trwa, bo nasz skarb.
Moan (19 maja 2022 19:48)
Zawsze wyjeżdżają...
Wiktor (19 maja 2022 18:21)
Najlepsi niestety zawsze wyjeżdżają!
Marek (19 maja 2022 17:35)
Piękne zakonczenie i zarazem nowa otwarta kariera! Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

filharmonia sudecka  |   muzyka  |   koncert  |   dyrygent rezydent  |   agata zając  |  

Epicka muzyka i piękne obrazy

Lecę Balonem - trzeci singiel Nullizmatyka z albumu ''Zabójca...

Pełna sala na koncercie Słonia w Świdnicy [FOTO]

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij