Menu

zDolni Ślązacy są wśród nas

Karol Gawron uczeń klasy VIII z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 w Wałbrzychu pokonał uczniów z całego województwa. Został wyróżniony w konkursie Zdolny Ślązak.

zDolni Ślązacy są wśród nas

W naukowej rywalizacji,  Krol przeszedł  trzyetapowe eliminacje – szkolne, powiatowe i wojewódzkie. To było kolejne podejście Karola do sprawdzenia się w geograficznej materii. Próbował już wcześniej, ale tym razem dotarł najdalej zdobywając  najwyższe wyróżnienie.

Karol Gawron oprócz pasji geograficznych interesuje się też matematyką i sportem. Na co dzień trenuje piłkę nożną  i gra w I lidze wojewódzkiej trampkarzy. Postawa Karola, to przykład, że można być znakomitym uczniem, jak i  świetnym sportowcem. Gratulujemy osiągnięć w obu dziedzinach.

zDolny Ślązak to konkurs  z tradycjami, odbywający się od wielu już lat i kierowany dla uczniów województwa dolnośląskiego. Jego celem jest rozwój zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz pasji poznawczych.

Konkurs ten, podzielony na poszczególne konkursy przedmiotowe, przeprowadzany jest w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień. Organizatorem głównym jest Dolnośląskie Kuratorium we Wrocławiu.


Dolnośląski Konkurs Geograficzny zDolny Ślązak ma na celu rozbudzanie zainteresowań, pogłębianie wiedzy i umiejętności przedmiotowych oraz ponadprzedmiotowych, daleko wybiegających poza obowiązkowy  program szkolny.

Karol  wykazał się znajomością terminologii geograficznej, potrafi porównywać treść  różnorodnych map, analizować wpływ działalności człowieka na środowisko, korzystać z różnych źródeł informacji (tekstowych i geograficznych, jak plany, mapy, zestawienia statystyczne, wykresy, diagramy itp.).

 

 

Nie są mu obce krajobrazy świata, które rozróżnia ze względu na cechy własne, zajmuje się środowiskiem przyrodniczym Polski na tle Europy, określa współrzędne geograficzne, posiada wiedzę o Układzie Słonecznym oraz ruchu obrotowym i obiegowym Ziemi. A to tylko wycinek wiedzy, jaką należy się wykazać podczas konkursu.

Opiekunem naukowym Karola z ramienia szkoły jest pani Katarzyna Wójcik, nauczycielka geografii w Publicznej Szkole Podstawowej nr 15 w Wałbrzychu. Szkoła ta od  2002r.  należy do Dolnośląskiej Sieci Szkół Wspierających Uzdolnienia, zatem tradycja wspierania talentów jest tam bardzo długa.

Warto dodać, że była to pierwsza szkoła podstawowa w województwie przyjęta do DSSWU.   Nie bagatelną rolę odegrali tu także rodzice ucznia, którzy zaszczepili w nim zainteresowania i dobre wzorce życiowe, a następnie pełni zaangażowania wspierali syna, pomagając osiągnąć mu sukces.


Karol swoją nagrodę odebrał 17 maja 2022r.  we Wrocławiu.

red
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Pasikowski (21 maja 2022 9:13)
Krol jest a gdzie kapral Wiaderny?
I (21 maja 2022 7:41)
mnożenie dzielenia.

Dodaj komentarz

zdolny  |   slask  |   walbrzych  |   misto  |   konkurs  |   karol slazak  |  

Sobięcin: Z ''Palestyny'' nie zostanie kamień na kamieniu

Wałbrzych pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Chcesz pracować w Straży Pożarnej? Są wolne miejsca

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij