Menu

Helena Semenetz-Kwiatkowska Honorowym Obywatelem Świdnicy

Helena Semenetz-Kwiatkowska odebrała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy. 
Z wnioskami o nadanie tytułu pani Helenie Semenetz–Kwiatkowskiej wystąpiła prezydent miasta, Beata Moskal–Słaniewska i radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Helena Semenetz-Kwiatkowska Honorowym Obywatelem Świdnicy
Helena Semenetz–Kwiatkowska urodziła się w Świdnicy. Ukończyła tu II Liceum Ogólnokształcące, a tytuł magistra matematyki uzyskała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu na Wydziale Matematyczno-Fizycznym. Przez wiele lat pracowała jako nauczyciel matematyki – najpierw w Cieplicach Śląskich, a później w Świdnicy (Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych, Szkoła Podstawowa nr 1 i nr 8). 

Od początku swojej kariery zawodowej była bardzo zaangażowana w życie społeczne i kulturalne miasta. Organizowała spotkania z poezją, filozofią i sztukami pięknymi. Współtworzyła Stowarzyszenie na Rzecz Człowieka ITON, które powstało 23 marca 1992 roku  w Świdnicy. Stowarzyszenie to odwoływało się do człowieka jako integralnej, niepowtarzalnej jednostki, wspierając jego rozwój, poszerzając samoświadomość, rozwiązywanie problemów zewnętrznych i organizację bytu społecznego. Kierowało się zasadą, iż każdy człowiek jest indywidualnością twórczą, która powinna znaleźć, w interesie własnym i ogółu, najlepsze dla swojego potencjału pole realizacji. W ramach działalności stowarzyszenia organizowane były spotkania z poezją i wystawy obrazów. Członkowie tego gremium zasiadali również w Radzie Miejskiej w Świdnicy w kadencji 1994-1998 r. (Andrzej Protasiuk, Zenon Michalczyk, Danuta Saul-Kawka). Ponadto, z jej inicjatywy w 1992 roku powstała Niepubliczna Szkoła „ITON”.

Wśród licznych projektów i inicjatyw pani Heleny Semenetz-Kwiatkowskiej o znaczeniu regionalnym i ogólnopolskim były:
- wystąpienie na I Światowym Kongresie Uniwersalizmu w Warszawie (1993) z referatem “Wielka Herezja Amarneńska w oczach człowieka XX wieku,
- wykreowanie nagrody “Wawrzyn ITON-u”, której laureatami zostali Andrzej Wajda, Marian Jachimowicz (poeta), Marian Ruszkiewicz (artysta malarz),
- światowa prapremiera filmu “Panna Nikt” w Świdnicy (1996) w reżyserii Andrzeja Wajdy na podstawie książki Tomasza Tryzny,
- projekt “Świdnica w Blasku Istnienia”, który znalazł się w gronie laureatów konkursu Fundacji Kultury z cyklu “Małe Ojczyzny”(1996),
- akcja pomocy dla terenów dotkniętych powodzią w rejonie Kotliny Kłodzkiej (1997, 1998),
 
 
- współorganizacja wydarzenia artystyczno-naukowego “Realność Świata Wizji” (1998) na temat sztuki i mistyki Williama Blake’a, w którym udział wzięli m. in.: Michał Fostowicz, prof. Wiesław Juszczak, prof. Tadeusz Sławek, Olga Tokarczuk, Henryk Waniek, Antoni Matuszkiewicz,
- organizacja “Wigilii Przełomu Tysiącleci” w Świdnickim Rynku (1999) – był to początek corocznej tradycji wigilijnej w Świdnicy,
- organizacja sympozjum kulturalno-naukowego “Egipt Faraonów” (2000) w Świdnicy, 
w którym udział wzięli m. in.: prof. Karol Myśliwiec i prof. Stanisław Medeksza, dr Kamil Kuraszkiewicz, Agnieszka Kowalska, dr Dobiesław Karst,
- comiesięczne ekumeniczne modlitwy o pokój na świecie, od 2014 roku.

Jej pasją życiową była i jest historia starożytnego Egiptu. Ta przygoda zaczęła się od badań nad pochodzeniem jej nazwiska i jego podobieństwem do egipskiego nazwiska Semenechkare, kiedy to poznała autorów Wielkiej Herezji Amarneńskiej i idee religijnej rewolucji w Egipcie.

Zadebiutowała książką „Kim jesteś Nefretete?” (2010), której akcja dzieje się w Świdnicy. Losy królewskiej pary Echnatona i Nefretete analizuje już od przeszło 20 lat. Kolejna jej powieść „Klucz życia” przedstawia losy królowej Nefretete i pozostałych twórców rewolucji religijnej. Publikacja została zgłoszona do ogólnopolskiego plebiscytu „Historia zebrana” przez wydawnictwo ATUT. Konkurs ten miał kilka etapów i w każdym z nich książka świdnicznaki odnosiła sukces. Jego finał przyniósł pisarce zwycięstwo. Powieść w kategorii „Historia niebanalna” osiągnęła wynik ponad 70% oddanych przez Internet głosów i otrzymała tytuł „Najlepszej książki historycznej 2019 roku”.
 
Wiersze i fragment powieści pani Heleny Semenetz – Kwiatkowskiej („Czy wierzysz w Miłość?”) znalazły się w antologiach wydanych przez Dolnośląski Oddział Literatów Polskich „Słowo – jest czynu testamentem” i „Jeszcze zmierzch żarzy” (2020-2021).

W 2020 roku pisarka została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Świdnicy za całokształt działalności kulturotwórczej i społecznej. W tym samym roku przyjęto ją w poczet członków Związku Literatów Polskich.opr. kat
foto: W.Bąkiewicz/UM w Świdnicy.
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Nowoczesna strzelnica w Świdnicy

Prezydent Świdnicy z absolutorium

Wybrano Radę Seniorów w Świdnicy

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij