Menu

Rajd Kamyki - reaktywacja

Kamyki był to kultowy rajd nietuzinkowych pojazdów terenowych organizowany przez wiele lat w Głuszycy. W tym roku impreza zostanie reaktywowana i odbędzie się w nieczynnym kamieniołomie przy ul. Kosynierów w Gorcach w sobotę 4 czerwca.

Rajd Kamyki - reaktywacja
Ostatnia edycja Rajdu Kamyki odbyła się w 2017 roku. Impreza od 2012 roku odbywała się w Głuszycy a dokładnie wokół kamieniołomu w Łomnicy. W tym roku Stowarzyszenie Sudety Offroad postanowiło ją reaktywować.
 
- Rajd odbędzie się z okazji dziesięciolecia naszego stowarzyszenia. Wcześniej odbywał się w Głuszycy a teraz dzięki uprzejmości burmistrz i władz gminy Boguszów-Gorce zostały nam tu udostępnione piękne tereny - kamieniołom i hałda. Odbędzie się tu rywalizacja polegająca na zdobywaniu pieczątek i przejechaniu bardzo ciężkiego, przeprawowego OS-u czasowego - zapowiada Grzegorz Szmidla ze Stowarzyszenia Sudety Offroad.
 
- Założycielem tego rajdu jest pan Jacek Chomiak, który jako pierwszy z bratem zorganizowali w Łomnicy Rajd Kamyki. Byłem już na drugiej edycji jako zawodnik, a trzecią współorganizowałem i muszę powiedzieć, że jest to rajd, który w Polsce zna już bardzo wielu ludzi - dodaje Tomasz Grabowski ze Stowarzyszenia Sudety Offroad.
 
 
Rajd uchodził za jeden z najtrudniejszych w Polsce, dlatego bardzo cenili go zawodnicy lubiący wyzwania oraz kibice, którzy liczyli na widowiskowe przejazdy. Czy na nowym terenie uda się zachować ten poziom?
 
- Udostępniono nam kamieniołom i hałdę Witold, która znajduje się za tą górą. Mamy tereny bagniste, kamieniste, trawersowe, wodne i podwodne. To jeden z "najlżejszych" rajdów w Polsce - mówi z przymrużeniem oka Tomasz Grabowski.
 
 
Dodatkowym utrudnieniem dla zawodników będą zasady, które nie pozwalają używać wielu rodzajów wspomagania jazdy w terenie.
 
- Teraz mówiąc serio, to ciężki rajd, bo nie używamy żadnych wind, ani mechanicznych, elektrycznych czy hydraulicznych wspomagaczy. Można używać wyciągarki napędzanej własnymi mięśniami. Używamy trapy, trifory, rugcugi, cukupy i mózg. Dopuszczona jest pomoc innej załogi przy utknięciu i wychodzeniu z opresji - zapowiada Tomasz Grabowski.
 
 
 
Do pokonania trudnych tras potrzebne są specjalistyczne samochody. Jakie maszyny zobaczymy na Kamykach?
 
- Mamy cztery klasy. W klasie seryjnej są auta lekko przygotowane do jazdy w teren. W klasie obrzyn są samochody z zabudowaną klatką. Klasa zmota, czyli wszelakie potwory, które ktoś sobie wymyślił, by lepiej radziły sobie w terenie. Będzie też klasa UTV, czyli samochody seryjne, ale specjalnie przygotowane, przypominające takie lepsze quady. Klasa seryjna będzie miała swoją osobną, trochę lżejszą trasę i pieczątki. Pozostali ścigać się będą na trudnym terenie. Kolega nazwał go "lekkim" ale zapewniam, że lekko nie będzie - mówi Grzegorz Szmidla.
 
 
Dla zachowania pełni bezpieczeństwa kibicom zostaną wyznaczone specjalne strefy, z których będą mogli podziwiać zmagania kierowców. Ponadto organizatorzy szykują też dodatkowe atrakcje.
 
- Przez to, jak piękny i amfiteatralny jest ten teren, kibice mogą liczyć, że zobaczą bardzo dużo, jak potrafimy bawić się w terenie i w jakie miejsca mogą nasze samochody wjeżdżać. Będzie też strefa gastronomiczna, a na koniec impreza z DJ-em. Przez cały dzień będzie można tu zobaczyć zmagania z ciężkim terenem, czasem i awariami samochodów. Wszystko w jednym miejscu. Przygotowaliśmy całkiem duże parkingi, skąd będzie można sprawnie dotrzeć tu na piechotę. Zapraszamy fanów motoryzacji i ludzi, którzy może pierwszy raz będą mieli z czymś takim do czynienia - zaprasza Grzegorz Szmidla.
 
 
Dzięki wsparciu licznych sponsorów zawodnicy mogą liczyć na wiele atrakcyjnych nagród. Burmistrz Bouguszowa-Gorc Sylwia Dąbrowska ufundowała m.in. nagrodę fair play dla załóg, które wyróżniać się będą w pomaganiu innym zawodnikom. Rajd startuje w sobotę 4 czerwca o godzinie 9:30. Są jeszcze wolne miejsca na liście startowej, więc organizatorzy zapraszają kierowców, którzy nie boją się wyzwań i mają odpowiednio przygotowane samochody.
 
 
plr
foto: użyczone / TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6

Komentarze

Olek (12 czerwca 2022 8:52)
Fajna impreza
norbert (27 maja 2022 12:15)
A TY JAK ZROBISZ KUPKE W WC TO PACHNIE FIOLKAMI
Do gluszycy... (27 maja 2022 0:48)
Zas beda tymi smrodami halasowac i denerwowac ludzi :(

Dodaj komentarz

Boguszów-Gorce  |   rajd kamyki  |   samochody terenowe  |   rajd  |   offroad  |  

Wiosenny biathlon na Dzikowcu

Żywe Książki zapraszają na Tydzień Bibliotek w Boguszowie-Gorcach

Policja na majówce pod Dzikowcem

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij